دانشمندان آلمانی هشدار می دهند؛

ارتباط بین آلودگی خاک و بیماری های قلبی عروقی

ارتباط بین آلودگی خاک و بیماری های قلبی عروقی به گزارش آرایش عروس بر مبنای نتایج یک تحقیق، آفت کش ها و فلزات سنگین در خاک امکان دارد اثرات مضری بر سیستم قلبی عروقی داشته باشند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، پروفسور «توماس مونزل» از مرکز پزشکی دانشگاه ماینتس آلمان، می گوید: «آلودگی خاک نسبت به هوای کثیف خطر کمتری برای سلامتی انسان دارد. اما شواهد جدید نشان داده است که آلاینده های موجود در خاک امکان دارد از راه مکانیسم های مختلفی همچون التهاب و اختلال در ساعت طبیعی بدن به سلامت قلب و عروق صدمه برساند.»
آلودگی هوا، آب و خاک عامل حداقل ۹ میلیون مرگ در سال است. بیشتر از ۶۰ درصد از بیماری ها و مرگ و میرهای در رابطه با آلودگی ناشی از بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری ایسکمیک مزمن قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و اختلالات تپش قلب (آریتمی) است.
این مقاله روابط بین آلودگی خاک و سلامت انسان را با تمرکز ویژه بر بیماری های قلبی عروقی برجسته می کند. آلاینده های خاک عبارتند از فلزات سنگین، آفت کش ها و پلاستیک ها.
محققان بیان می کنند که خاک آلوده امکان دارد با افزایش استرس اکسایشی در رگ های خونی، با ایجاد التهاب، و با ایجاد اختلال در ساعت بدن (ریتم شبانه روزی) منجر به بیماری های قلبی عروقی شود.
خاک آلوده امکان دارد از راه استنشاق گرد و غبار صحرا، ذرات کود یا ذرات پلاستیک وارد بدن شود. فلزات سنگین مانند کادمیوم و سرب، پلاستیک ها و سموم آلی (به عنوان مثال در آفت کش ها) هم می توانند به صورت خوراکی مصرف شوند. آلاینده های خاک به رودخانه ها می روند و آب کثیفی ایجاد می کنند که امکان دارد مصرف شود.
آفت کش ها با افزایش ریسک ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند. در حالیکه کارکنان در صنایع کشاورزی و شیمیایی با بیشترین قرار گیری در معرض این آلاینده ها مواجهند، عموم مردم امکان دارد سموم دفع آفات را از راه غذا، خاک و آب آلوده مصرف کنند.
کادمیوم یک فلز سنگین است که به صورت طبیعی به مقدار کم در هوا، آب، خاک و غذا وجود دارد و همینطور از منابع صنعتی و کشاورزی به دست می آید. غذا منبع اصلی کادمیوم در افراد غیر سیگاری است. نتایج یک تحقیق کره ای نشان داده است کره ای های میانسال با میزان بالا کادمیوم در خون، با افزایش ریسک سکته و فشار خون بالا روبرو هستند.
سرب یک فلز سمی طبیعی است که با آلودگی محیطی از راه استخراج، ذوب، ساخت و بازیافت ایجاد می شود. مطالعات ارتباط بین سطوح بالای سرب خون و بیماری های قلبی عروقی، همچون بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته مغزی را در زنان و در افراد دیابتی نشان داده اند. مطالعات بیشتر نشان داده است که خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی در رابطه با قرار گرفتن در معرض آرسنیک، یک متالوئید طبیعی که سطح آن می تواند به علت فرآیندهای صنعتی و استفاده از آب آلوده برای آبیاری محصولات افزایش یابد، افزایش می یابد.
خطرات احتمالی گرد و غبار آلوده در هوا هم وجود دارد. گرد و غبار بیابانی می تواند مسافت های طولانی را بپیماید و تحقیقات نشان داده است که ذرات خاک در چین و مغولستان با افزایش احتمال حمله قلبی در ژاپن مرتبط می باشد. تعداد مراجعات به بخش اورژانس قلبی عروقی در ژاپن در روزهایی که در معرض گرد و غبار آسیایی قرار گرفته بودند، ۲۱ درصد بیشتر بود.
تحقیقات نشان داده است که ذرات نانو و میکروپلاستیک ها می توانند به جریان خون برسند و این احتمال وجود دارد که به اندام ها بروند و سبب التهاب سیستمیک و بیماری قلبی متابولیک شوند.
پروفسور مونزل اظهار داشت: «مطالعات بیشتری در مورد اثر ترکیبی چند آلاینده خاک بر بیماری های قلبی عروقی مورد نیاز است، چونکه ما به ندرت در معرض یک عامل سمی به تنهایی قرار می گیریم. تحقیقات در مورد این که چگونه نانو و میکروپلاستیک امکان دارد سبب شروع و تشدید بیماری های قلبی عروقی شود، ضروری می باشد. استفاده از ماسک صورت برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض گرد و غبار بادی، تصفیه آب برای حذف آلاینده ها و خرید مواد غذایی پرورش یافته در خاک سالم، معقول به نظر می آید.»


منبع:

1401/04/14
23:46:56
5.0 / 5
314
تگهای خبر: استرس , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس