روند صعودی كرونا در كشور

روند صعودی كرونا در كشور بنابر اعلام كمیته اپیدمیولوژی بیماری كرونا، در هفته منتهی به چهارم مهر ماه، وضعیت بیماری كووید-19 در كشور روند مختصر صعودی را نشان میدهد و در 13 استان شاهد روند صعودی یا آغاز پیك این بیماری بوده ایم.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان به ۳۳ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۵۰ نفر رسیده و تابحال مرگ یک میلیون و ۲ هزار و ۴۵۲ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.
همچنین بنابر تازه ترین آمارها، ۲۴ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۶۴ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تابحال بهبود یافته اند. روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تابحال در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می گیرد.
در ایران نیز تا ظهر روز گذشته ۴۴۶ هزار و ۴۴۸ تن به این بیماری مبتلا شده اند و متاسفانه ۲۵ هزار و ۵۸۹ تن نیز به سبب این بیماری جان باخته اند. همین طور خوشبختانه تا کنون ۳۷۴ هزار و ۱۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت، روند این بیماری در استانهای مختلف در هفته منتهی به چهارم مهر ماه را اعلام نمود.

بنابر اعلام این کمیته، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می شود. همین طور دسته بندی استانها برمبنای میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار برمبنای تغییرات موارد مبتلاشدن و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در هفته اخیر، در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد مبتلاشدن و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات مبتلاشدن و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش مبتلاشدن و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد:

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل، ضربدر ۱۰۰

در نهایت، تغییر روند مبتلاشدن و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلاشدن و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر روند مبتلاشدن نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است، باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلاشدن و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و مبتلاشدن از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند فاکتورهای مبتلاشدن و مرگ دیده می شود. در این موارد تحلیل بهتر را در ایام بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد. ناسازگاری در داده ها به دلیلهای مختلفی می تواند رخ دهد. همچون دلیلهای بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیردقیق روزانه داده ها توسط استانها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود تلفیقی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره نمود.

تقسیم بندی استانها از نظر میزان گزارش

استان ها برمبنای میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر طبق این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استانها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استانها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور عرضه کنند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۴ مهـرماه

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، روند صعودی مختصر دیده می شود. در ۱۳ استان خراسان شمالی، لرستان، سمنان، آذربایجان غربی، قزوین، البرز، هرمزگان، یزد، کردستان، کرمان، اردبیل، خراسان جنوبی و مازندران روند صعودی یا شروع پیک مشاهده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در ۱۱ استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، آذربایجان شرقی، فارس، کرمانشاه، خوزستان، تهران، همدان، خراسان رضوی و گلستان مشاهده شد. همین طور در شش استان کهگیلویه و بویراحمد، قم، زنجان، بوشهر، گیلان و سیستان و بلوچستان روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. در استان ایلام ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نداد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

آیا آنفلوانزای فصلی، زمستان سختی را برای ما رقم خواهـد زد؟

پاییز شروع شده و زمستان فرا می رسد و بطور معمول زمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا رسیده است. پیش بینی اینکه زمستان با کووید-۱۹ چگونه خواهد بود، پیچیده است. دلایلی هم برای نگرانی و هم برای اطمینان خاطر وجود دارد.

آیا ویروس کرونا در زمستان شیوع بیشتری پیدا می کند؟. این یک سؤال بزرگ بی پاسخ است اما بر طبق آنچه ما در مورد ویروس های دیگر می دانیم، پاسخ ما به این پرسش به سمت "آری" متمایل است. باید توجه کرد که چهار نوع ویروس کرونا وجود دارد که موجب سرماخوردگی می شوند و همه آنها در زمستان به آسانی گسترش می یابند. آنفلوانزا، ویروس های سرماخوردگی و ویروسهای تنفسی( (RSV) نیز رفتارهای مشابهی دارند.

دلیل افزایش این بیماری ها در فصل زمستان هنوز به خوبی روشن نیست؛ آیا این افزایش بیماری به سبب تغییرات آب و هوایی است یا تغییر رفتارهای انسان؟.

همه ویروس ها در هنگام سرما (در خارج از بدن) بهتر زنده می مانند. گروه مشاوره علمی اورژانس انگلستان (سیج) می گوید دمای چهار درجه سانتی گراد یک دمای عالی برای ویروس کرونا است. همین طور نور ماورای بنفش، که ویروس را غیرفعال می کند، در زمستان کمتر است. ما در زمستان بیشتر در داخل خانه و محیط های بسته می مانیم و پنجره ها را هم می بندیم و نتیجتا تهویه کمتری اتفاق می افتد. همه این ها نیز می تواند به شیوع ویروس کرونا کمک نماید. گزارشی توسط فرهنگستان علوم پزشکی تخمین می زند که در بدترین حالت ممکنست در زمستان امسال ۲۵۱ هزار مرگ در انگلیس رخ دهد.

سؤال دیگری که مطرح است این است که آیا ویروس های دیگر مانند آنفلوآنزا در زمستان مشکلی ایجاد می کنند؟.

ترس بزرگی وجود دارد که ما گرفتار یک شوک مضاعف از یک فصل آنفلوانزای بسیار بد و موج جدید ویروس کرونا شویم. بنظر می رسد تغییر بزرگ در جوامع و الگوی رفتاری ما برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مانند شستن بیشتر دست ها، پوشاندن صورت با ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و کار در خانه، بر ویروس های دیگر نیز تأثیرگذار بوده است. ظاهراً، محدودیت ها در هنگ کنگ گسترش آنفلوآنزا را سرکوب کرده و در زمستان امسال در استرالیا (بر اساس نمودار زیر)، شیوع آنفلوآنزا بسیار پایین بوده است. در کشورهای دیگر نیم کره جنوبی، همچون شیلی و آفریقای جنوبی نیز یک تصویر مشابه در مورد آنفلوآنزا و سایر بیماری های زمستانی، در شش ماهه اول سال که زمستان را تجربه کرده اند، وجود داشته است. با این وجود، نمی توان با اطمینان اظهار داشت که در زمستان نیم کره شمالی نیز همین الگو اتفاق افتد.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹: این قسمت نیوزلند

نیوزلند از منظر فاکتورهای جهانی پاسخ به همه گیری کووید-۱۹ از کشورهای موفق محسوب می شود. این کشور در عرض سه روز بعد از اعلام وضعیت اضطراری توسط سازمان جهانی بهداشت، اقدامات پیشگیرانه خودرا شروع کرد.

پاسخ نیوزیلند با ارائه سفارش های بهداشت عمومی و جمع آوری شواهد شروع شد. این کشور در هفته اول اسفندماه ۱۳۹۸ با شناسایی نخستین مورد بیماری، اجرای برنامه اپیدمی آنفلوانزا را بطور جدی شروع کرد که این برنامه شامل آماده سازی بیمارستان ها برای پذیرش شمار بالای بیماران و اجرای سیاست های کنترل مرز برای تأخیر در ورود این بیماری به کشور بود.

در ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹، دولت برنامه سیستم هشداری در چهار سطح اعلام نمود و کل کشور، به غیر از بعضی از شاغلین مشاغل ضروری به قرنطینه خانگی ملزم شدند. اجرای قرنطینه بعد از پنج هفته، از سطح چهار به سطح سوم با اعمال محدودیت های کمتر رسید (به مدت دو هفته).

در نهایت دوره قرنطینه خانگی در این کشور حدود دو ماه اجرا شد. در ۱۹ خردادماه، ۱۰۳ روز بعد از شناسایی نخستین مورد کووید-۱۹، نیوزیلند محدودیت ها را در سطح هشدار کنسل کرد و اعلام نمود که این کشور عاری از ویروس می باشد. هر چند حدود دو تا سه هفته بعد، موارد بیماری مجدد با شیب ملایمی افزایش پیدا کرد. الان موارد تجمعی بیماری در این کشور ۱.۸۱۵ نفر و شمار مرگ ۲۵ نفر گزارش شده است. در مجموع، مداخلات کنترل بیماری در نیوزلند در چهار بخش اصلی شامل کنترل مزرها، کنترل انتقال بیماری در جامعه، کنترل در سطح موارد شناسایی شده و حمایت های اقتصادی و سلامت است.

1399/07/07
14:25:50
5.0 / 5
1517
تگهای خبر: بدن , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس