نتایج پژوهش محققان دانشگاهی حاكیست؛

تاثیر روغن میخك بر كاهش درد موضعی

تاثیر روغن میخك بر كاهش درد موضعی به گزارش آرایش عروس درد، نشانه ای هشداردهنده از وجود مشكلات احتمالی در بدن است كه باید به آن ها پاسخ درمانی مناسبی داده شود. اما تحمل این نشانه آزاردهنده، كار بسیار سختی است و بنابراین برای تخفیف آن، اغلب از دارو استفاده می گردد. در این راستا، محققان كشورمان، استفاده از روغن میخك را برای دردهای موضعی آزموده و به نتایج مفیدی دست یافته اند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، درد غالبا به­ صورت درد «فیزیولوژیك» یا حاد و درد «پاتولوژیك» یا مزمن شناخته می شود. درد مزمن خود شامل دو نوع درد موسوم به «درد التهابی» و درد «نوروپاتیك» یا عصبی است.
دردهای حاد می توانند اعصاب سمپاتیك دستگاه عصبی خودمختار را فعال كرده و منجر به افزایش فشارخون، تورم بافتی، رنگ پریدگی چهره، گشادشدن مردمك چشم و غیره شوند. درحالی كه درد مزمن، دردی است كه سه ماه یا بیشتر طول كشیده باشد و معمولا به درمان هم پاسخ مناسبی نمی­ دهد.
عموما جهت كنترل درد، از داروهای ضدالتهابی یا داروهای مخدر استفاده می­ شود كه عوارض جانبی زیادی دارند. بنابراین امروزه توجه به داروهای گیاهی كه در طب سنتی بسیار مورد تاكید بوده اند، بیشتر شده است.
ازجمله این داروها، روغن گل میخك است كه از گلبرگ­های آن به دست می ­آید و علاوه بر داشتن كاربردهای پزشكی و دارویی فراوان، در ساخت مواد آرایشی بهداشتی هم استفاده می­ شود.
پژوهشگران دانشگاه رازی كرمانشاه در این رابطه، مطالعه ای را بر روی اثرات ضد دردی روغن میخك به صورت موضعی بر روی جانوران مدل انجام داده اند كه مجله «دانشگاه علوم پزشكی اردبیل» به انعكاس نتایج آن پرداخته است.
در این پژوهش از موش ­های آزمایشی نر كه از انستیتوپاستور ایران تهیه شده بودند، استفاده شده است. بدین منظور، موش ها تا رسیدن به شرایط ثبات و تطابق با محیط، به مدت دو هفته نگهداری شدند. بعدازآن با استفاده از تزریق زیرجلدی ماده فرمالین، درد به آن ها القا شد و سپس باتوجه به این كه این موش ها در گروه های مختلف، با مورفین، روغن میخك و یا روغن میخك+مورفین تحت تیمار قرار گرفته بودند، رفتار هر یك در مورد میزان دردی كه تحمل می كنند، مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج نشان داد كه روغن میخك نسبت به مورفین بهتر عمل كرده و توانسته ظرف مدت 55 دقیقه درد را كم كند. این مورد نشان از آن دارد كه روغن میخك به صورت استفاده موضعی، دارای اثرات ضد دردی قابل قبولی است.
همچنین مطالعات فیتوشیمیایی كه مربوط به شناخت تركیبات شیمیایی گیاهان هستند، نشان داده ­اند كه ماده ­ای به­ نام «اوژنول» در میخك وجود دارد كه دارای خاصیت آنتی اكسیدانی بوده و این ماده ممكن است در اثرات ضددردی روغن میخك نقش داشته باشد.
داروگری و همكاران، مجریان این پژوهش همینطور خاطرنشان كردند: «در تحقیق ما، روغن میخك موضعی، باعث كاهش درد حاد (فاز اولیه تست فرمالین) و درد مزمن (فاز ثانویه تست فرمالین) شده است. از طرفی نشان داده شد كه روغن میخك موضعی اثر ضد دردی مورفین را در مرحله درد حاد افزایش می دهد».
درمجموع نتایج این پژوهش جالب از آن حكایت می كند كه استفاده از روغن میخك به­ صورت موضعی و مالشی، دارای خواص ضددردی بوده كه بخشی از این اثرات، با مورفین قابل مقایسه است. بنابراین این روغن می­ تواند به ­عنوان جایگزینی مناسب برای داروهای شیمیایی ضددرد مطرح شود.
بر اساس این گزارش، روغن میخك برای درمان زخم و صدمه و آثار گزیدگی یا نیش حشرات بخصوص در پوست های حساس مفید شناخته شده است. ازاین رو در ساخت تركیبات ضد جوش از آن استفاده می ­شود و در درمان جوش های چركی هم كارآمد است. همینطور میخك به­ عنوان یك داروی آرام كننده و حتی داروی بیهوشی در ماهیان، در سطح گسترده ای مورداستفاده قرار می گیرد.


 

1396/10/02
17:45:05
5.0 / 5
5100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس