راه های مناسب نگهداری داروها در خانه

راه های مناسب نگهداری داروها در خانه حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از مراجعه به پزشک و مصرف داروی تجویز شده مقداری از دارو باقی بماند و بخواهیم از آن نگهداری کنید، یا طی دوره درمان باشید و ندانید شرایط درست نگهداری داروی تجویز شده چگونه است.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا و بنابر اعلام سازمان غذا و دارو نکات مهم نگهداری دارو در منزل به شرح زیر است:

- برای نگهداری داروها در منزل حتما به شرایط نگهداری دارو مندرج در روی جعبه یا برچسب دارو و یا بروشور داخل جعبه دارویی دقت کنید.

- سوالات خود در مورد نحوه نگهداری دارو را از داروساز بپرسید.

- تعداد داروهایی که باید در یخچال نگهداری شوند اندک است. هنگام دریافت دارو از داروساز نحوه نگهداری دارو را بپرسید.

- نگهداری داروها در یخچال فقط برای داروهایی که یخچالی هستند ضروری و مناسب می باشد. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و موجب می شود دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب شود.

- در منزل از نگهداری داروهایی که برچسب ندارند و مورد مصرف نیستند خودداری کنید.

- داروها را در داخل بسته بندی اصلی آنها، دور از نور، گرما، یخ زدگی و رطوبت نگهداری کنید.

- سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده می باشد.

- از مصرف پمادها و کرم هایی که قوام خودرا از دست داده اند، سفت یا آبکی شده اند، از بسته بندی نشت کرده است، بپرهیزید و آنها را دور بریزید.

- هیچ گاه دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. چونکه این امر منجر به مسمومیت دارویی خود یا عزیزانتان خواهد شد. توجه داشته باشید داروها بایستی در بسته بندی و ظرف اصلی خود نگهداری شوند. خارج کردن آنها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آنها را تسریع می کند.

نحوه نگهداری قرص و کپسول
- انواع خوراکی: به سبب پایین بودن دمای یخچال نسبت به محیط بیرون، رطوبت بالاتری دارد و در صورت گذاشتن در یخچال زود تر فاسد می شوند.

- انواع واژینال: در صورت رعایت شرایط نگهداری و اپلیکاتور یک بار مصرف تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.

دقت کنید در مورد قرص ها و کپسول هایی که بعد از شمارش، بسته بندی و تحویل می شوند، در صورت وجود رطوبت گیر و محکم بودن در ظرف، ملاک نگهداری تا تاریخ انقضای دارو است.

نحوه نگهداری پماد و کرم و ژل

- پماد و کرم و ژل موضعی: در صورت جمع کردن قسمت مصرف شده تیوپ و محکم بودن در حداکثر تا زمان انقضا قابل نگهداری است.

- پماد و کرم و ژل چشمی: تا یک ماه از زمان باز شدن قابل مصرف هستند.

- پماد و کرم و ژل واژینال: پس از باز کردن تا یک ماه قابلیت مصرف دارند.

نحوه نگهداری قطره

- انواع قطره چشمی: چنانچه در موقع مصرف قطره به چشم تماس پیدا نکند، حداکثر تا یک ماه پس از باز کردن قطره قابل مصرف است.

- انواع قطره گوشی و بینی: در صورت محکم بودن در ظرف پس از مصرف در صورت عدم یخ زدگی و عدم تغییر رنگ، حداکثر تا اختتام تاریخ انقضا قابل استفاده هستند. هر چند باید در نظر داشت که با مصرف تدریجی احتمال تغلیظ دارو است.

- انواع خوراکی: در صورت باز کردن قطره خوراکی، حداکثر تا یک ماه قابل نگهداری است. فقط در مورد قطره نیستاتین پس از شروع مصرف تا یک هفته دریخچال قابلیت نگهداری دارد.

نحوه نگهداری شربت و سوسپانسیون

- نحوه نگهداری انواع سوسپانسیون: برخی سوسپانسیون ها آماده اند و برخی با افزودن آب جوشیده سرد، آماده مصرف می شوند. سوسپانسیون ها در دمای اتاق تا هفت روز و در یخچال تا 14 روز قابل نگهداری هستند. به غیر از سوسپانسیون کوآموکسی کلاو که به گرما شدیدا حساس است و پس از آماده سازی، باید سریع به یخچال منتقل شود که در این صورت تا هفت روز در یخچال قابل نگهداری است. توجه گردد که اگر سوسپانسیون کوآموکسی کلاو از رنگ کرم روشن تغییر رنگ داد و تیره تر شد، قابل مصرف نیست. دقت شود سوسپانسیون ها دو فاز دارند که با تکان دادن شیشه دارویی، فاز جامد آن در فاز مایع پخش و یکنواخت می شود. اگر لایه زیرین سوسپانسیون، با تکان دادن معمولی یکنواخت نشد، اصطلاحا کیک به وجود آمده است و قابل مصرف نیست.

- نحوه نگهداری انواع شربت مایع: ضمن باز کردن باند محکم درب بطری، در صورت محکم بودن در آن و عدم تغییر خواصی مثل بو، مزه و رنگ، در مورد شربت تا یک ماه و در مورد الگزیر تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. هر چند به جهت تغلیظ دارو در اثر نگهداری طولانی آن، استفاده آن در کودکان و سالمندان سفارش نمی گردد.

نحوه نگهداری اسپری تنفسی و اسپری بینی

در صورت شست وشوی صحیح سیلندر، تا اختتام تاریخ انقضا قابل استفاده می باشد. به سبب قابل اشتعال بودن پوکه اسپری تنفسی، از نزدیک کردن اسپری تنفسی به آتش باید جلوگیری کرد.

نحوه نگهداری آمپول

آمپول ها بعنوان داروی یک بار مصرف هستند و بلافاصله پس از باز شدن باید استفاده و باقیمانده آن دور ریخته شود.

نحوه نگهداری ویال

این شکل دارویی به صورت چند دوز و چند بار مصرف است و ویال های مایع تا چهارهفته پس از شروع مصرف قابل نگهداری هستند مانند ویال های انسولین و لیدوکایین و در انواع دیگر مقدار باقیمانده پس از شروع مصرف دور انداخته می شوند. در مورد ویال های پودری پس از انحلال با حلال طبق بروشور کارخانه سازنده قابلیت نگهداری دارند.

نحوه نگهداری محلول های تزریقی حجیم

- انواع محلول های تزریقی حجیم تزریقی: پس از قرار دادن ست سرم بلافاصله باید تزریق شوند.

- انواع محلول های تزریقی حجیم شست و شو: بلافاصله پس از باز کردن برای شست وشوی زخم ها باید استفاده شوند، برای اینکه در غیر این صورت در زخم های باز می توانند سبب عفونت شوند.

- از انجماد محلول های تزریقی حجیم باید جلوگیری کرد. نگهداری آنها در دمای اتاق بلامانع است.
1400/01/06
13:30:50
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: بینی , پزشك , دارو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس