نامه روسای دانشگاه های علوم پزشكی به رئیس جمهور:

ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت به حد اشباع نزدیک شده است

ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت به حد اشباع نزدیک شده است به گزارش آرایش عروس روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه ای به رئیس جمهور با اشاره به اینکه ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه ها به حد اشباع نزدیک شده، اعلام نمودند که در این شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی و فقدان عزم جدی برای توقف کارخانه تولید بیمار در صحنه عمومی باعث احساس تنهایی، بی پناهی و فرسودگی مضاعف در مدافعان سلامت می شود.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، در این نامه آمده است:
"جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی
رئیس محترم جمهور و رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا
اعضای محترم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا
با سلام و احترام
ضمن تبریک عید بزرگ غدیر، در شرایطی که موج اخیر بیماری کرونا با گونه دلتا در تمام کشور به صورت برق آسا به پیش می رود و هر روز سهم بیشتری از ظرفیت بهداشت و درمان کشور، و بخصوص ظرفیت تختهای بیمارستانی را اشغال می کند، عرضه خدمت با ایثار کارکنان نظام سلامت و به دشواری انجام می شود.
کارکنانی که 18 ماه بی وقفه در صف مقدم مبارزه با کوید19 حاضر بوده اند و خیلی از ایشان تا مرز شهادت در دفاع از سلامت مردم هم پیش رفته اند، حالا در اوج خستگی باید در مقابل موج بیماری بزرگتر از تمام امواج قبلی همچنان در صف مقدم بمانند. تکمیل ظرفیت بستری بیمارستانها، فقط به مفهوم اشغال تخت نیست که با افزودن تختهای سیار و بیمارستانهای صحرایی قابل جبران باشد، بلکه به مفهوم اشباع کامل ظرفیت کادر عرضه دهنده خدمت هم هست، تخت و تجهیزات بدون حضور کارکنان آموزش دیده و آماده به کار نمی تواند بیماران را نجات دهد. حالا باید اخطار دهیم که ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه ها، چه عرصه خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی و چه خدمات درمانی بستری به حد اشباع نزدیک شده و ادامه این فشار فزاینده، سبب افت شدید عملکرد ایشان خواهد شد. در این شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی و فقدان عزم جدی برای توقف کارخانه تولید بیمار در صحنه عمومی باعث احساس تنهایی، بی پناهی و فرسودگی مضاعف در مدافعان سلامت می شود. افزون بر این، تداوم امواج بیماری کوید، خدمت رسانی به سایر بیماران را تحت تأثیر قرار داده است.
شوربختانه با بی توجهی به مقررات منع مسافرت، در این موج، به موازات افزایش تعداد بیماران کوید، مصدومان حوادث ترافیکی هم افزایش یافت و در وانفسای تأمین تخت برای بیماران کوید و سایر اورژانسها، تأمین فضای درمانی برای مصدومان جدید هم مزید بر مشکل می شود.
در شرایط مشابه، خیلی از کشورها مبادرت به اعمال محدودیت های جدی و تعطیلی و منع تردد عمومی حداقل به مدت یک هفته می کنند که به نظر می آید این چاره به هر علت از جانب آن ستاد محترم پذیرفتنی نیست.
تبعیت از دستورالعملهای مدیریت هوشمند هم با طولانی شدن دوره اپیدمی و بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی به تدریج کاهش یافته و استفاده از اقدامات انتظامی و قضایی را برای تضمین اجرای این دستورالعملها دشوار ساخته است.
بنابراین باوجود لزوم حضور همه نهادها و سازمانها برای کنترل اپیدمی، حالا فقط سنگر مراکز بهداشتی درمانی کماکان با ایثار بی بدیل مدافعان سلامت فعال باقی مانده است و اگر خدای ناکرده به هر علت این خط هم در هم شکسته شود، امیدی برای کاهش مخاطرات و نتایج ناگوار آن باقی نخواهد ماند.
در این شرایط بسیار خطیر، دانشگاههای علوم پزشکی به علت کاهش شدید درامدهای اختصاصی و افزایش هزینه های اجتناب ناپذیر ( دارو، تجهیزات، هتلینگ بیمارستانها،...) روزگار دشواری را طی می کنند و نه تنها قادر به جبران شایسته زحمات این عزیزان نیستند بلکه برای پرداخت مطالبات معوقه هم شرمسارند.
بنابراین دردمندانه استدعا می نماییم حمایت و اقدام جهادی و عاجل آن ستاد محترم برای حفظ توان نیروی انسانی پرارزش باقی مانده در صحنه و تأمین امکانات مورد نیاز برای خدمات ایشان انجام گیرد تا با ترمیم و حفظ آمادگی نظام عرضه خدمات سلامت که در همه بحرانها یکی از ارکان امنیت و آرامش جامعه است، دوره تحویل دولت همزمان با موج سهمگین بیماری بدون حاشیه در امور خدمات سلامت انجام گیرد.
همچنین در آستانه ماه محرم، خواهشمند است با تصویب و اعلام صریح و شفاف دستورالعملها و تاکید بر تبعیت از سیره مقام معظم رهبری، همراهی بیشتر و بهتر هموطنان مومن را با نظام سلامت فراهم فرمایید.
با سپاس
روسای 65 دانشکده/ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور"
منبع:

1400/05/09
09:52:40
5.0 / 5
301
تگهای خبر: آرامش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس