مطالعات محققان كانادایی نشان می دهد؛

آلودگی هوا به زنان بیش از مردان لطمه می رساند

آلودگی هوا به زنان بیش از مردان لطمه می رساند آرایش عروس: نتایج یک پژوهش جدید و کوچک ادعا می کند که تنفس دود ناشی از اگزوز گازوئیل ممکنست برای زنان بیش از مردان مضر باشد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، «همشکار ماهادواپا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مانیتوبا کانادا، اظهار داشت: «ما از قبل می دانیم که تفاوت های جنسیتی در بیماریهای ریوی مانند آسم و عفونت های تنفسی وجود دارد.»
وی اظهار داشت: «تحقیقات قبلی ما نشان داد که تنفس اگزوز گازوئیل موجب ایجاد التهاب در ریه ها می شود و بر نحوه برخورد بدن با عفونت های تنفسی تأثیر می گذارد. در این مطالعه، ما بدنبال هر گونه تأثیر در خون و تفاوت آنها در زنان و مردان بودیم.»
برای بررسی این موضوع، پژوهشگران پنج زن و پنج مرد را انتخاب کردند که همگی غیرسیگاری و سالم بودند. سپس از آنها خواسته شد که چهار ساعت را به تنفس هوای فیلتر شده و چهار ساعت دیگر را به تنفس هوای حاوی دود گازوئیل اختصاص دهند.
آنها این کار را سه بار با فاصله چهار هفته با غلظت های مختلف ذرات ریز (PM۲.۵) انجام دادند. غلظت ها ۲۰، ۵۰ و ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب بود. بعد از هر تجربه تنفس، داوطلبان ۲۴ ساعت بعد نمونه خون اهدا کردند.
محققان پلاسمای خون داوطلبان را بررسی کردند. با بهره گیری از فناوری به نام کروماتوگرافی مایع-طیف سنجی جرمی، پژوهشگران بدنبال تغییراتی در سطوح پروتئین های مختلف بدنبال قرار گرفتن در معرض گازوئیل بودند. آنها سپس تغییرات را در مردان و زنان مقایسه کردند.
این تیم سطوح ۹۰ پروتئینی را پیدا کردند که بین داوطلبان زن و مرد بعد از قرار گرفتن در معرض اگزوز گازوئیل بطور مشخص متفاوت بود و تغییرات بیشتری در زنان مشاهده شد.
برخی از این پروتئین های متفاوت در التهاب، ترمیم آسیب، لخته شدن، بیماری قلبی و سیستم ایمنی نقش دارند.
«نیلوفر موکرجی»، محقق دیگر دانشگاه مانیتوبا، اظهار داشت: «اینها یافته های اولیه هستند، اما نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض اگزوز گازوئیل اثرات متفاوتی در بدن زنان نسبت به مردان دارد و این می تواند نشان دهد که آلودگی هوا برای زنان خطرناک تر از مردان است».

1401/06/13
10:14:32
5.0 / 5
235
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , داوطلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس