یافته محققان سوئدی؛

شناسایی نشانگر زیستی جدید اثرگذار در مبتلا شدن به کووید۱۹ شدید

شناسایی نشانگر زیستی جدید اثرگذار در مبتلا شدن به کووید۱۹ شدید به گزارش آرایش عروس، محققان پی بردند که در بیماران مبتلا به عفونت حاد کووید۱۹ سطح سیتوکین IL-۲۶ خون افزایش پیدا کرده است.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، میزان بالای IL-۲۶ با یک پاسخ التهابی اغراق آمیز مرتبط می باشد که نشان دهنده موارد شدید بیماری است.
یافته های محققان مؤسسه کارولینسکا سوئد نشان داده است که IL-۲۶ یک نشانگر زیستی بالقوه برای کووید ۱۹ شدید می باشد.
واکسن های کووید ۱۹ در کاهش تعداد موارد شدید ابتلاء به این بیماری مؤثر بوده اند. با این وجود، ظهور سویه های ویروسی جدید، توزیع محدود واکسن و کاهش ایمنی مشکلاتی هستند که دانشمندان را به یافتن درمان های مؤثرتری برای این بیماری سوق می دهد.
«ادواردو کاردناس»، محقق ارشد این مطالعه، می گوید: «ما باید در رابطه با مکانیسم های ایمونولوژیک زیربنایی بیشتر بدانیم تا درمان های بهتری پیدا نماییم. همینطور احتیاج به تشخیص بهتر در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ وجود دارد.»
محققان برای نخستین بار تلاش کرده اند مشخص کنند که آیا سیگنال دهی ایمنی از راه سیتوکین اینترلوکین ۲۶ (IL-۲۶) در بیماری شدید کووید ۱۹ نقش دارد یا خیر.
کاردناس می گوید: «ما از قبل می دانیم که IL-۲۶ در بسیج سلول های ایمنی که با عفونت های باکتریایی در ریه ها و همینطور در بیماری های تنفسی مزمن در انسان مبارزه می کنند، دخیل است. علاوه بر این، IL-۲۶ دارای اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی است.»
دانشمندان برای مطالعه چگونگی دخالت این مولکول در کووید ۱۹، ۴۹ بیمار را که به علت عفونت کروناویروس در بیمارستان بستری شده بودند، انتخاب کردند که ۴۴ نفر از آنها علایم شدید و احتیاج به اکسیژن درمانی داشتند. بیماران از ژوئن ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ در بیمارستانی در استکهلم انتخاب شدند. یک گروه کنترل متشکل از ۲۷ فرد سالم هم در همان دوره انتخاب شدند. سپس محققان سطوح پروتئین IL-۲۶ و سایر ترکیبات التهابی را در خون این افراد اندازه گیری کردند.
دکتر کاردناس می گوید: «ما می توانیم برای نخستین بار نشان دهیم که سطح خونی سیتوکین IL-۲۶ در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بسیار بالاتر از افراد سالم می باشد.»
محققان همینطور دریافتند که این افزایش با توفان سیتوکینی مرتبط است؛ یک پاسخ التهابی بیش از اندازه و خطرناک که نشان دهنده موارد شدید کووید ۱۹ است.
دکتر کاردناس می گوید: «کشف ما یک نشانگر زیستی بالقوه را برای کووید ۱۹ شدید نشان می دهد، اما با عنایت به اثرات ضد ویروسی IL-۲۶، امکان دارد یک هدف درمانی جدید هم شناسایی کرده باشیم.»
به گفته محققان، نتایج امیدوارکننده، اما مقدماتی هستند و مستلزم مطالعه بیشتر با گروه بیماران بزرگ تر هستند.منبع:

1401/08/30
13:03:57
5.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس