محققان پی بردند؛

واکسن های زونا و ذات الریه خطر مبتلاشدن به آلزایمر را کاهش می دهند

واکسن های زونا و ذات الریه خطر مبتلاشدن به آلزایمر را کاهش می دهند آرایش عروس: تحقیقات جدید نشان میدهد که برخی واکسن های بزرگسالان همچون واکسن های زونا و ذات الریه ممکنست به سالمندان در مقابله با بیماری آلزایمر کمک کنند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران مرکز علوم بهداشت دانشگاه تکزاس، واکسیناسیون با واکسن زونا، واکسن پنوموکوک (ذات الریه) یا واکسن کزاز و دیفتری، با کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر مرتبط می باشد.
این مطالعه بدنبال مطالعه ای است که سال قبل منتشر گردید و در آن پژوهشگران دریافتند بزرگسالانی که حداقل یک دفعه واکسن آنفلوانزا دریافت کرده اند، ۴۰ درصد کمتر از همسالان خود که واکسینه نشده اند، به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.
دکتر «پل شولز»، نویسنده ارشد، اظهار داشت: «ما می خواستیم بدانیم که آیا یافته آنفلوانزا مختص واکسن آنفلوانزا است یا خیر. این داده ها نشان داد که چندین واکسن دیگر برای بزرگسالان نیز با کاهش خطر آلزایمر مرتبط می باشد.»
شولز در بیانیه خبری دانشگاه اضافه کرد: «فرضیه ما این است که سیستم ایمنی مسئول ایجاد اختلال در عملکرد سلول های مغز در آلزایمر است. یافته ها به ما نشان میدهد که واکسیناسیون تأثیر کلی تری بر سیستم ایمنی دارد که خطر ابتلاء به آلزایمر را می کاهد.»
برای این مطالعه، پژوهشگران سوابق پزشکی ۱.۶ میلیون بیمار را که واکسیناسیون منظم سفارش شده در بزرگسالی دریافت کرده بودند یا دریافت نکرده بودند، ارزیابی کردند. با شروع دوره پیگیری هشت ساله شرکت کنندگان حداقل ۶۵ سال سن داشتند.
براساس این تحقیقات، افرادی که واکسن کزاز و دیفتری دریافت کرده بودند، ۳۰ ٪ کمتر از همسالان غیر واکسینه شده خود در معرض ابتلاء به بیماری آلزایمر بودند. حدود ۷ ٪ از بیماران واکسینه شده در مقابل ۱۰ ٪ بیماران واکسینه نشده مبتلا به آلزایمر شدند.
واکسیناسیون زونا با ۲۵ ٪ کاهش خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر همراه بود. واکسن ذات الریه با ۲۷٪ کاهش خطر ابتلاء به این بیماری همراه بود.
فرضیه پژوهشگران این است که کاهش خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر در رابطه با واکسن به سبب تلفیقی از مکانیسم ها است.
واکسن ها ممکنست نحوه پاسخ سیستم ایمنی بدن به ایجاد پروتئین های سمی که در بیماری آلزایمر دخیل است، تغییر دهند، مانند افزایش کارآیی سلول های ایمنی در پاکسازی پروتئین های سمی.


1402/06/04
15:26:55
5.0 / 5
259
تگهای خبر: بدن , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس