نگاه علم به موسیقی چگونه است؟

دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند

دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند به گزارش آرایش عروس در دنیای امروزی، انسان اخبار مختلفی را شنیده و با موضوعات گوناگونی برخورد می کند که هر کدام امکان دارد تأثیر خاصی بر روح و جسم او داشته و حال او را دگرگون کنند. گاهی آواز دلنشین یک پرنده به ما یک حال خوب هدیه می دهد و گاهی شنیدن یک خبر بد تا چند روز فکر ما را درگیر می کند و به شکلی شادابی و زنده بودن را از مغز ما می گیرد. آیا تاکنون به این مورد فکر کرده اید که چه چیزی می تواند حال روحی ما را دگرگون کند و روح ما را به پرواز درآورد؟ پاسخ این سوال پیچیده تنها یک چیز است: موسیقی.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، "افلاطون" فیلسوف بزرگ یونانی می گوید: موسیقی برای روح همانند ورزش برای بدن است. محققان هم بعد از سال ها تحقیق و بررسی به جمله ای که افلاطون چند قرن پیش گفته بود رسیده اند و می گویند اگر می خواهید بدن خویش را محکم کنید، به بدنسازی بروید و اگر می خواهید مغز خویش را ورزیده کنید، به موسیقی گوش دهید.
فواید درمانی موسیقی بسیار زیاد است. این موسیقی است که احساسات ما را تحریک می کند، زندگی ما را با ملودی غنی می کند و اغلب اوقات به ما کمک می نماید تا بر مالیخولیای خود غلبه نماییم.
ریتم، ملودی و هماهنگی موسیقی به ما کمک می نماید تا بتوانیم با کمک آن اختلالات پیچیده روانشناختی را درمان نماییم. ریتم ملودی و حالات صدا در موسیقی در چندین دهه گذشته در درمان های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و دانشمندان در چندین تحقیق از مزایای بی شمار گوش دادن به موسیقی و تأثیرات آن بر فشار خون، ضربان قلب و حتی سطح اکسیژن بدن انسان گفته اند.


نگاه پیشینیان به موسیقی
نقش موسیقی به آغاز تمدن بشری برمی گردد. دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت دانسته اند. یونان باستان موسیقی را بعنوان "هنر موزها" تعریف کرده و فیلسوف بزرگ افلاطون هم گفته "موسیقی برای روح همانند ورزش برای بدن است. موزها یا مُوْساها الهه های الهام بخش ادبیات، علوم و هنر بوده اند. به قول محققان علایم هیروگلیفی نشان دهنده کلمه "موسیقی" (music) شبیه علایم نمایانگر حالات "شادی" و "رفاه" است. از بیشتر از هزار سال پیش تشخیص داده شده که موسیقی دارای خواص درمانی خاصی است که بر ابعاد احساسی و معنوی ما تاثیر می گذارد. بنابر گزارش انجمن موسیقی درمانی آمریکا (AMTA) موسیقی می تواند یک روش درمانی خوب در افزایش سلامتی، کاهش یا مدیریت استرس، ابراز احساسات، تقویت حافظه، بهبود ارتباطات و تسهیل توان بخشی جسمی باشد.


دیدگاه خاص یک متخصص درباره تأثیر موسیقی بر مغز
علاوه بر این، موسیقی درمانی به صورت حیاتی به بهبود کیفیت زندگی افراد سالم کمک می نماید و نیازهای کودکان و بزرگسالانی که از بیماری ها و معلولیت های گوناگونی رنج می برند را هم برآورده می کند. ازاین رو اگر بخواهیم بیماری را با نوعی از اختلال یا عدم تعادل در نظر بگیریم، میتوان از موسیقی درمانی بعنوان پلی مهم برای وصل ارتباطی که جهت جریان آن مسدود شده است، استفاده نمود. امروزه از موسیقی در طیف گسترده ای از مسائل استفاده می شود. برای مثال در زمینه آموزش از آن برای درمان اوتیسم، بیش فعالی، حوزه پزشکی برای انکولوژی، درد و زوال عقل استفاده می شود.
" الیور ساکس"، متخصص مغز و اعصاب بسیار مشهور در کتاب خود با عنوان "موزیکوفیلیا" (Musicophilia) قصه های موسیقی و مغز در مورد رابطه پیچیده بین موسیقی و مغز نوشته است. وی در کتاب خود به ما نشان داده که چگونه موسیقی می تواند قسمت صدمه دیده مغز را بیدار کند و در این کتاب ماجرای فردی به نام مارتین را بازگو کرده است. مارتین فردی با معلولیت ذهنی عمیق است که بیشتر از دو هزار اپرای کامل را از حفظ می داند.


همانطور که موسیقی احساس شادی، غم یا مالیخولیایی ایجاد می کند، می تواند هر دو نیمکره مغز (چپ و راست) ما را فعال کند و ارتباطات جدیدی بین آنها ایجاد نماید. نیمکره راست ما با عملکردهای شهودی و تخیل همراه می باشد در حالیکه نیمکره چپ ما مسئول منطق، دلیل و زبان است. نیمکره چپ ما به طور عمده تحت تاثیر گوش دادن به موسیقی است و مهارت هایی مانند مهارت های حرکتی خوب، ریتم و هماهنگی که با گوش دادن به موسیقی ایجاد می شوند را کنترل می کند.
علاوه بر این، ملودی های خاصی می توانند احساساتی مانند همدلی در مغز انسان را فعال یا تقویت نمایند. این چنین است که موسیقی به صورت فوق العاده ای به ما کمک می نماید تا زندگی اجتماعی سالمی داشته باشیم و خصوصیات انسانی مانند دلسوزی و درک در خویش را زنده نگه داریم.
ساکس می گوید: موسیقی این قدرت را دارد که خاطرات فراموش شده را برای ما زنده کند. من بارها و بارها از موسیقی بعنوان کپسول زمان برای یادآوری روزهای غم انگیز یا خوش گذشته خود استفاده می کنم.موسیقی زیر ذره بین دانشمندان
سالها است دانشمندان سراسر جهان در مطالعات خود اظهار کرده اند که موسیقی می تواند تأثیر شگرفی بر مغز که یکی از حساس ترین و پیچیده ترین اعضای بدن است داشته باشد. محققان طی این سال ها به بررسی دقیق تأثیر موسیقی بر بدن انسان پرداخته اند و به نتایج جالبی دست یافته اند که در این مطالعه به صورت خلاصه آنها را بازگو کرده ایم.
موسیقی توانایی تسکین، انرژی بخشیدن و حتی بهبود حافظه شما را دارد و شما به سادگی و با روشن کردن دستگاه پخش کننده موسیقی خود می توانید از این قدرت پر رمز و راز بهره ببرید.
یکی از متخصصان گوش و حلق و بینی دانشگاه "جانز هاپکینز" اظهار داشت: موارد کمی وجود دارد که مغز را به شیوه موسیقی تحریک می کند. اگر می خواهید مغز خویش را در تمام مراحل پیری درگیر نگه دارید، گوش دادن به موسیقی یا نواختن یک ساز یک ابزار عالی است چونکه این کار همانند یک تمرین کامل مغزی است.
تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی می تواند اضطراب، فشار خون و درد را کم کند و همینطور کیفیت خواب، خلق و خو، هوشیاری ذهنی و حافظه را بهبود بخشد. به قول محققان دانشگاه "هاروارد" گوش دادن به موسیقی یا نواختن ساز چندین قسمت از مغز انسان را درگیر می کند و می تواند به روحیه و حافظه آنها کمک نماید.
دکتر "اندرو بودسون" (Andrew Budson) استاد عصب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد اظهار داشت: موسیقی هر چه باشد چه جاز، کلاسیک، راک اند رول یا هیپ هاپ؛ تاثیر بی نظیری بر مغز دارد و شما می توانید چه با نواختن ساز و یا تنها با گوش دادن به موسیقی از مزایای آن بهره ببرید.
گفتنی است گوش دادن به موسقی علاوه بر کمک به شادابی خاصیت درمانی هم دارد و سبب درمان برخی بیماری ها هم می شود. اغلب گفته می شود گوش دادن به موسیقی کلاسیک تأثیرات مفیدی بر روی ذهن و بدن دارد. اما آیا بعضی از موسیقی ها قدرت شفابخشی بیشتری نسبت به موسیقی های دیگر دارند؟ برخی دانشمندان درباره گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی هم با یکدیگر اختلاف نظر دارند و برخی معتقدند گوش دادن به سبک خاصی از موسیقی نسبت به دیگر موسیقی ها سبب افزایش سرعت در بهبودی حال جسمی افراد می شود برای مثال اخیراً دانشمندان جمهوری چک گفته اند موسیقی "موتسارت" در درمان صرع موثرتر از موسیقی "یوزف هایدن" آهنگساز و موسیقی دان اتریشی است.
دانشمندان شهر "برنو" جمهوری چک اخیراً تلاش کرده اند با انجام چند آزمایش و تاثیر موسیقی "موتسارت" و "هایدن" بر بیماران مبتلا به صرع به این سؤال پاسخ دهند.


در دهه ۱۹۹۰ دانشمندان یک نظریه در خصوص این که گوش دادن به موسیقی موتسارت امکان دارد موقتاً سبب افزایش امتیازات در بعضی از قسمت های تست هوش شود، عرضه کردند. این نظریه که بعنوان "اثر موتسارت" شناخته می شود، محبوبیت زیادی پیدا کرده است به صورتی که خیلی از افراد برای تقویت هوش نوزادان خود برای آنها این موسیقی را پخش می کنند.
طی این مطالعه دانشمندان موسسه CEITEC برنو همراه با پزشکان بیمارستان "دانشگاه سنت آن"، تصمیم گرفتند تا صحت اثربخشی موسیقی موتسارت را بر روی ۱۸ بیمار مبتلا به صرع آزمایش نمایند. طی این آزمایش بیماران ابتدا می بایست به سوناتا K. ۴۴۸ برای دو پیانو گوش می دادند. به لطف روش های تشخیصی دقیق دانشمندان می توانند تاثیر موسیقی موتسارت بر روی مغز را با دقت بیشتری نسبت به گذشته بررسی نمایند.
پروفسور "ایوان رکتور" (Ivan Rektor) رهبر این مطالعه اظهار داشت: ما دریافتیم که سوناتای موتسارت ترشحات صرعی را که مستقیماً در مغز اندازه گیری می شوند، می کاهد.
آنها همینطور علاقمند بودند تا دریابند که آیا این قطعه موسیقی خاص نسبت به سایر موسیقی ها موثرتر است یا خیر؟ برای مقایسه آنها نخستین قطعه سمفونی No. ۹۴ هایدن را انتخاب کردند.
محققان گفتند: ما سمفونی هایدن را انتخاب کردیم چونکه در همان دوره و تقریباً همان سبک موتسارت ساخته شده است. هیچ یک از بیماران ما هیچ آموزش موسیقی نداشته اند، ازاین رو برایشان مهم نیست که به موتسارت گوش می دهند یا هایدن. ما این دو آهنگ را انتخاب کردیم چونکه می خواستیم پارامترهای مختلف صوتی موسیقی را آزمایش نماییم و به ترکیباتی نیاز داشتیم که از این نظر متفاوت باشند.
این آزمایش تأیید کرد که تاثیر شفابخشی موسیقی عموما به خصوصیات صوتی آن مانند ریتم، سرعت یا طیف هارمونیک بستگی دارد و سوناتا موتسارت از این نظر سودمندتر بود. علاوه بر آن محققان تأثیر گوش دادن به این موسیقی در میان زنان و مردان را هم دریافتند.
محققان در ادامه افزودند: ما دریافتیم در حالیکه ترکیب موتزارت فعالیت صرعی را در زنان و مردان می کاهد، با گوش دادن به ترکیب هایدن، ترشحات صرعی در زنان کاهش و در مردان، افزایش میابد. برای تأیید فرضیه خود محققان یک مطالعه دیگر با بهره گیری از تصویرسازی تشدید مغناطیسی انجام دادند. ام آر آی نشان داد که قسمت های خاصی از مغز در مردان و زنان به صورت متفاوتی فعال می شوند و این امر هم به همان دلیل است. دانشمندان موسسه CEITEC قصد دارند تحقیقات خویش را ادامه دهند. آنها امیدوارند که در آینده، موسیقی با خصوصیات صوتی کاملاً مشخص، بتواند بعنوان یک روش جایگزین و غیرتهاجمی در درمان بیماران صرعی مورد استفاده قرار گیرد.
در تحقیقی دیگر که در مجله JNeurosci انتشار یافته، محققان دریافتند دلیل این امر این است که انسان موسیقی را لذت بخش می داند، ارتباط بین مدارهای شنوایی و سامانه پاداش است. با وجود هیچ مزیت بیولوژیکی آشکار، انسان عاشق موسیقی است. مطالعات تصویربرداری عصبی، شباهت های بین نحوه پردازش موسیقی توسط مدارهای سیستم پاداش مغز را برجسته می کند. در این مطالعه محققان فعالیت مغز گروهی از طرفداران موسیقی پاپ را در صورتی که آنها به موسیقی گوش می دادند با fMRI اندازه گیری کردند. پیش از اسکن محققان به صورت غیر مستقیم مدار تحریک مغناطیسی مغز را تحریک یا مهار کردند.
آنها دریافتند تحریک مدار پاداش پیش از شنیدن موسیقی، لذت شرکت کنندگان را هنگام گوش دادن به آهنگ ها می افزاید در حالیکه مهار آن سبب کاهش لذت می شود. این تغییرات لذت به تغییرات فعالیت هسته اکامبنس، منطقه کلیدی مدار پاداش مرتبط بود. شرکت کنندگان با بیشترین تفاوت در لذت همینطور بیشترین تفاوت در فعالیت همزمان بین مناطق شنوایی و پاداش را نشان دادند. این نتایج نشان داده است تعاملات بین مناطق شنوایی و پاداش، لذتی را ایجاد می کنند که هنگام گوش دادن به موسیقی آنرا احساس می نماییم.تاثیر موسیقی بر کودکان
بر مبنای تحقیقات جدید، پخش موسیقی باعث تقویت سیستم شنیداری و مغز جنین می شود. به قول محققان درک به خاطر آوردن صداهایی که در دوران حاملگی جنین شنیده شده، دشوار است. با این وجود تحقیقان نشان داده است شنیدن موسیقی در سه ماهه دوم حاملگی بر سیستم شنیداری کودکان تأثیر دارد. محققان اظهار کردند: بیست وهفتمین هفته حاملگی تا شش ماهگی در گسترش سیستم شنوایی بسیار مهم می باشد. پژوهشگران براین باورند که قرار گرفتن در معرض موسیقی در این دوران رشد مغز و توسعه شنوایی را تحت تأثیر قرار می دهد. نتایج این تحقیق نشان داده است نوزادان توانایی یادگیری را در سنین خیلی پایین دارند و تاثیرات این یادگیری تا مدتی طولانی در مغز باقی می ماند.


ارتباط موسیقی و طعم غذا
محققان بلژیکی دریافتند که شنیدن انواع موسیقی سبب درک متفاوت طعم هر غذا در مغز می شود. محققان دریافتند که شنیدن موسیقی آرام و موسیقی با ریتم تند در احساس چشایی انسان و درک طعم غذا و نوشیدنی کاملا موثر است. با عنایت به نتایج حاصل از این مطالعه ثابت شد که شنیدن موسیقی های مختلف نه تنها بر اعصاب و وران انسان اثرگذار است بلکه نوع موسیقی هم در درک متفاوت انسان از غذا تأثیر دارد. ازاین رو بهتر است صرف غذا همیشه در محیطی آرام و با موسیقی ملایم و با ریتم طبیعت همراه باشد، چون که مصرف غذا در شرایط پرتنش نه تنها درک مغز از طعم غذا را تغییر می دهد بلکه بر عملکرد فیزیولوژیک بدن انسان هم تأثیر منفی دارد.


تاثیر شگرف موسیقی در درمان زوال عقل
محققان بررسی کردند که چگونه گوش دادن به موسیقی بر بیماران مبتلا به زوال عقل اثر می گذارد و دریافتند که "موسیقی" می تواند بعنوان مسیری جایگزین برای برقراری ارتباط با بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر به کار رود. یک شبکه برجسته مغز، مسئول آرامش بخشیدن و احساس رضایت به انسان در هنگام گوش دادن به موسیقی است. محققان گفتند که بیماران مبتلا به زوال عقل در معرض دنیایی قرار می گیرند که برایشان ناآشنا است و موسیقی می تواند شبکه مغزی آنها را باردیگر فعال و از آنها در مقابل بیماری آلزایمر محافظت کند. در پایان باید بگوییم موسیقی می تواند وضعیت احساسی ما را تا حد زیادی اصلاح نماید و این قابلیت را دارد که ذهنیت مردم را تغییر دهد درست همانطور که سرود ملی همه ما را متحد می کند. ازاین رو ما باید از ملودی موسیقی بعنوان ابزاری برای برقراری صلح و هماهنگی در روح خود استفاده نماییم.
در آخر این گزارش می توانید به یکی از زیباترین آثار "هانس فلوریان زیمر" (زاده ۱۲ سپتامبر ۱۹۵۷) آهنگ ساز مشهور آلمانی گوش کنید. موسیقی فیلم "میان ستاره ای" یکی از برترین آثار هانس زیمر است که به خودی خود یک وزنه ی مهم در این فیلم محسوب می شود. اثری زیبا و رازآلود که می تواند شما را از زمین جدا کند و به سفری کیهانی ببرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3


منبع:

1400/03/09
20:46:59
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آرامش , استرس , بدن , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس