شناسایی ۶۸ مبتلا به وبا تاکنون

شناسایی ۶۸ مبتلا به وبا تاکنون آرایش عروس: از شروع سال جاری تا پنجم شهریور ماه، 68 مورد مبتلاشدن به وبا از شش استان شناسایی و گزارش شده است.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، وبا یک عفونت اسهالی حاد است که توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شود. این بیماری اغلب بدنبال خوردن آب یا مواد غذایی آلوده به باکتری ویبریوکلرا به وجود آمده و عموما با دسترسی ناکافی به آب شرب ایمن و سیستم مناسب جمع آوری فاضلاب ارتباط دارد. بیماری وبا هنوز در دنیا به عنوان یک تهدید برای سلامت عمومی به حساب می آید. برمبنای تخمین محققین سالانه بین ۱.۳ تا چهار میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا و بین ۲۱ هزار تا ۱۴۳ هزار نفر جان خودرا از دست می دهند. باید توجه کرد که با درمان صحیح و مناسب، میزان کشندگی بیماری وبا می تواند حتی به کمتر از یک درصد کاهش پیدا کند.

در عین حال از شروع سال جاری تا پنجم شهریور ماه، ۶۸ مورد مبتلاشدن به وبا از ۶ استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، بوشهر، کرمان و قم شناسایی و گزارش شده است که حدود ۸۸ درصد موارد مبتلاشدن مربوط به دو استان کردستان و کرمانشاه بوده است. ۴۳ مورد مبتلاشدن به وبا مربوط به استان کردستان، ۱۷ مورد کرمانشاه، ۲ مورد در آذربایجان غربی، یک مورد بوشهر، ۲ مورد جیرفت، یک مورد کرمان و ۲ مورد در قم گزارش شده است. البته موردی از فوت تا کنون گزارش نشده است.

بنابر گزارش مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، بااینکه در میان بیماران کودک یک ساله و سالمند ۸۲ ساله نیز وجود دارد اغلب مبتلایان در سنین بین ۳۰ تا ۶۰ سال هستند که حدود ۷۳ درصد موارد را شامل می شوند.

حدود ۷۶ درصد مبتلایان جنس مذکر و ۷۵ درصد بیماران شناسایی شده نیز ساکن مناطق شهری هستند.

۴۱.۲ درصد مبتلایان بی سواد بوده یا دارای تحصیلات ابتدایی و نهضت سواد آموزی و ۴۴.۱ درصد راهنمایی یا متوسطه هستند. کلیه موارد شناسایی شده بیوتایپ التور و سروتایپ اوگاوا بوده است.

براساس گزارش وزارت بهداشت، ۹۴ درصد مبتلایان ایرانی، ۴.۵ درصد افغان و ۱.۵ درصد عراقی هستند.

همچنین ۴۶ درصد مبتلایان در مشاغل کارگری یا کشاورزی مشغول به کار بوده اند. ۴.۵ درصد موارد شناسایی شده بیماران وارده از کشور افغانستان بوده و ۴۷ درصد موارد ابتلا، سابقه سفر به کشور عراق داشته و سایر موارد مبتلاشدن نیز سابقه تماس با افراد مبتلا را گزارش کرده اند.

در بررسی علایم بالینی تقریباً در ۷۰ درصد موارد بیماران بدون علایم بالینی یا با تابلو بالینی خفیف تا متوسط بوده و در ۳۰ درصد موارد بیماران با تابلو بالینی شدید مراجعه داشته اند. حدود ۵۵ درصد مبتلایان بصورت سرپایی درمان شده و سایر موارد نیاز به بستری داشته اند.
به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، شایع ترین راه انتقال وبا ‌نوشیدن آب یا خوردن مواد غذایی آلوده به باکتری ویبریوکلرا است، آلودگی دست ها نیز ممکنست سبب انتقال بیماری شود. باید توجه کرد که در وضعیت همه گیری وبا، بطور معمول منبع آلودگی، مدفوع فرد آلوده است که منجر به آلودگی آب یا مواد غذایی می شود.
در مناطقی که تصفیه فاضلاب و آب شرب به خوبی صورت نمی گیرد، این بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. بیماری عموما بوسیله تماس مستقیم فرد به فرد منتقل نمی گردد. بدین سبب تماس تصادفی با یک فرد آلوده، عامل خطری برای مبتلاشدن به بیماری نیست.
علائم بیماری وبا چیست؟
عفونت وبا اغلب خفیف یا بدون علایم است، اما در مواردی می تواند با علایم شدید همراه باشد. حدود ۷۵ درصد افراد آلوده به این میکروب بدون نشانه های بالینی مشخص بوده و حدود ۲۰ درصد آنها دارای علایم اسهال حاد خفیف یا متوسط هستند که از اسهال به وجود آمده توسط دیگر ارگانیسم ها قابل افتراق نیست. تقریباً از هر ۱۰ نفری که به وبا مبتلا می شوند، یک نفر علایم شدیدی مانند اسهال آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا پیدا می کند. در این افراد، کاهش سریع مایعات بدن منجر به کم آبی و شوک می شود و بدون درمان، مرگ در عرض چند ساعت اتفاق می افتد.
نحوه تشخیص و درمان وبا
تشخیص وبا بوسیله آزمایش مدفوع است. برای انجام این آزمایش باید از بیمار نمونه مدفوع یا سواب مقعدی تهیه و به لابراتوار ارسال شود. این آزمایش در سیستم بهداشتی کشور بصورت رایگان صورت می گیرد.
همین طور اساس درمان در بیماری وبا جبران فوری آب و املاح از دست رفته بدن بر اثر اسهال است و در حقیقت این بیماری می تواند به آسانی و با موفقیت درمان گردد. بیماران مبتلا به وبا باید محلول مایع درمانی خوراکی را که از حل کردن یک بسته پودر او. آر. اس(ORS) در یک لیتر آب جوشیده خنک تهیه می شود، به مقدار زیاد و بسته به میزان کم آبی بدن بنوشند. موارد با تابلو شدید بیماری که در معرض خطر مبتلاشدن به کم آبی شدید هستند نیاز به جایگزینی مایعات بصورت داخل وریدی دارند.
بدون دسترسی به مایع درمانی میزان کشندگی در بیماران مبتلا به وبا ۳۰ تا ۵۰ درصد است که با مایع درمانی سریع و مناسب، این میزان به زیر یک درصد کاسته می شود.
استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب که در صورت نیاز توسط پزشک تجویز خواهد شد، طول دوره بیماری را کوتاه و شدت بیماری را می کاهد، اما به اندازه جبران کمبود آب بدن مهم نیست. افرادی که به اسهال و استفراغ شدید مبتلا می شوند خصوصاً افرادی که در مناطقی که وبا اتفاق می افتد زندگی می کنند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.
بیماری وبا می تواند در صورت عدم درمان، در عرض چند ساعت منجر به مرگ ناشی از کم آبی شدید بدن که ناشی از، از دست رفتن آب و الکترولیت ها است، شود.
بنا بر اعلام وزارت بهداشت، برای پیش گیری از بیماری وبا رعایت موارد زیر ضروری است:
- از آب شرب سالم استفاده کنید. (آب لوله کشی تصفیه شده یا آب های بطری شده)
- در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه ها و... استفاده می شود، حتما آب را پیش از مصرف بجوشانید یا کلرزنی کنید.
- از مصرف یخ غیربهداشتی، مواد غذایی و غذاهای آماده غیربهداشتی، آب میوه و نوشیدنی های ارائه شده در بیرون از منزل و به ویژه غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد خودداری کنید.
- از شنا کردن در آب رودخانه، جوی ها یا استخرهای آلوده خودداری کنید.
- میوه ها و سبزی ها را پیش از مصرف حتما شسته و به روش صحیح ضدعفونی کنید.
- برای اطمینان از سلامت غذا آنرا بصورت کامل بپزید و از مصرف غذاهای خام یا کم پخت خودداری کنید.
- غذایی را که قبلا پخته اید پیش از مصرف بصورت کامل داغ کنید.
- از ظروف و لوازم تمیز و شسته شده با آب سالم و بهداشتی استفاده کنید.
- پیش از تهیه، توزیع و خوردن غذا و پیش از دادن غذا یا شیر به کودک حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.
- پس از رفتن به توالت و نیز پیش از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.
- مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنید و از قرار گرفتن مواد غذایی در معرض حشرات و آلودگی های دیگر خودداری شود.
- هنگام سفر، آب و غذای سالم همراه داشته باشید یا از نوشیدنی ها و غذاهای با بسته بندی مطمئن استفاده کنید.
- از دفع غیر بهداشتی مدفوع خودداری کرده و حتما از توالت های بهداشتی استفاده کنید.
منبع:

1401/06/10
10:18:36
5.0 / 5
227
تگهای خبر: باكتری , بدن , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس