توسط جهاد علوم پزشكی شهیدبهشتی؛

سامانه ۱۲۳ كرونا برای پایش بیماران در منزل افتتاح شد

سامانه ۱۲۳ كرونا برای پایش بیماران در منزل افتتاح شد به گزارش آرایش عروس سامانه 123 كرونا در پاسخ به نیاز مراقبت ازراه دور و پایش بیماران دارای علائم خفیف در منزل توسط پزشكان و مراقبان سلامت، افتتاح شد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، این سامانه توسط اتاق فكر كارشناسی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در پاسخ به نیاز مراقبت ازراه دور، خودمراقبتی و پایش بیماران دارای علائم خفیف و موارد مشكوك یا بدون علامت كرونا در منزل توسط پزشكان و مراقبان سلامت، افتتاح شد.
دكتر سالار ارزیده از طراحان اصلی «سامانه ۱۲۳ كرونا»، با اشاره به خدمات و پتانسیل های این سامانه، اضافه كرد: برمبنای آمارهای جهانی بیش از ۸۰ درصد مبتلایان عفونت ویروسی كرونا نیاز به بستری در بیمارستانها ندارند و تنها با پایش، خودمراقبتی، رعایت اصول بهداشتی، خودقرنطینگی و درمان علامتی تحت نظر پزشك بهبود می یابند.
وی افزود: در این راستا، چك فهرست ها و فرم های طراحی شده در این سامانه كمك می نماید تا شرایط برای طی دوره قرنطینه و خودمراقبتی بیماران و افراد مشكوك در منازل به بهترین و ایمن ترین روش، مهیا شود.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی اشاره كرد: این روزها كه تعداد مبتلایان و افراد در معرض خطر كرونا در كشور رو به افزایش است، این سامانه می تواند در كاهش بار بیماران و بازگشت كنندگان به بیمارستانها و مراكز درمانی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه كاربرد این سامانه برای دو گروه است، اظهار نمود: دسته اول پزشكانی هستند كه مایلند بیماران خفیف و بدون علامت یا موارد مشكوك را در منزل و ازراه دور پایش كنند. در این روش، ثبت نام بیمار توسط پزشكان و مراقبان و با ثبت ارزیابی های اولیه انجام شده، سپس اطلاعات دسترسی سامانه برای بیمار پیامك می شود. بیمار روزانه فهرست موارد نیازمند به مراقبت را در پروفایل خود مشاهده كرده و بعد از انجام، آنها را در پروفایل خود تایید كرده و تیك می زند.
ارزیده اضافه كرد: همین طور پزشك یا مراقب سلامت، روزانه ضمن تماس با بیمار و پایش وضعیت علائم، اطلاعات را در پروفایل وی ثبت می كند. بدین سان تعداد زیادی از بیماران خفیف و ملایم می توانند در منزل و تحت نظر پزشكان و مراقبان سلامت، مسیر بهبودی را مادامی كه وضعیت آنها تشدید نشده طی كنند. البته هر گاه شرایط اورژانسی پیش بیاید، ضمن تماس با اورژانس، بیمار برای ادامه درمان هدایت خواهد شد.
وی یادآورشد: دسته دیگر كسانی هستند كه با موارد مثبت یا مشكوك مواجهه داشته و تمایل دارند مطابق راهنماهای وزارت بهداشت مبادرت به قرنطینه و خودمراقبتی اختیاری در منزل كنند. این افراد بعد از ثبت نام در سامانه، بازه قرنطینه خودرا انتخاب و آغاز به خودمراقبتی می كنند.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی اشاره كرد: در این روش روزانه فهرست موارد نیازمند مراقبت در پروفایل افراد ثبت شده و آنان باید ضمن مراعات و انجام این موارد، آنها را در پروفایل خود تیك زده و تایید كنند. بدین سان در داشبورد پروفایل خود، روزهای باقیمانده تا اختتام مدت قرنطینه و روزهای مراعات شده را مشاهده و دنبال می كنند.
ارزیده با تاكید بر اینكه كلیه متقاضیان باید ابتدا با استفاده از سامانه غربالگری و مراقبت كرونا وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir یك خودارزیابی انجام دهند، اشاره كرد: بر این اساس افراد دارای شرایط حاد باید مطابق سفارش سامانه وزارت بهداشت، حتما به مراكز درمانی معرفی شده بازگشت كنند.
وی اضافه كرد: اما اگر مطابق راهنماهای سامانه نیازمند خودمراقبتی در منزل باشند، می توانند ضمن ثبت نام در «سامانه ۱۲۳ كرونا» به آدرس ۱۲۳corona.com با مراعات دستورالعمل ها و چك فهرست های كنترلی این سامانه، مسیر بهبودی خودرا با سهولت و دقت بیشتری طی كنند.
پایش روزانه بیمار توسط پزشكان در هر نقطه كشور
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به بخش «پایش روزانه بیمار توسط پزشك»، اظهار نمود: در چارچوب این سامانه كلیه پزشكان سراسر كشور به صورت رایگان می توانند با ثبت نام در سامانه نسبت به ثبت اولیه بیماران خود برای پایش و مراقبت در منزل اقدام نمایند.
وی اشاره كرد: این پزشكان با ثبت بیماران و تعیین بازه خودمراقبتی برای آنان، می توانند ضمن اطمینان از رعایت چك فهرست های خودمراقبتی توسط بیمار، علائم و نشانه های بیماری، دارویی و سیر بهبود بیمار را به صورت تلفنی پایش و در پرونده ثبت كنند تا از این طریق بیمار بتواند روند حركت به سمت بهبودی كامل را در محیط امن منزل طی نماید و فقط در صورت بروز علائم و نشانه های حاد از منزل خارج و به مراكز درمانی بازگشت كند.
دكتر ارزیده افزود: همین طور تلاش داریم با ساماندهی پزشكان و مراقبان سلامت داوطلب، امكان ثبت نام پزشكان و مراقبان سلامت برای ارائه مشاوره های پزشكی و پایش بیماران را فراهم سازیم، تا بر این اساس بیمارانی كه در حال طی دوران قرنطینه خانگی هستند، علاوه بر استفاده از دستورالعمل های روزانه خودمراقبتی كه در سامانه پیش بینی شده، بتوانند از مشاوره با پزشك و امكان پایش روزانه وضعیت خود بهره مند شوند. البته پیاده سازی این بخش منوط به جلب حمایت پزشكان و مراقبان سلامت داوطلب در كشور است.
مشاوره سلامت روان رایگان
وی در ادامه با اشاره به بخش مشاوره سلامت روان رایگان بعنوان یكی دیگر از تسهیلات ارائه شده در «سامانه ۱۲۳ كرونا» یادآورشد: مركز سلامت روان رویین جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی دارای مجوز فعالیت از سازمان نظام مشاوره روان شناسی ایران در امتداد مسئولیت اجتماعی و همگام با سیاست های كلی ستاد ملی كرونا و كمك به آرامش بخشی روانی جامعه، خدمات «مشاوره مدیریت استرس و اضطراب فردی» و «مشاوره مدیریت روانی كودكان در فضای بحرانی» را در چارچوب این سامانه ارائه می كند، پس متقاضیان می توانند جهت استفاده از این خدمات با شماره ۴۵۲۹۸ تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان متخصصین روان شناسی بهره مند شوند.
بارگذاری راهنماها و دستورالعمل های معتبر مراقبتی و بهداشتی در سامانه
ارزیده «دانستنی ها» را بخش دیگر سامانه معرفی نمود و اظهار داشت: راهنماها و دستورالعمل های اصناف، شرایط و وضعیت های مختلف مانند آرایشگاه ها، خرید، پمپ بنزین، نانوایی و غیره با استفاده از منابع معتبر داخلی و خارجی جمع آوری و در سامانه بارگذاری شده است، همین طور سایت جامع اطلاع رسانی بیماری كووید ۱۹، فیلم های آموزشی، راهنمای بیماران كرونا پس از ترخیص، نكات و راه های پیش گیری از ابتلا، نشانی مراكز پذیرنده مبتلایان كرونا سایر محتوای بخش دانستنیهای سامانه را ایجاد كرده است.
ارایه خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماكن
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی ارائه خدمات ضدعفونی و گندزدایی منازل، ادارات و سایر مراكز را از دیگر خدمات این سامانه عنوان نمود و اظهار داشت: مركز بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در امتداد كنترل و جلوگیری از شیوع بیماری كرونا، با همكاری كارشناسان مجرب بهداشت محیط و HSE، خدمات ضد عفونی و گند زدائی منازل، ادارات، بیمارستان ها و كلینیك ها را در چارچوب «سامانه ۱۲۳ كرونا» برای متقاضیان این خدمات و در قالب تعرفه های وزارت بهداشت ارائه می دهد.

1399/01/05
13:53:18
5.0 / 5
3735
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس