یافته محققان بریتانیایی؛

عدم تعادل بیولوژیكی عامل ارتباط بین لثه و بیماریهای كلیوی است

عدم تعادل بیولوژیكی عامل ارتباط بین لثه و بیماریهای كلیوی است آرایش عروس: یک مطالعه جدید نشان داده عدم تعادل اکسیژن بدن در تولید رادیکال های آزاد و سلول های آنتی اکسیدانی آن می تواند دلیل ارتباط بیماری لثه و بیماری مزمن کلیه باشد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، بیماری لثه موسوم به پریودنتیت یک بیماری التهابی شایع است که موجب خونریزی لثه، لق شدن یا جابجایی دندان و در نهایت می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.
مطالعات قبلی ارتباط بین التهاب شدید دهانی ناشی از بیماری لثه و بیماری مزمن کلیه را نشان داده است که نشان میدهد افرادی که مبتلا به التهاب شدیدتر لثه هستند عملکرد کلیه هایشان بدتر است.
محققان دانشگاه بیرمنگام انگلستان، بیش از ۷۰۰ بیمار مبتلا به بیماری مزمن کلیه را با بهره گیری از معاینات دقیق دهان و بدن، همچون نمونه خون، مورد بررسی قرار دادند. هدف آنها، آزمایش این فرضیه بود که التهاب لثه و عملکرد کلیه بر روی یکدیگر تأثیر می گذارند.
نتایج نشان داد که تنها ۱۰ درصد افزایش در التهاب لثه عملکرد کلیه را ۳ درصد می کاهد. در این گروه از بیماران، ۳ درصد عملکرد وخیم کلیه به مفهوم افزایش ریسک نارسایی کلیه در ضمن یک دوره ۵ ساله از ۳۲ تا ۳۴ درصد است. همین طور نتایج نشان داد که کاهش ۱۰ درصدی عملکرد کلیه، التهاب لثه را ۲۵ درصد می افزاید.
محققان برای نخستین بار دریافتند که در این گروه از بیماران، این ارتباط ناشی از یک پروسه بیولوژیکی به نام "استرس اکسایشی" یا عدم تعادل بین گونه اکسیژن واکنشی و ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن است که به بافت ها در سطح سلولی لطمه می رساند.
دکتر «پراوین شارما»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «یافته ها نشان داد که حتی کاهش نسبی التهاب لثه می تواند به نفع عملکرد کلیه باشد. باتوجه به سهولت نسبی در دستیابی به ۱۰ درصد کاهش التهاب لثه، بوسیله اقدامات ساده مانند روش های مسواک زدن صحیح و تمیز کردن دندان ها، این نتایج بسیار جالب است.»


منبع:

1399/10/19
12:59:00
0.0 / 5
998
تگهای خبر: استرس , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس