محققان چینی می گویند؛

برخی انواع آلودگی هوا برای سلامت بدترند

برخی انواع آلودگی هوا برای سلامت بدترند آرایش عروس: بگفته پژوهشگران، قرار گرفتن در معرض سطوح بالای ذرات آلودگی هوا می تواند خطر مرگ ناشی از سکته مغزی را افزایش دهد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران می گویند این خطر در مورد ذرات با کوچک ترین اندازه که می توانند به اعماق ریه ها نفوذ کنند، بیشتر است.
«هالیانگ لین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه سان یات سن چین، اظهار داشت: «آلودگی هوا با خطر بیشتر سکته مغزی مرتبط می باشد و سکته مغزی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.»
لیندر ادامه اضافه کرد: «آنچه کمتر شناخته شده است این است که اندازه های مختلف ذرات معلق چگونه بر این خطر تأثیر می گذارد. تحقیقات ما نشان داد که اندازه ذرات آلودگی هوا ممکنست بر خطر مرگ در اثر سکته مغزی تأثیر بگذارد.»
این مطالعه تهدید ناشی از سه اندازه ذرات آلودگی هوا را مورد بررسی قرار داد که شامل جامدات یا مایعاتمعلق در هوا است.
قطر ذرات زیر میکرون (PM۱) کمتر از ۱ میکرون است. اینآلودگی شامل دوده و دود است. قطر ذرات ریز (PM۲.۵) کمتر از ۲.۵ میکرون است و شامل خاکستر حاصل از احتراق زغال سنگ است. ذرات معلق قابل تنفس (PM۱۰) که شامل گرد و غبار سیمان است، کمتر از ۱۰ میکرون قطر دارند.
لین اظهار داشت: «مطالعه ما شامل PM۱ است که ممکنست به قدری کوچک باشد که عمیقاً در ریه ها وارد شود، از بافت ریه عبور کند و در جریان خون گردش کند.»
وی اضافه کرد: «دستیابی به درک عمیق تر از عوامل خطر در اندازه های ذرات معلق و میزان تأثیرات احتمالی آنها ممکنست به کاهش تعداد مرگ ومیرها و بهبود نتایج برای افراد مبتلا به سکته کمک کند».
محققان داده های بیش از ۳.۱ میلیون بستری شدن در بیمارستان در چین را به سبب سکته مغزی ایسکمیک ناشی از لخته شدن خون و سکته هموراژیک ناشی از خونریزی در مغز بررسی کردند. میانگین سنی بیماران ۶۷ سال بود و ۱ درصد در حین بستری شدن در بیمارستان بر اثر سکته جان خودرا از دست دادند.
محققان میانگین قرار گرفتن بیماران در معرض آلودگی هوا را در هفت روز پیش از بستری شدن در بیمارستان به سبب سکته مغزی و همین طور میانگین قرار گرفتن روزانه آنها در سال قبل را تعیین کردند.
محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش هر ۱۰ میکروگرم در سانتی متر مکعب هوا (میکروگرم بر متر مکعب) قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در سال با افزایشخطر مرگ بر اثر سکته مرتبط می باشد. همین طور با ۲۴ درصد خطر بیشتر قرار گرفتن در معرض PM۱، ۱۱ درصد خطر بیشتر قرار گرفتن در معرض PM۲.۵ و ۹ درصد ریسک بیشتر قرار گرفتن در معرض PM۱۰ مرتبط می باشد.
قرار گرفتن میانگین هفت روز در معرض ذرات معلق شامل ۶ درصد خطر بیشتر قرار گرفتن در معرض PM۱، ۴ درصد افزایش ریسک قرارگیری در معرض PM۲.۵ و ۳ درصد افزایش ریسک با قرارگیری در معرض PM۱۰ بود.
با این حال، پژوهشگران دریافتند که کاهش قرار گرفتن در معرض PM۱۰ بیشترین تأثیر را در کاهش مرگ و میر ناشی از سکته دارد.منبع:

1401/03/13
17:40:07
5.0 / 5
369
تگهای خبر: بیمار , سلامت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس