در گفت وگو با آرایش عروس اعلام شد

احتمال تولید انبوه واكسن كووپارس از پاییز

احتمال تولید انبوه واكسن كووپارس از پاییز رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تشریح فرآیند کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می شود، درعین حال درباره شرایط کنترل و درمان بیماران در مراکز درمانی تحت نظارت این دانشگاه توضیحاتی ارائه نمود.


دکتر جلیل کوهپایه زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس موسسه رازی، اظهار داشت: نتایج فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس به سازمان غذا و دارو ارسال شده است و منتظر پاسخ این عزیزان هستیم با عنایت به اطلاعات ارسال شده احیانا تا آخر هفته بعد به ما پاسخ می دهند که بتوانیم از اوایل خرداد ماه فاز دوم کارآزمایی بالینی را با دو گروه ۲۵۰ نفره آغاز نماییم و این فاز هم حدودا هم یک ماه زمان خواهد برد. تاکید خود سازمان غذا و دارو هم رسیدگی سریع به پرونده است.
وی با اشاره به اینکه فاز اول مداخله انسانی واکسن کووپارس از ۱۰ اسفندماه بر روی ۱۳۳ داوطلب شروع شد و تا اواخر فروردین ماه به انجام رسید، اظهار نمود: واکسن کووپارس در دو دُز تزریقی در روز یک و ۲۱ و یک دُز استنشاقی در روز ۵۱ در اختیار داوطلبان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از اواسط تابستان فاز سوم کارآزمایی بالینی را آغاز نماییم و با تحلیل نتایج و پیشرفت کار، اوایل پاییز بتوانیم واکسن را به تولید انبوه برسانیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره قابلیت های تغییر ساختار واکسن با عنایت به جهش های جدید ویروس کرونا، افزود: با عنایت به این که این واکسن ضد پروتئین S یا پروتئین سطحی ویروس ساخته شده است و محل چسبندگی ویروس را هدف قرار می دهد و جهش ها کمتر به این بخش اثرگذار هستند، پیشبینی می شود این واکسن در مقابل جهش ها که در سطح پوسته نیستند همچنان اثربخش باشد.
وی درباره فرآیند تزریق واکسن یا واکسن نما به داوطلبان، خاطرنشان کرد: افراد با دُزهای مختلفی از واکسن برخوردار می باشند و این گونه نیست که اصلا واکسنی دریافت نکنند. در یکی از گروه های کوچک در فاز اول واکسن نما تزریق شده است اما در این فاز دیگر واکسن نما به آن صورت وجود ندارد. اگر مشخص شود ایمنی کسانی که واکسن در دُز پایین یا واکسن نما دریافت نمودند پایین است، بطور قطع احتیاج به تزریق واکسن خواهند داشت و طرح موظف است به آنها واکسن تزریق کند.
وی درباره عواض این واکسن در فاز اول انسانی، اظهار داشت: عارضه در حد مختصر و قابل پیشبینی بوده است و همه واکسنها این علایم را دارند. در مجموع هیچ اتفاق عمده ای که مانع ادامه مسیر باشد، در فاز اول مشاهده نشد.
همچنان تعداد بستری های کرونا زیاد است رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره وضعیت مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه هم اظهار داشت: مشکلی وجود ندارد؛ اندکی مراجعات در بخش سرپایی مراکز جامع خدمات سلامت و بیمارستانی کمتر شده است؛ اما کماکان تعداد بیماران بستری بالا است؛ بخصوص تخت های بستری همچنان اشغال است. شرایطمان نسبت به هفته گذشته خیلی بهتر از هفته ماقبل است که این مورد به علت رعایت مردم و تمهیداتی است که برای کاهش شلوغی شهر اندیشیده شد.
وی افزود: از نظر دارو مقداری در حوزه داروی تزریقی (رمدسیویر) با مشکلاتی روبرو بودیم که با حمایت سازمان غذا و دارو روند به شرایط عادی خود بازگشت و امیدواریم در ایام آتی دارو و تجهیزات مورد نظر را تأمین نماییم. از نظر اکسیژن مشکل خاصی وجود ندارد و مراکز در این زمان تأمین شدند و مشکلات موردی هم با حمایت معاون درمان وزارت بهداشت با همکاری شرکتهای مختلف تولید کننده اکسیژن مبحث را مدیریت کردیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره روند تزریق واکسن کرونا در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایران، اظهار نمود: ما پنج شبکه بهداشتی در شهرستان های ملارد، شهرقدس، رباط کریم، بهارستان و شهریار داریم و دو مرکز بهداشت غرب و شمال غرب هم در تهران داریم که ۷ منطقه شهرداری را پوشش می دهند و حدودا در تمام این هفت مجموعه در حال تزریق واکسن با تمام توان هستیم و تابحال به صورت میانگین ۸۰ درصد بالای ۸۰ ساله هایی که در سامانه های ما ثبت شده بودند واکسینه شدند. با فعال شدن سامانه salamat.gov.ir توقع داریم تعداد بیشتری به جامعه هدف ما اضافه شود.
کوهپایه زاده افزود: در ایام اول با شلوغی مراکز مواجه بودیم اما بعدا با افزایش هماهنگی ها و راه اندازی مراکز بزرگ واکسیناسیون و استفاده از سوله های بزرگ ورزشی و احیانا راه اندازی مراکز سرباز مانند مجموعه آزادی و مراکز شماره گذاری، درصدد رفع مشکل برآمدیم و امیدوارم بتوانیم فرآیند تزریق واکسن به صورت ماشینی را هم انجام دهیم.
منبع:

1400/02/21
10:46:57
5.0 / 5
400
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بینی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس