آخرین وضعیت حج و اربعین سال جاری از زبان رئیس جمعیت هلال احمر

آخرین وضعیت حج و اربعین سال جاری از زبان رئیس جمعیت هلال احمر آرایش عروس: رئیس جمعیت هلال احمر درباره سرانجام حج سال جاری و برگزاری مراسم اربعین حسینی با عنایت به شرایط كرونا، توضیح داد.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دکتر کریم همتی با حضور در خبرگزاری ایسنا و در ارتباط زنده اینستاگرامی با مخاطبان ایسنا، درباره آخرین اقدامات هلال احمر در زمینه معاینات حجاج و اقدامات پزشکی حج، در صورت اعلام کشور عربستان در خصوص برگزاری مناسک حج سال جاری، اظهار داشت: با عنایت به شرایط کل دنیا، عربستان هم از "کرونا" بی نصیب نبوده و بر همین مبنا تا این لحظه نظر قطعی کشور عربستان درباره مناسک حج سال جاری اعلام نشده است و همه کشورها و همچون ایران منتظر اعلام عربستان هستیم.
وی افزود: در عین حال بخشی از اقدامات در رابطه با اعزام زائرین حج که مربوط به جمعیت هلال احمر است همچون معاینات، واکسیناسیون و هماهنگی ها با سازمان حج و زیارت، انجام شده است و سال جاری حدود ۸۷ هزار نفر ثبت نام کردند که حدود ۴۵هزار تن از آنها زن و ۴۱هزار و ۵۰۰ تن هم مرد هستند.
همتی اضافه کرد: حدود ۴۷ هزار نفر از این تعداد را افراد زیر ۶۰ سال می سازند و تا کنون از این تعداد واکسیناسیون ۲۸ هزار نفر از آنها انجام شده و در صورت اعلام نظر کشور عربستان، مابقی اقدامات در فاصله زمانی موجود صورت خواهد گرفت.
رییس جمعیت هلال احمر همینطور اظهار داشت: در معاینات پزشکی هم ۲۴ هزار نفر از افراد معاینات شان انجام شده است و نظر پزشک متخصص دررابطه با آنها دریافت شده و اگر بیماری خاصی داشته اند، بیماری شان کنترل شده است. پرونده ۱۳ هزار نفر دیگر هم در حال بررسی و مشاوره است. در مجموع از این تعدادِ حدود ۳۷هزار نفر، ۵۲۰ نفرشان مشکل جسمی دارند و امکان اعزام به کشور عربستان را ندارند.
وی اظهار داشت: سال جاری با عنایت به شرایط خاص کرونا، اقدامات اولیه، معاینات، واکسیناسیون، تفکیک افراد به زیر ۶۰ سال و بالای ۶۰ سال انجام شده و به محض اعلام عربستان تمهیدات قرارداد با هتل ها و سایر امورات صورت خواهد گرفت. در مجموع کارهای اولیه انجام شده و در صورت اعلام کشور عربستان در خصوص برقراری حج در سالجاری، به سرعت وارد فاز عملیاتی می شویم.


وضعیت برگزاری مراسم اربعین حسینی با عنایت به شیوع کرونارییس جمعیت هلال احمر همینطور درباره وضعیت برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی با عنایت به شرایط کرونا هم اظهار داشت: درباره اربعین وضعیت مان حدودا مشابه داستان اعزام حجاج است و مشکل مشابهی را داریم. در بحث اربعین تابحال به صورت کاری وارد فاز برگزاری جلسات نشده ایم. البته هماهنگی های اولیه ای از جانب وزارت کشور انجام شده و چند جلسه اولیه هم برگزار گردید.
وی اضافه کرد: پیشبینی می شود که با عنایت به شرایط خاصی که در کشور عراق وجود دارد و با عنایت به این که تعداد مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی هم حدودا روندی افزایشی دارد و نتوانستند وضعیت را کنترل کنند، فکر می کنم بحث اربعین هم شرایط ویژه ای مانند داستان اعزام به حج دارد.
همتی تصریح کرد: البته جمعیت هلال احمر در حیث آمادگی در این عرصه مشکل زیادی ندارد. با عنایت به اشرافی که ما در استان های مرزی مان داریم و همینطور با عنایت به شرایط خوبی که در کشور عراق و ارتباطات خوبی که با مردم و دولت عراق داریم، مشکل زیادی نداریم و به محض اینکه اعلام کنند، برگزاری درمانگاه ها و مراکز بیمارستانی را انجام می دهیم. در زمینه ارسال تجهیزات مان و اقدامات اولیه ای مانند تهیه دارو و اقلام مورد نیاز با سازمان تدارکات هلال احمر صحبت شده و این آمادگی وجود دارد که در فاصله بسیار کوتاهی وارد فاز عملیاتی شویم. ازاین رو در بحث اربعین مشروط به اعلام طرف عراقی، مشکلی در ارسال دارو، برگزاری درمانگاه ها و فعال کردن بیمارستان ها و ارسال نیرو وجود ندارد.
وی با تاکید بر این که کشور عراق تا این لحظه موافقتی در زمینه اربعین نداشته است، اظهار داشت: اما اگر قرار بر اعزام شود، تمهیدات ویژه ای در طول مسیر و کشور مبدا نیاز است. طبعتا انتظار داریم در صورت برگزاری راهپیمایی اربعین، تعداد بیمارانی که مشکل تنفسی دارند، زیاد باشد و تمرکز درمانی ما هم باید بر روی بیماران تنفسی باشد. در هر حال منتظر اعلام نظر طرف عراقی در این حوزه هستیم. در عین حال باید توجه کرد که کنترل بیماری در این حجم بالا کار سختی خواهد بود.
منبع:

1399/03/27
15:37:34
5.0 / 5
2437
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بینی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس