افزایش ۲برابری رجوع کودکان کرونایی به بیمارستان ها در پیک پنجم کرونا

افزایش ۲برابری رجوع کودکان کرونایی به بیمارستان ها در پیک پنجم کرونا به گزارش آرایش عروس رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر با عرضه توضبحاتی پیرامون نشانه های کرونا در اطفال، اظهار داشت: در مقایسه با موج های قبلی میزان ورودی اطفال مبتلا به کرونا به بیمارستان حداقل ۲ برابر شده است. فکر می کنم تمایل این سوش از ویروس کرونا ( دلتا) بیشتر از سوش های دیگر به سنین پایین تر است.


دکتر فرهاد چوبدار در گفتگو با ایسنا، با اشاره به این که در پیک پنجم کرونا نسبت به سایر پیک ها ابتلای کودکان به کرونا افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: بخش عفونی و بخشی از سایر بخش ها را به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص دادیم. سعی کردیم تا برخی بیماران را به شکل سرپایی درمان نماییم تا کمتر نیازمند تخت باشند. در این شرایط حتی نوزادان هم گرفتار کرونا می شوند و همیشه چند نوزاد به علت کرونا بستری هستند. از طرفی ۲۰ درصد بخش ICU به وسیله اطفال مبتلا به کرونا پر می شود.
وی ضمن اشاره به افزایش مراجعات روزانه به بیمارستان، اظهار نمود: این مراجعات تا جایی افزایش یافت که مجبور شدیم کلینیک تنفسی مستقلی باز نماییم که هر روز یک فوق تخصص، تعداد زیادی بیماران کرونایی می بیند و بسیاری از آنها را سرپایی درمان می کند.
این فوق تخصص نوزادان، اضافه کرد: در مقایسه با موج های قبلی میزان ورودی اطفال مبتلا به کرونا به بیمارستان حداقل ۲ برابر شده است. فکر می کنم تمایل این سوش از ویروس کرونا ( دلتا) بیشتر از سوش های دیگر به سنین پایین تر است به شکلی که حتی سن مرگ و میر هم در کشورهایی که گرفتار این جهش شدند کاهش پیدا کرد. البته در اطفال مرگ و میر خیلی زیاد نیست؛ اما بیماران دارای نقص سیستم ایمنی یا کسانی که تحت شیمی درمانی هستند، بیماران پیوندی و... بیشتر در معرض مرگ و میر قرار دارند. خوشبختانه به علت کادر درمانی بسیارخوبی که در بیمارستان داریم مراقبت و خدمات ویژه ای به اطفال عرضه می دهیم؛ ولی اگر ذره ای تجهیرات کم شود، مرگ و میر اطفال هم به تعداد مرگ و میر بزرگسالان می رسد.
چوبدار درباره میزان مراجعات روزانه به بیمارستان علی اصغر، خاطرنشان کرد: روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ رجوع داریم که با شک به کرونا رجوع می کنند که مورد آزمایش قرار می گیرند و برخی حتی با آزمایش منفی، اما سی تی اسکن مثبت پیدا می کنند و سایر معاینات بالینی شک به کرونا را تقویت می کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن اشاره به این که بستری موقت با تزریق داروی رمدسیویر در کودکان هم مشابه بزرگسالان میسر است، بیان نمود: البته در نوزادان از این داروها استفاده نمی نماییم، اما در گروه های سنی بالاتر که نیازمند کورتون یا رمدسیویر هستند اگر حال عمومی بدی نداشته باشند به شکل بستری موقت دارو عرضه می دهیم.
وی ادامه داد: تیم اورژانس ما بسیار قوی و تلفیقی از متخصصین طب اورژانس و طب اطفال است و معمولاً مراجعین را خیلی در اورژانس معطل نمی نماییم. حالا کاملا لب به لب حرکت می نماییم و همیشه ۹۵ تا ۱۰۰ درصد تخت های ما پر است و تابحال شانس آوردیم که هیچ مریضی را بازنگرداندیم، اما اگر شرایط به همین منوال پیش رود، مبتلا به این مورد خواهیم شد.
وی درباره علایم کودکان مبتلا به کرونا، تصریح کرد: علایم تنفسی و گوارشی در فاز حاد بیماری حالا شایع ترین علایم در کودکان هستند؛ ولی با گذر از فاز حاد که به درگیری سیستم ایمنی و طوفان سیتوکینی می رسیم علایم پوستی، مغزی، عصبی و کبدی هم امکان دارد آشکار شود که از آن تحت عنوان درگیری ارگان های نهایی یاد می کنیم. آخرین پروتکلی که کمیته کنترل عفونت بیمارستان ما متشکل از فوق تخصص نوزادان، ICU، عفونی و ریه نوشته اند این است که اگر بیماری با علایم سرماخوردگی یا اسهال و استفراغ رجوع کرد، کرونا تلقی شود مگر آنکه خلافش ثابت شود.
چوبدار با تکیه بر ضرورت رعایت پروتکلهای بهداشتی، اظهار داشت: متاسفانه گاهی با والدینی مواجه می شویم که اعلام می کنند خودشان انتخاب کردند که واکسن نزنند و در پاسخ به چرایی این انتخاب خود می گویند چون ما فلان واکسن را دوست داشتیم؛ درحالی که با بیان سازمان جهانی بهداشت بهترین واکسن، نخستین واکسنی است که به دستمان می رسد. اگر واکسیناسیون عمومی به ۷۰ درصد برسد احیانا چرخه انتقال عفونت در کشور شکسته می شود و به جهت اینکه اطفال مبتلا نشوند، بزرگسالان باید با تزریق واکسن به کنترل چرخه ویروس کمک کنند تا شرایط تزریق واکسن به کودکان در دنیا فراهم گردد.
وی درباره نحوه ابتلای کودکان به کرونا، اظهار نمود: حدودا ۷۰ درصد کودکان سابقه و نشانی از درگیری والدین یا اقوام نزدیک دارند و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد هم هرگونه تماس را انکار می کنند و امکان دارد از سطوح یا معابر عمومی مبتلا شده باشند.
منبع:

1400/05/22
12:41:35
5.0 / 5
392
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس