معاون وزیر بهداشت عنوان كرد؛

۱۴ درصد كودكان ۱۵ تا ۲۳ ماهه ایرانی اضافه وزن دارند

۱۴ درصد كودكان ۱۵ تا ۲۳ ماهه ایرانی اضافه وزن دارند آرایش عروس: معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار داشت: حدود ۱۴ درصد كودكان ۱۵ تا ۲۳ ماهه كشور در معرض اضافه وزن هستند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، دكتر علیرضا رئیسی در نشست خبری هفته بسیج تغذیه سالم، اضافه كرد: هر ماده غذایی كه قابل خوردن باشد، باید به میزان مجاز استفاده شود، حتی سالم ترین نوع ماده غذایی هم در صورت استفاده زیاد، ضررهایی را به دنبال دارند.
وی ادامه داد: زمانی كه بیش از اندازه نیاز به بدن مواد غذایی برسد، آن را انبار كرده و تبدیل به چربی می كند. وقتی ذخیره چربی در بدن از یك میزانی بالاتر برود، عامل خیلی از بیماری ها خواهد بود و از آنجا فرد دچار اضافه وزن و چاقی می گردد. با اندازه گیری توده بدنی یا MBI بدن می توانیم میزان لاغری یا چاقی فرد را اندازه گیری نماییم. اگر در این اندازه گیری فردی كمتر از ۱۸. ۵ باشد، فرد لاغر به حساب می آید. از ۱۸. ۵ تا ۲۵ فرد نرمال بوده و اگر این عدد بین ۲۵ تا ۳۰ باشد فرد دچار اضافه وزن است. از ۳۰ تا ۳۵ فرد دچار چاقی درجه یك و از ۳۵ تا ۴۰ فرد دچار چاقی درجه دو است و از ۴۵ بالاتر باشد، فرد به چاقی كشنده مبتلا است.
رئیسی ادامه داد: در كشور ما ۷۶ درصد بار بیماری ها مربوط به بیماری های غیرواگیراست. بیماری های قلبی عروقی، دیابت و... ، همچون بیماری هایی هستند كه با نگاهی به آنها می بینیم كه پایه تغذیه ای و زندگی سالم دارند، ازاین رو مسئله ای كه سبب جلوگیری از چاقی در افراد می گردد غذای سالم به میزان كافی و تحرك بدنی است.
وی اضافه كرد: در سال ۲۰۱۴ حدود ۶۰۰ میلیون نفر دچار چاقی بودند. بر مبنای آمار سازمان بهداشت جهانی، ۴۱ میلیون كودك دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در كشور ما حدود ۱۴درصد كودكان ۱۵ تا ۲۳ ماهه در معرض اضافه وزن هستند و در برخی از مناطق كشور این میزان به ۲۰ درصد هم می رسد.
رئیسی خاطرنشان كرد: ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در ایران دچار چاقی هستند كه مهمترین دلیل آن تغذیه و عدم تحرك كافی است.
وی ادامه داد: روزانه ۱۰ درصد از انرژی دریافتی بدن می بایست قند ساده باشد. سازمان بهداشت جهانی به دنبال اضافه وزن های بیش ازحد در دنیا اعلام نمود كه هر فرد روزانه كمتر از ۲۵ گرم شكر باید مصرف كند، اما در كشور ما میزان استفاده از قند روزانه ۶۶ گرم است كه سه برابر حد مجاز اعلام شده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: یك نوع چربی خوب در بدن وجود دارد كه محافظ قلب است و قند زیاد سبب از بین رفتن آن می گردد. بزرگترین خطر جامعه امروز این است كه ما كودكانمان را به تغذیه های شیرین عادت دهیم كه این سبب می گردد در سنین بزرگسالی هم نتوانند ذائقه خویش را كنترل كنند.
وی اظهار داشت: یكی از برنامه های وزارت بهداشت، كم كردن میزان قند، شكر و نمك در تولیدات كارخانه های مختلف است.
رئیسی اضافه كرد: یكی دیگر از اقدامات بسیار ارزشمندی كه در طرح تحول سلامت انجام شد، حضور مشاوران تغذیه در مراكز بهداشت است كه با آسان شدن دسترسی مردم به این مشاوران، تاثیر بسیار خوبی بر سلامت غذایی مردم داشته اند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: حدود ۱۴ درصد كودكان ۱۰ الی ۲۲ ماهه در معرض اضافه وزن بوده و ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال هم دچار چاقی هستند.

1396/10/19
23:04:09
5.0 / 5
4987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس