ارتباط آلودگی نوری با زایمان زودرس

ارتباط آلودگی نوری با زایمان زودرس خراسان رضوی دانشمندان برای اولین بار تحقیقی در مورد تاثیر آلودگی نوری بر سلامت جنین برمبنای اندازه گیری مستقیم نور درخشان آسمان شب، یکی از موارد مهم آلودگی نوری را انجام دادند.


به نقل از ساینس دیلی، آلودگی نوری بعنوان موضوعی ادامه دار در سراسر جهان در نظر گرفته شده است. پژوهشگران اظهار کردند: احتمال زایمان زودرس درنتیجه افزایش روشنایی شب، بطور خاص می تواند ۱۲.۹ درصد افزایش یابد.
تعدادی از محققان دانشگاه Lehigh، کالج لافایت در پنسیلوانیا و دانشگاه کلرادو دنور امریکا با بهره گیری از یک قاعده تجربی کشف شده در فیزیک، به نام قانون واکر (Walker's Law)، شواهدی درباره کاهش وزن زمان تولد، کوتاه شدن طول حاملگی و زایمان های زودرس را یافتند.
مشخصه روشنایی شب این است که فقط یک چهارم تا یک سوم ستاره هایی را ببینید که در آسمان شب بدون آلودگی طبیعی قابل مشاهده هستند.
موژه یانگ، از پژوهشگران این بررسی و استاد اقتصاد دانشگاه Lehigh اظهار داشت: یکی از مکانیسم های زیستی احتمالی این یافته ها مبتنی بر مطالب پیشین، اختلال در ریتم شبانه روزی ناشی از آلودگی نور است.
یانگ اضافه کرد: اختلال در ریتم شبانه روزی می تواند منجر به اختلالات خواب شود که در نتایج نامطلوب هنگام تولد تاثیر خواهد داشت.
وی اظهار نمود: درحالی که استفاده بیشتر از نور مصنوعی در شب، معمولا بارونق بیشتر اقتصادی هم راه است، اما این تحقیق فواید تاریکی که اغلب نادیده گرفته می شود را برجسته می کند.
باید درک نماییم که ساعت بیولوژیکی (ریتم شبانه روزی) بدن انسان، به «تاریکی» بعنوان قسمتی از چرخه تاریک- روشن، بمنظور تنظیم موثر عملکردهای فیزیولوژیکی مانند خواب نیاز دارد. بااینکه استفاده بیشتر از نور مصنوعی در شب، برای یک جامعه مدرن ضروری می باشد، اما می تواند ریتم شبانه روزی بدن انسان را مختل کند و به یک «آلاینده» تبدیل گردد.
پژوهشگران عنوان کردند: منافع اجتماعی استفاده بیشتر از نور مصنوعی در شب با افزایش فعالیت اقتصادی، ممکنست با اثرات سوء بر سلامتی جبران شود.
این یافته ها در مجله Southern Economic با عنوان «آلودگی نوری، محرومیت از خواب و سلامتی نوزاد در بدو تولد» منتشرشده است.1399/11/09
16:12:51
0.0 / 5
965
تگهای خبر: بدن , بینی , جامعه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس