تدوین آیین نامه مراكز جامع توانبخشی

تدوین آیین نامه مراكز جامع توانبخشی به گزارش آرایش عروس معاون درمان وزارت بهداشت از تدوین آیین نامه مراكز جامع توانبخشی اطلاع داد و تصریح كرد: در این آیین نامه بر سرمایه گذاری بخش غیردولتی و ضرورت تسهیلگری و نظارت وزارت بهداشت تاكید گردیده است.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، قاسم جان بابایی در همایش «فناوری های توانبخشی، شرایط فعلی كشور و افق پیش رو» اظهاركرد: تدوین آیین نامه مراكز جامع توانبخشی در كشور انجام شده و آماده ابلاغ است. در این آیین نامه بر سرمایه گذاری بخش غیردولتی و ضرورت تسهیلگری و نظارت وزارت بهداشت تاكید گردیده است. وزارت بهداشت به دنبال تصدی گری نیست، بلكه می خواهد سرمایه گذاری در بخش های مختلف حوزه سلامت همچون حوزه توانبخشی توسط مردم صورت گیرد حتی تولیدكنندگان تجهیزات توانبخشی هم می توانند در این حوزه سرمایه گذاری كنند.

وی ضمن تاكید بر ضرورت كاهش واردات تجهیزات توانبخشی به كشورادامه داد: واردات این تجهیزات به كشور قابل توجه است و باید آن را به حداقل برسانیم. البته شاید ایراد از دستگاههای دولتی بوده كه نتوانسته اند برای محصولات این حوزه زمینه های تولید و بازار را در داخل و خارج از كشور فراهم نمایند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه توسعه توانبخشی ضروری و مورد نیاز است، اظهاركرد: امروز در كشور با افزایش بیماری های خودایمنی مانند ام اس، میزان بالای حوادث جاده ای و نیاز مصدومان به توانبخشی و افزایش بیماری های قلبی، عروقی، غددی، سكته های مغزی و سرطان روبرو هستیم و جامعه هم به سمت كهنسالی پیش می رود. این عوامل لزوم توسعه خدمات توانبخشی را نشان داده است.

وی خاطرنشان كرد: توانبخشی درمان نیست بلكه پیشگیری است چون به كاهش ناتوانی مردم و هزینه های درمانی كمك می نماید. در زمینه آموزش رشته توانبخشی عملكرد خوبی داشته ایم و فارغ التحصیلان زیادی تربیت شده اند اما رویكرد ما باید به سرمایه گذاری در بخش غیردولتی، گسترش خدمات و در نهایت افزایش دسترسی مردم به این حوزه باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه اظهاركرد: ایران همچون كشورهایی است كه كمترین تخت بیمارستانی را در حوزه توانبخشی دارد. میزان تخت های توانبخشی كشور ما یك دهم كشورهای منطقه است. بنابراین باید در این حوزه، تلاش بیشتری نماییم.

به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا در ادامه این همایش، محمد هادی ایازی - معاون اجتماعی وزیر بهداشت - با اشاره به اینكه حوزه توانبخشی در نظام سلامت كشور مغفول مانده است، اظهار نمود: شاید یكی از دلایل این اتفاق، چندپارگی وظایف برخی سازمان ها همچون وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی بوده است اما وضعیت توانبخشی در كشور مناسب نمی باشد و باید برای توسعه این خدمات با بهره گیری از ظرفیت مشاركت های مردمی تلاش نماییم.

وی ادامه داد: دو هفته پیش در جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در حضور رییس جمهور گزارشی عرضه كردیم كه بر مبنای آن هم اكنون ۸. ۲ درصد جمعیت كشور سالمند است و تا سال ۲۰۵۰ میلادی، این رقم به ۳۰. ۲ درصد می رسد. این مورد فاجعه است و باید زیرساخت های مورد نیاز در حوزه سلامت و همچون توانبخشی تولید شود و گسترش یابد.

بنابر اعلام وبدا، ایازی بهره گیری از بخش خصوصی، توسعه فناوری های نوین و استفاده از توان مشاركت های مردمی را در توسعه خدمات توانبخشی مهم ارزیابی كرد و اظهار داشت: اگرنیازهای خودمان را به خوبی به خیرین منتقل نماییم آنها مشاركت بسیار خوبی خواهند داشت. در زلزله غرب كشور دیدیم كه خیرین برای ساخت دو بیمارستان، ۲۲ مركز جامع خدمات سلامت، پنج پایگاه اورژانس، ۶۲ خانه بهداشت و تامین بیش از ۱۰۰ كانكس جایگزین برای خانه های بهداشت صدمه دیده اعلام آمادگی كردند و در ساخت این واحدها مشاركت می كنند. 

1396/10/17
15:50:08
5.0 / 5
4779
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس