یافته محققان ژاپنی؛

هورمون اکسی توسین اختلال شناختی در آلزایمر را بهبود می بخشد

هورمون اکسی توسین اختلال شناختی در آلزایمر را بهبود می بخشد آرایش عروس: نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که یک مشتق از اُکسی توسین که بوسیله مجاری بینی منتقل می شود حافظه را در موش های دارای اختلال شناختی بهبود می بخشد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بیماری آلزایمر شکل شایعی از زوال عقل است که با اختلالات شناختی و تغییرات رفتاری مشخص می شود.
گزینه های درمانی فعلی برای آلزایمر محدود به داروهایی است که به مدیریت علایم کمک می کنند.
محققان معتقدند یافته های آنها می تواند به گزینه های درمانی مفیدی برای آلزایمر در محیط بالینی منجر شود.
در حال حاضر، علت بیماری آلزایمر بطور کامل شناخته نشده است. با این وجود، برخی مطالعات نشان می دهد که تجمع آمیلوئید بتا در مغز ممکنست در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد.
با این حال، باتوجه به بیانیه ۲۰۲۲ مؤسسه ملی پیری، آلزایمر یک اختلال پیچیده است که ممکنست تغییرات سلولی دیگری را نیز شامل شود. علاوه بر تجمع آمیلوئید بتا، پروتئین هایی همچون تاو، TDP۴۳ و آلفا سینوکلئین نیز ممکنست یک عامل مؤثر دراین زمینه باشند. همچنین، التهاب، ژنتیک، عوامل محیطی و تغییرات عروقی نیز ممکنست نقش داشته باشند.
اکنون، یک مطالعه جدید توسط پژوهشگران دانشگاه علوم توکیو نشان میدهد که یک مشتق اُکسی توسین، با نفوذ سلولی بوسیله مجرای بینی موش های دارای اختلال حافظه، اختلال شناختی جوندگان را معکوس می کند.
اگرچه در این مطالعه از موش ها و نه شرکت کنندگان انسانی استفاده شد، اما یافته ها نشان میدهد که اُکسی توسین می تواند بطور بالقوه اختلالات شناختی در رابطه با بیماری آلزایمر را کم کند.
اُکسی توسین هورمونی است که مسئول رفتارهای پیوندی و دلبستگی عاشقانه است. از ین جهت، اغلب از آن به عنوان "هورمون عشق" یاد می شود. اکسی توسین همین طور نقش مهمی در زایمان و شیردهی دارد.
در مطالعه قبلی توسط پژوهشگران دانشگاه علوم توکیو، دانشمندان دریافتند که اکسی توسین می تواند اثرات پپتیدهای آمیلوئید بتا را در هیپوکامپ موش معکوس کند.
با تکیه بر این یافته ها، تیم تحقیقاتی بدنبال بررسی اثرات اکسی توسین در موش های دارای اختلال حافظه ناشی از آمیلوئید بتا بود.
بر اساس این مطالعه، پپتیدهایی مانند اکسی توسین دارای نفوذپذیری ضعیفی در سد خونی مغزی هستند به این معنا که آنها نمی توانند به آسانی وارد بافت مغز شوند.
بنابراین، این تیم از یک مشتق اکسی توسین حاوی پپتیدهای نافذ به سلول و یک توالی تسریع کننده نفوذ برای آزمایش های انتقال بینی استفاده کردند.
پس از این که موش های تحت درمان با اکسی توسین آزمایش های حافظه فضایی را انجام دادند، دانشمندان دریافتند موش هایی که اکسی توسین را بوسیله بینی دریافت کرده اند، در هر دو تست Y-maze و MWM بهبودهایی در حافظه نشان دادند.


منبع:

1401/08/11
10:25:29
5.0 / 5
205
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس