گزارش مهر از موج‍های پاندمی كووید ۱۹ در كشور؛

روایت گذر از موج های كرونائی در ایران

روایت گذر از موج های كرونائی در ایران آرایش عروس: ایران از شروع انتشار ویروس کرونا، چهار موج این بیماری را پشت سر گذاشته که هر کدام از موج ها با تجربه های تلخ و شیرینی همراه بوده، اما پرسش اصلی این است که موج پنجم چه زمانی فراخواهد رسید؟خبرگزاری مهر - گروه سلامت: اواخر بهمن ۱۳۹۸ بود که خبر مشاهده مواردی از ویروس کرونا با وحشت عمومی در کشور همراه شد. زیرا، همگان تا آن موقع فقط خبرهای این بیماری را مربوط به کشور چین می دانستیم و بعضاً خونسرد از کنار آنها عبور می کردیم و هیچ گاه فکر نمی کردیم که خیلی زود باید خودرا آماده مقابله با این ویروس چموش نماییم. ویروسی که تا الان با جهش های زیادی که داشته، همچنان ترسناک و وحشت آفرین است.
روایت موج اول کرونا در کشور
شاید بتوان شروع موج اول را در اسفند ۹۸ تفسیر کرد. جایی که بیماری کرونا از قم به سایر استانها منتقل شد. البته هنوز هم روایت ها پیرامون شیوع بیماری از قم به سایر نقاط کشور نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که بالاخره این ویروس چگونه توانست به سرعت باد و در کمتر از یک ماه در بیشتر نقاط کشور گسترش یابد.
وضعیت کشور در موج اول کرونا به لحاظ تامین ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی کننده، بسیار بحرانی شد. بطوریکه داروخانه ها از وجود ماسک و دستکش و محلول های ضد عفونی کننده خالی بودند. در چنین شرایطی، موارد بیماری روز به روز درحال افزایش بود و از همین رو ستاد ملی کرونا تصمیم می گیرد با تعطیلی کشور، شرایط کنترل بیماری را فراهم آورد.
این طور بود که توانستیم موج اول کرونا را به خوبی مدیریت و کنترل نماییم. برای نخستین بار مردم تصمیم گرفتند روز طبیعت را در خانه بمانند تا ویروس نتواند آن طور که باید و شاید وارد خانه ها شود.
تفاوت پیک و موج
در همان روزها بود که واژه پیک و موج وارد مباحث علمی و غیر علمی مردم شد. این در حالی بود که متخصصین علوم پزشکی، اعتقاد دارند که واژه های موج و پیک، دو معنای کاملاً متفاوت دارند. زمانی که اعلام می شود به موج دوم یا سوم بیماری رسیده ایم، یعنی این که توانسته ایم اپیدمی را در مرحله ای خاموش و یا به مهار کامل بیماری برسانیم و در بازه زمانی دیگری باردیگر شاهد پیدایش نمونه های دیگر بیماری باشیم.
نوسانات کاهش و یا افزایش موارد بیماری نیز پیک نامیده می شود، در ماه هایی که گذشت دو مرتبه شاهد طغیان بیماری بوده ایم و طبق شواهد و مطالعات پیک سوم کرونا هم در کشور شکل گرفت. به این شکل که یک یا دو هفته موارد حاد بیماری را شاهد می باشیم و بعد از رسیدن بیماری به قله یا پیک، نهایتاً بیماری کنترل شده و در ادامه ممکنست یک یا دو ماه بعد مجدداً موج های دیگری بیماری را داشته باشیم. هر آنچه بود، کشور تا فروردین ۹۹ گرفتار موج اول بود.
چگونه گرفتار موج دوم شدیم
نشستن در خانه و رعایت سفت و سخت پروتکل ها به علت ترس و وحشت از بیماری کرونا موجب شد بتوانیم به خوبی ویروس را کنترل نماییم. اما، لطمه های روحی و روانی ناشی از رعایت پروتکل ها و…، دست به دست هم داد تا مردم برای خلاص شدن از فشارهای روحی و روانی بیماری، عزم سفر کنند و اینطور بود که وارد موج دوم بیماری شدیم. ماه های تیر و مرداد با افزایش موارد ابتلاء و بستری ها مواجه شدیم و باردیگر آمار بالای مرگ و میر بیماران کرونائی رقم خورد.

رشد آمار مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی به علت ابتلاء به ویروس کرونا و از سویی تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی، در کنار روند رو به رشد فوتی ها ناشی از این بیماری بیان کننده آن بود که موج دوم شیوع ویروس کرونا خیلی سخت تر از موج اول ظاهر شده است.
ورود به موج دوم با خستگی کادر بهداشت و درمان بیمارستان ها همراه بود. زیرا، با گذشت چند ماه از شیوع بیماری در کشور، مدافعان سلامت بدون لحظه ای استراحت، مشغول مراقبت از بیماران بودند که با ورود به موج دوم بیماری، یک دفعه شاهد افزایش موارد ابتلاء نسبت به موج اول بودیم.
موج دوم کرونا در نهایت تا پیش از ورود به پاییز ۹۹ و شروع روزهای سرد سال، کنترل شد و کشور توانست تجربه بیشتری از مقابله با کرونا را کسب کند.
تجربه تلخ موج های سوم و چهارم
با ورود به پاییز ۹۹ و سرد شدن هوا، شاهد اوج گیری مجدد بیماری کرونا در کشور بودیم، به طوری در ماه های آبان و آذر، موج سوم کرونا در کشور خودنمایی کرد و پس از آن بود که در نوروز ۱۴۰۰ با موج چهارم کرونا که سخت ترین موج بیماری تا حالا در کشور بوده است، مواجه شدیم.
براساس آمارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور تا کنون به دو میلیون و ۸۸۶ هزار و ۱۱۱ نفر و مجموع جان باختگان این بیماری نیز به ۷۹ هزار و ۵۶۸ نفر رسیده است.
حسن روحانی رییس جمهور نیز امروز هشتم خرداد ماه در ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه با اقدامات و کوشش های صورت گرفته خوشبختانه روند بیماری کرونا در کشور از نظر ابتلاء و آمار فوتی ها، کاهشی شده است، اظهار داشت: همه تلاش ما این است که تا اختتام فعالیت این دولت در زمینه کرونا به یک آرامش در کشور برسیم.
وی اظهار داشت: تقریباً در این ۱۶ ماه تلاش ها بر این بود که مردم، وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و دستورالعمل ها را رعایت نمایند تا وارد پیک نشویم. این که امسال وارد پیک چهارم شدیم، دلیل آن «موتاسیون» این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و ویرس انگلیسی از مرزهای عراق وارد کشور نمی شد، بسیار بعید بود امروز شاهد موج چهارم باشیم البته درحال خروج از این موج هستیم و همه استانها از این پیک عبور کردند.
هنوز در موج چهارم هستیم
نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباب روند نزولی شیب چهارم کرونا اظهار داشت: هنوز در موج چهارم کرونا به سر می بریم و روند نزولی بسیار کندی طی می شود.
وی تاکید کرد: این که وارد پیک پنجم کرونا می شویم یا خیر، به عملکرد سینوسی ویروس بستگی دارد و همین طور رفتار مردم در قبال رعایت پروتکلهای بهداشتی و غیره که مشخص می کند وارد پیک پنجم می شویم یا خیر.
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران اظهار داشت: موج چهارم کرونا از ۱۰ فروردین شروع شد و نسبت به موج های قبلی به علت اوج سهمگینی که داشت، بسیار خطرناک تر بود و میزان مبتلایان و مرگ و میر نیز در این موج نسبت به موج های قبلی با افزایش بیشتری روبرو بود.
توکلی درباب این که آیا می توانیم بگوییم که موج چهارم به زودی به پایان می رسد یا خیر، اظهار داشت: هنوز وارد فاز آرامش نشده ایم و شیب نزولی با کندی و تأخیر پیش می رود بنابراین نمی توان پیش بینی نمود چه موقع به پایان می رسد یا این که پس از آن وارد فاز پنجم می شویم یا خیر ولی آنچه می بینیم روند کُند موج چهارم است.


معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران اشاره کرد: نمی توان بطور دقیق پیش بینی نمود که چه زمانی از موج چهارم خارج می شویم اما باتوجه به شرایط به نظر می آید دو هفته دیگر و تا اواخر خرداد درگیر موج چهارم باشیم.
موج اول کرونا از اسفند شروع و تقریباً یک و نیم ماه به طول انجامید و موج های بعدی نیز به همین نسبت طول کشید بنابراین بزرگترین موج، موج چهارم است که هم طولانی تر شده و هم در برگیری بیشتری داشته است وی تاکید کرد: بطور قطع مسافرت های پیش رو و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی، تغییرات سینوسی در ویروس بوجود می آورد و ممکنست مدت زمان بیشتری را گرفتار آن باشیم.
توکلی، بزرگ ترین موج را موج چهارم کرونا دانست و اظهار داشت: موج اول کرونا از اسفند شروع و تقریباً یک و نیم ماه به طول انجامید و موج های بعدی نیز به همین نسبت طول کشید. بنابراین بزرگترین موج، موج چهارم است که هم طولانی تر شده و هم در برگیری بیشتری داشته است.
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا وجود ویروس های گوناگون موجب سهمگین شدن موج چهارم شده است یا خیر اظهار داشت: نمی توان نوع و جهش های گوناگون ویروس کرونا را ارزیابی کرد اما بررسی هایی که صورت گرفته نشان میدهد که ویروس جهش یافته انگلیسی در موج چهارم غالب است.
واکنش به بروز موج پنجم کرونا
فرشاد علامه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که موج چهارم درحال نزول است، اظهار داشت: آمارهای دانشگاه علوم پزشکی نشان میدهد این پیک هنوز به پایین ترین نقطه نرسیده که بخواهیم بگوییم درحال اتمام است یا خیر و در مجموع نمی توان اختتام یک پیک را پیش بینی نمود.
وی اضافه کرد: این که موج بعدی داریم یا خیر این را نیز نمی گردد پیش بینی نمود و به واکسیناسیون، فاصله گذاری اجتماعی، مراقبت های بهداشتی و … بستگی دارد و طولانی تر شدن آن به مفهوم پایین آمدن به نسبت موج های دیگر نیست.
هر کدام از جهش ها موجب می شود عملکرد ویروس تحت تأثیر قرار بگیرد اما در مجموع ویروس انگلیسی موجب سرعت انتقال بیشتر، بروز زودتر علایم و شدت بیماری و درگیری خانوادگی شد علامه اظهار داشت: پیک دوم هنوز کامل تمام نشده بود که پیک سوم بر روی آن سوار شد و پیک چهارم درحال پایین آمدن است اما هنوز به میزان قبل پیک نرسیده ایم و این که بگوییم پیک بعدی روی آن سوار می شود یا خیر و این را نمی توان پیش بینی نمود. هر چه واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها بیشتر صورت گیرد احتمال این که پیک بعدی اتفاق نیفتد یا با حجم بسیار کمی باشد وجود دارد و امیدمان به این است که باتوجه به رعایت تمامی این موارد مشکل جدی مجدداً پیش نیاید.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در پیک چهارم از نظر تعداد بیماران بستری بیشترین حجم را داشتیم اما باتوجه به رعایت پروتکل ها و تسلط همکاران و مدیریت خوب و همین طور اقدامات مختلفی به جهت اینکه بتوانیم آمار مرگ و میر را کاهش دهیم
انجام شد و ۱۴، ۱۵ آیتم در پیک های قبلی به دست آمد و مورد پایش و اجرا قرار گرفت و موجب شد در پیک چهارم میزان مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران کمتر شود.
وی ضمن اشاره به این که در پیک چهارم ویروس انگلیسی شیوع پیدا کرد، اظهار داشت: هر کدام از جهش ها موجب می شود عملکرد ویروس تحت تأثیر قرار بگیرد اما در مجموع ویروس انگلیسی موجب سرعت انتقال بیشتر، بروز زودتر علایم و شدت بیماری و درگیری خانوادگی شد.
ویژگی موج چهارم
بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران درباب موج چهارم به خبرنگار مهر اظهار داشت: موج چهارم از نظر تعداد ابتلاء نسبت به موج های دیگر سهمگین تر است و هم اکنون در شاخه نزولی آن هستیم.
وی اضافه کرد: در وضعیت فعلی که درصد رعایت پروتکل هااز سوی مردم بالا رفته و همین طور روند واکسیناسیون نیز به خوبی طی می شود، طی چند وقت آینده موج چهارم نیز فروکش خواهدنمود.
وی در پاسخ به این پرسش که امکان صعودی شدن روند موج چهارم وجود دارد یا خیر اضافه کرد: با این روند فعلی خیلی بعید است که شاخه نزولی مجدداً افزایش پیدا کند اما اگر شرایط عوض شود و در تعطیلات پیش رو آمار سفر و مسافرت افزایش و همین طور رفتار مردم در رعایت پروتکل ها تغییر داشته باشد، باردیگر شاهد افزایش موج چهارم خواهیم بود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به این که هم اکنون دو درصد واکسیناسیون عمومی در جامعه انجام شده است، عنوان کرد: برای کاهش آمار ابتلاء به کرونا و عدم مواجهه با موج های دیگر باید علاوه بر رعایت پروتکل ها، واکسیناسیون در کشور به ۵۰ درصد برسد در صورتیکه اکنون تنها دو درصد مردم واکسینه شده اند.
وی با تاکید بر این که هر موجی ۴ تا ۵ هفته به طول می انجامد، بیان کرد: موج چهارم به نسبت موج های دیگر کمی طولانی تر بوده و موارد ابتلاء در آن بیش از موج های دیگر بوده است.
عشرتی تاکید کرد: برمبنای بررسی های انجام شده میزان مرگ و میر در موج چهارم دو درصد گزارش شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: موج اول کشندگی بیشتری داشته اما در موج چهارم میزان ابتلاء بیشتر بوده که با مدیریت درست از میزان کشندگی در مقایسه با موج اول کاسته شده است.
تجربه طولانی ترین موج کرونا در کشور
حسین کرمانپور مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که تا حالا چهار موج کرونا داشتیم که موج اول از اسفند ۹۸ شروع شد و هم اکنون نیز در موج چهارم هستیم، اظهار داشت: طولانی ترین موج کرونا، موج سوم بود. این موج ۴.۵ تا پنج ماه به طول انجامید. در موج اول و دوم عدد فوتی ها کم نبود اما در موج سوم به علت طولانی شدن آمارها افزایش یافت اما در موج چهارم که موج سهمگینی بود، هم آمار ابتلاء و هم مرگ و میر بالا رفت بطوریکه فوتی های روزانه به بالای ۵۰۰ نفر رسید و هم اکنون در ایام افول هستیم.
وی با تاکید بر این که تنها کشوری هستیم که موج چهارم داشتیم، اظهار داشت: بقیه کشورها یا در موج یک و دو بودند و به ندرت موج سه را پشت سر گذاشتند و در هندوستان که وضعیت بیماری وخیم است تازه در موج یک به سر می برند، بدین سبب تنها کشوری هستیم که موج چهار را طی کرده ایم آن هم با سهمگین ترین حالت.

کرمانپور تاکید کرد: موجی ممکنست طولانی باشد اما ارتفاع مرگ و میر در آن کم باشد که این مساله به نفع کادر درمان است، چونکه می توانند خدمات بهتری را عرضه کنند اما در موجی مانند چهارم، کادر درمان بصورت مضاعف فعالیت می نمایند و بیماران نیز خدمات باکیفیت مناسبی را دریافت نخواهند کرد، چونکه آمار مرگ و میر نیز در این موج به شدت بالا رفته و کادر درمان از نظر روحی و روانی لطمه دیده اند و فوتی های زیاد، اثر منفی در روحیه آنها داشته است.
مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران اظهار داشت: با شرایطی که کشور ما دارد ممکنست نخستین کشوری نیز باشیم که موج پنجم را به خاطر تعارفات، پروتکل نویسی عالی و نظارت بر پروتکل پایین داشته باشیم؛ همین طور مردم به سرعت وارد فاز نرمال سازی می شوند که البته مسئولان نیز همچنین هستند.
مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا اضافه کرد: در اواخر اردیبهشت، تعطیلات عید فطر، مراسم هایی که برگزار شد، با در پیش رو بودن سفرهای تابستان پیش بینی می شود موج پنجم نیز رقم بخورد و به دنبال آن وارد آنفلوآنزای فصلی و …می شویم و با این شرایط کرونا به این زودی ها دست از سر ما برنمی دارد.
وی اظهار داشت: اگر میزان واکسیناسیون از مرز ۳۰ درصد عبور می کرد می توانستیم امیدوار باشیم که روزهای خوبی در انتظارمان است و شرایط بهبود پیدا می کند اما هم اکنون واکسیناسیون تازه به ۳ درصد رسیده است.
اگر تزریق عمومی واکسیناسیون داخلی شروع شود و به درصد قابل توجهی برسیم اواخر تابستان می شود، بدین سبب وقوع موج پنجم زیاد است کرمانپور عنوان کرد: اگر تزریق عمومی واکسیناسیون داخلی شروع شود و به درصد قابل توجهی برسیم اواخر تابستان می شود، بدین سبب وقوع موج پنجم زیاد است و احتمال دارد موج ششم نیز رخ دهد اما با قدرت کمتر. اما در موج پنجم که ممکنست حدود دو ماه به طول انجامد، مرگ و میرها زیاد خواهد شد.
وی اظهار داشت: هم اکنون واکسیناسیون کادر درمان تکمیل شده و این تنها حُسن ماجرا است و باتوجه به واکسیناسیون افراد مسن، ممکنست از این پس در مرگ و میرهای آنها افت داشته باشیم اما از طرفی مرگ و میر در جوانان افزایش پیدا کند که این مساله نیز دردناک خواهد بود.
مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا تاکید کرد: پیش بینی من این است که موج پنجم و ششم نیز داشته باشیم اما امیدوارم اشتباه باشد.


منبع:

1400/03/08
22:41:49
5.0 / 5
413
تگهای خبر: آرامش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس