وزیر بهداشت:

طرح تحول سلامت برای مردم است، نه پزشكان

طرح تحول سلامت برای مردم است، نه پزشكان آرایش عروس: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در پاسخ به این شائبه كه گفته می شود، تصمیم اخیر مجلس و دولت برای واریز سهم «نه بیست و هفتم حق درمان كارگران» به خزانه كشور تیر خلاص به سازمان تأمین اجتماعی است، اظهار داشت: تا جایی كه من از قانون متوجه می شوم، هیچ كس جز سازمان تأمین اجتماعی و رئیس آن یعنی وزیر رفاه حق برداشت از آن حساب را ندارند. نه رئیس جمهوری نه رئیس سازمان برنامه و بودجه و نه رئیس خزانه نمی توانند این كار را بكنند.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، سیدحسن قاضی زاده هاشمی در گفت وگو با «ایران» اضافه كرد: این پول متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است و در عین حال قانون تأمین اجتماعی هم مشخص كرده كجا باید هزینه شود. قانون گفته باید این پول برای درمان كارگران، زایمان و تصادفات هزینه شود. دلیل اینكه دولت این پیشنهاد را به مجلس داد، وجود این شبهه بود كه این پول تماماً صرف درمان نمی گردد. البته وزیر محترم رفاه توضیح دادند كه ما نه تنها نه بیست و هفتم كه رقمی بیشتر از آن را هزینه می نماییم. اگر این طور است كه جای نگرانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینكه نمایندگان مجلس شورای اسلامی فقط خواستند این پول در ظرف شیشه ای برود كه همه و دولت ببینند و هزینه ها قابل رصد باشد، اضافه كرد: در پشت پرده رفتار آنهایی كه داد و بیداد می كنند و عده ای را بابت اینكه دولت و وزارت بهداشت و دیگران قصد سوئی از این هدف دارند، نگران می سازند دو مبحث بیشتر وجود ندارد؛ یا از شفافیت می ترسند كه بی جا می كنند چون این پول مال كارگران است یا اینكه نسبت به مبحث جاهل اند؛ چون قانون گفته سازمان تأمین اجتماعی موظف است این پول را در سه مورد هزینه كند و كسی هم حق دستبرد ندارد. من فكر نمی كنم آنچه دولت و مجلس تصمیم گرفته اند برای این بود كه سازمان تأمین اجتماعی مشكلات زیادی داشت و این پول هم تحریك كننده است و همیشه این ذهنیت وجود داشته كه ممكن است آخر ماه برای مستمری بازنشستگان یا بقیه مخارج كه با كسری مواجه شده از این منبع هزینه شود. من معتقدم آنجا كه دولت نظارت می كند احتمال این رخداد بسیار كمتر می گردد.

او درباره حاشیه سازی های عده ای در خصوص اینكه وزارت بهداشت می خواهد از سهم نه بیست و هفتم درمان كارگران برای اجرای طرح تحول نظام سلامت بهره مند شود، توضیح داد: ما هم هیچ برنامه ای برای این مبلغ نداریم ولی انتظار داریم قانون اجرا شود. در ارتباط با سازمان تأمین اجتماعی دو تا مشكل داشتیم آن دو مشكل هم یكی همین بود كه پول درمان را شفاف بكنید و هزینه فقط در حوزه درمان كارگران باشد و دوم هم اینكه در بیمارستان به نرخ دولتی پول بگیرید همچنان كه در طول ۴۵ سال قبل اینچنین بوده و بیشتر از آن خرید نكنید. یعنی خدمت را با پول كارگر گران تر نخرید؛ این ظلم به كارگر است. با این مصوبه امیدوارم این موارد هم ان شاءالله حل شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در ادامه درباره هزینه های مردم در حوزه سلامت اظهار داشت: قرار نیست مردم برای نیازهای ضروری درمان شان در هیچ شرایطی پرداخت اضافه تری داشته باشند؛یعنی برگردیم به روزهایی كه مردم برای دریافت خدماتی كه برعهده بیمارستان بود، از بیرون بیمارستان تجهیزات تهیه می كردند یا حتی آزمایشات و تصویر برداری خارج از بیمارستان انجام می شد.

هاشمی با تاكید بر اینكه اجازه نمی دهیم پرداختی از جیب مردم افزایش پیدا كند، توضیح داد: حضور ما در وزارت بهداشت یقیناً برای تولید تغییری بوده كه ثمره آن دستگیری از مستمندان و نیازمندان و افراد كم بضاعت است و تا موقعی كه به این هدف صدمه نرسیده، هستیم. تا زمانی هم كه ما هستیم اجازه نمی دهیم اصول اولیه ای كه مربوط به طرح و كاهش پرداختی از جیب مردم است از بین برود.

او در ادامه اضافه كرد: ما الان از همه نوع خدمتی حمایت می كنیم؛ حتی از برخی خدمات پرهزینه مانند جراحی پلاستیك و چاقی؛ در حالیكه بیمه ها می توانند در مواقعی حمایت كنند كه مثلاً چاقی منجربه بیماری دیگری شود. بنابراین خدمات تحت پوشش بیمه باید از نظر پزشكی لزوم داشته باشد؛ یا بعنوان مثال در جراحی تعویض مفصل زانو برخی اقلام با وجود آنكه مشابه ایرانی دارند از مشابه خارجی اش استفاده می شد كه چند برابر هزینه دارد؛ پس از این می توانیم این اجازه را ندهیم. مثل اینكه بیماری دوست ندارد از بیمارستان دولتی خدمت بگیرد و به بیمارستان خصوصی می رود؛ در این مورد خودش مختار است. پس بپذیریم كه ما حق نداریم هزینه پروتز خارجی را از جیب مردم پرداخت نماییم. منظوراز كوچك شدن بسته ها این است.

وی در پاسخ به این سؤال كه برخی منتقدان می گویند طرح تحول سلامت پویایی گذشته را ندارد اظهار داشت: قبول ندارم پویایی طرح تحول سلامت كمتر شده است بلكه از نظر مردم همان خدماتی كه داده می شد بدون هیچ كم و كاستی ادامه دارد هر چند برخی منتقدان در رسانه ها می گفتند طرح تحول سلامت فقط برای پزشكان است اما امروز ثابت شده این طرح برای مردم است نه برای پزشكان.

وزیر بهداشت با اشاره به بیمه شدن ۱۱ میلیون ایرانی بدون فراهم شدن اعتبارات آن تصریح كرد: بخشی از كوچك شدن خدمات طرح تحول هم مربوط به هدفمند شدن یارانه ای است كه دولت پرداخت می كند. به این معنا كه قرار بود ۵ میلیون نفر را بیمه نماییم اما وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ۱۱ میلیون نفر را بیمه كرد، بدون اینكه اعتباری وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: امروز مسئول بیمه سلامت می گوید ۵ میلیون نفر از این۱۱ میلیون نفر دو تا بیمه دارند. طبیعی است كه باید بیمه ای كه مجانی است حذف شود این به معنای صرفه جویی نیست به مفهوم مدیریت صحیح است. چرا باید ۵ میلیون نفر دوتا دفترچه داشته باشند؟ ازاین رو منظور از كوچك شدن بسته ها در موارد غیر ضرور است یا جاهایی كه خدمت گران می شود، ما می توانیم با استفاده از داروها و تجهیزات داخلی این خدمات را ارزان تر نماییم.

هاشمی در پاسخ به اینكه آیا افزایش تعرفه های خدمات پزشكی به صورت یكباره كه البته نقطه سیبل انتقادها به وزارت بهداشت هم از این جا شروع شد، كار اشتباهی بود؟ توضیح داد: دوتا مبحث را شما مطرح می كنید؛ یكی اینكه آیا در اصلاح تعرفه ها می شد بهتر از این عمل بشود؟ بله حتماً می‎شد. بالاخره در تعیین تعرفه ها رفتارهای سلیقه ای كه صحیح هم نبود صورت گرفت و برخی از گروه های پزشكی بیشتر و بعضی ها كمتر اعمال نظر كردند. در عین حال سازمان های بیمه گر كه هزینه ها را مدیریت می كردند و سازمان مدیریت، همه شان دچار خطا شدند و در عین حال كتاب ارزشگذاری نسبی خدمات را هم دستكاری كردند. حتماً به یاد دارید آن موقع كه كار اصلاح تعرفه ها را شروع كردند، چه واكنش هایی رخ داد. به نظر من آنجایی آغاز اشتباه بود كه به یك عده ظلم و به یك عده ارفاق شد. این مسیر باید اصلاح شود و ان شاءالله شورای عالی بیمه با هماهنگی سازمان نظام پزشكی این راه را ادامه می‎دهد.

او در ادامه افزود: اما اگر منظورتان این است كه نباید به تعرفه ها دست می زدیم؛ باید بگویم كه این كاملاً اشتباه است. بیشتر آنهایی كه مخالفت می كردند كسانی بودند كه می دانستند این لزوم وجود دارد اما یا با وزارت بهداشت و تیم آن یا با كلیت دولت مشكل داشتند و فكرمی كردند در اوضاع آشفته، منافع شان بهتر تأمین می گردد. فراموش نكنید در آغاز كار دولت یازدهم، در همه كشور مسأله دریافت غیرقانونی یا زیرمیزی امری بدیهی بود و همه این گرفتاری را پذیرفته بودند. در عین حال دو هزار خدمت پزشكی هم تعرفه نداشتند و هر كسی هر طور دلش می خواست حساب می كرد! امروز اما اتفاق خیلی بزرگی بخصوص برای جامعه پزشكی و در عین حال برای مردم افتاده و آن این‎كه انضباط و حساب و كتابی بوجود آمده است. البته ممكن است تخلف هنوز هم باشد اما بپذیریم این كار اصلش لازم بود و هر سال باید بازنگری شود. او درباره بازنگری تعرفه های خدمات پزشكی از جانب سازمان نظام پزشكی كشور هم اظهار داشت: هم اكنون سازمان نظام پزشكی موفق شده ضرایب را طوری تنظیم كند كه عدالت بیشتری بین رشته های مختلف برقرار شود و این كار بزرگ و قابل تقدیری است؛ البته در بخش هایی هم سازمان باید جلوی زیاده خواهی برخی همكاران را بگیرد.
1396/12/13
17:17:12
5.0 / 5
4584
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس