گویا مطرح كرد؛

تغییر ویروس موج دوم آنفلوانزا

تغییر ویروس موج دوم آنفلوانزا به گزارش آرایش عروس رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، اظهار داشت: نمی توان با همه گیری و جهش های ژنتیكی آنفلوانزا مقابله نمود.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، محمد مهدی گویا، در بیست و هشتمین كنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران، با اشاره به وضعیت همه گیری آنفلوانزا از شروع پاییز امسال در كشور، اضافه كرد: آنفلوانزا بعنوان بیماری كه هرساله شاهد تغییر چهره آن در سطح دنیا هستیم، عامل تهدید كننده سلامت تلقی می شود.
وی اظهار داشت: متاسفانه در سالی كه گذشت با همه گیری آنفلوانزا شاهد مرگ و میر گسترده در دنیا بودیم.
گویا در ادامه ضمن تشریح آخرین وضعیت ویروس آنفلوانزا در نیمكره شمالی و جنوبی زمین، اشاره كرد: به هیچ عنوان نمی توان با قطعیت گفت این بیماری در نقاط مختلف از الگویی واحد در ابتلا، پیشگیری و درمان پیروی می كند.
وی با اشاره به اینكه امسال همه گیری آنفلوانزا در نیمكره جنوبی و شمالی زمین نسبت به سال های گذشته در همین بازه زمانی زودتر شیوع پیدا كرده، اشاره كرد: بیشترین مورد مبتلاشدن مربوط به كشور استرالیا با ویروس غالب H۳N۲ است.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، همه گیری آنفلوانزا در آمریكا را مشابه سایر نقاط جهان دانست و اظهار داشت: این ویروس در كشورهای آمریكایی با آنفلوانزای نوع B شیوع پیدا كرد.
به گفته گویا، ۹ میلیون مورد ابتلا، ۸۷ هزار بستری و ۴ هزار و ۸۰۰ مورد مرگ و میر آخرین آمار جهانی از مبتلاشدن به آنفلوانزا در آمریكا است كه بگفته پژوهشگران نوعی انفجار این ویروس در سال های اخیر بوده.
وی در ادامه از اخطار سازمان جهانی بهداشت در خصوص همه گیری جهانی آنفلوانزا (پاندمی) در آینده ای نه چندان دور آگاهی داد و اشاره كرد: انواع مختلف ویروس های آنفلوانزا H۱N۱، H۳N۲ بمراتب شدید تر از سال های قبل بود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، اشاره كرد: مقایسه روند مبتلاشدن به آنفلوانزا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نشان از افزایش مبتلاشدن به این بیماری در جهان دارد.
گویا با اشاره به اینكه ویروس H۱N۱ در كشور ما نسبت به سایر ویروس ها غالب بوده است، اشاره كرد: در هفته گذشته موج دوم آنفلوانزا را ویروس نوع B به خود مختص كرده است.
وی، بیشترین گروه سنی مبتلایان به ویروس آنفلوانزا را بین ۵ تا ۱۴، ۲۵ تا ۳۴ و افراد ۶۵ سال به بالا دانست و با بیان این مطلب كه باید كشورها نسبت به شیوع پاندمی ها هوشیار باشند، اضافه كرد: در ۱۰۰ سال قبل پنج مورد پاندمی ویروس آنفلوانزا رخ داده كه پیش بینی می شود پاندومی آینده متفاوت تر از تمامی گونه ها باشد.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، اشاره كرد: آنچه مسلم و غیرقابل انكار است، غیر قابل پیش بینی بودن پاندمی ها است كه خیلی از كشورها را گرفتار می كند.
وی با اشاره به اینكه ادعای پیش بینی، نوع و زمان انتشار ویروس آنفلوانزا نا ممكن است، ضرورت برنامه ریزی دقیق و آمادگی برای مقابله با ویروس های مختلف آنفلوانزا را ضروری دانست و اظهار داشت: به هیچ عنوان نمی توان از بروز همه گیری و جهش های ژنتیكی آنفلوانزا مقابله نمود ولی در عین حال می توانیم در مقابل با كاهش عوارض و درمان بموقع اقدامات لازم را انجام دهیم.
گویا با اشاره به اینكه ایران مجهز به پیشرفته ترین آزمایشگاه های تشخیص ویروس آنفلوانزا است، اشاره كرد: باید در سریع ترین زمان ممكن نمونه های مشكوك به آزمایشگاه ها جهت بررسی ساختارژنتیكی ویروس، نحوه درمان و پیش گیری از موارد جدید مبتلاشدن ارسال شوند.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، شرط همكاری درون بخشی را كاراترین اقدام در مواجهه با ویروس آنفلوانزا دانست و اظهار داشت: بررسی سكانس های ژنتیكی ویروس آنفلوانزا امكانات و هماهنگی های ویژه ای را می طلبد كه در كشور ساز و كار آن وجود دارد.
وی از استقرار چارچوب آمادگی برای پاندمی آنفلوانزا(PIPP) آگاهی داد و اضافه كرد: از زمان برقراری PIPP تا كنون ۱۳ كارخانه تولید واكسن وارد قرارداد شده و تعهدات این چارچوب ها را پذیرفته اند. ۴۰۰ میلیون دوز واكسن پاندمیك آنفلوانزا، ۱۰ میلیون دوره درمان آنتی وایرال، ۲۵۰ هزار كیت تشخیصی و ۲۵ میلیون سرنگ تهیه شده است.
گویا افزود: در این چارچوب ها مشخص شده اگر كشوری ویروس های آنفلوانزای خودرا در اختیار كارخانجات مورد قرار داد بگذارد از منافع آن بهره مند می شود.


منبع:

1398/10/23
14:25:28
5.0 / 5
4161
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس