مطالعات نشان می دهد؛

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده خطر کاهش حافظه را زیاد می کند

فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده خطر کاهش حافظه را زیاد می کند به گزارش آرایش عروس، بر مبنای تحقیقات جدید، در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشده (AFib) دارند، به نظر می آید خطر مبتلا شدن به اختلال شناختی خفیف و شاید زوال عقل به صورت قابل توجهی بیشتر باشد.به گزارش خبرنگار مه ر به نقل از مدیکال نیوز، این مطالعه نشان داد افرادی که AFib آنها با موفقیت درمان می شود، در معرض خطر بالاتر مشکلات شناختی نیستند.
فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به لخته های خونی ریز و نامحسوس شود که به مرور زمان عملکرد مغز را تخریب می کند.
محققان دریافتند که افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در مقایسه با افراد بدون این بیماری یا مبتلایان به AFib که تحت درمان بودند، ۴۵ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به اختلال شناختی هستند.
این مطالعه سوابق سلامت الکترونیکی ۴، ۳۰۹، ۲۴۵ فرد ساکن در بریتانیا را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
محققان دریافتند افرادی که با دو دارو، دیگوکسین یا آمیودارون، همراه با داروهای ضد انعقاد خوراکی - رقیق کننده های خون - تحت درمان قرار می گیرند، نسبت به افراد گروه کنترل در معرض خطر زوال شناختی خفیف نیستند.
فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی است که با ضربان قلب نامرتب مشخص می شود. می تواند منجر به چندین عارضه قلبی عروقی همچون سکته مغزی، لخته شدن خون و نارسایی قلبی شود.
AFib در اثر ضربان نامرتب در دهلیزها، اتاق های فوقانی قلب ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مقداری از خونی که باید از قلب بیرون برود، باقی می ماند. این خون تجمع یافته می تواند لخته هایی را در قلب ایجاد نماید که در نهایت امکان دارد به مغز پمپاژ شده و سبب سکته شود.
با گذشت زمان، این روند بر عملکرد شناختی تاثیر می گذارد و زوال ذهنی را تسریع می کند. این عارضه به این علت است که لخته های خون کوچک، که معمولا با AFib درمان نشده ایجاد می شوند، می توانند شریان های کوچکی را که اکسیژن را به مغز تغذیه می کنند، مسدود کرده و مغز را از اکسیژن محروم کرده و سپس سبب مرگ آن بافت شود.
این سکته ها در نهایت بر حجم بافت مغز و بافت سالم مغز تاثیر می گذارند و سپس منجر به اختلالات شناختی و سپس زوال عقل می شوند.
محققان همینطور دریافتند که افراد مبتلا به AFib که به زوال شناختی خفیف مبتلا شده بودند در معرض خطر بیشتر ابتلاء به زوال عقل بودند.


منبع:

1402/08/16
09:14:05
5.0 / 5
184
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس