آوا، قربانی تحریم ها

آوا، قربانی تحریم ها به گزارش آرایش عروس در نشست شورای امنیت در سازمان ملل، نماینده ایران در بخشی از سخنرانی اش به تاثیر منفی تحریم های آمریكا در تامین نیازهای دارویی و درمانی بیماران ایرانی و همچون مرگ «آوا» دختر دو ساله اهوازی مبتلا به «ای بی» به همین دلیل، اشاره كرد؛ موضوعی كه واكنش سفیر آمریكا را به دنبال داشت...


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، مدت زیادی است كه تحریم ها اثرات زیانبار خویش را بر تامین داروی بیماران، بخصوص داروی بیماران خاص گذاشته است، اما شاید این اولین دفعه است كه مرگ یك كودك دوساله به علت تحریم ها و نبود پانسمان ویژه اش، اینچنین رسانه ای شده و واكنش های بین المللی را به دنبال داشته است.
در همین راستا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا هاشمی _ مدیرعامل خانه ای بی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به مطرح شدن مبحث كودك دو ساله اهوازی مبتلا به بیماری «ای بی» به نام "آوا" در نشست شورای امنیت سازمان ملل، اظهار داشت: این كودك دو ساله مانند سایر بیماران شناسایی شده تحت پوشش خانه «ای بی» بود كه با مشكلاتی كه برای تهیه پانسمان به وجود آمد، جان خویش را از دست داد.
وی با اشاره به اینكه پانسمان بیماران ای بی در سال های ۹۵ و ۹۶ به مراتب آسان تر تهیه می شد، افزود: اما متاسفانه از اردیبهشت سال ۹۷ تا اردیبشهت سال ۹۸ برای تامین پانسمان با مشكلات عدیده ای روبرو بودیم. مشكلاتی كه در تامین پانسمان گریبانگیرمان بود منجر گردید تا در این مدت یاد شده ۱۵ نفر از بیماران ما جان خویش را از دست بدهند كه آوای ۲ ساله یكی از آنها بود.
هاشمی افزود: از زمان خروج آمریكا از برجام و آغاز تحریم های یكطرفه ضد ایران، حتی كشورهای اروپایی هم وحشت فراوانی دارند كه پانسمان و تجهیزات در اختیار ما قرار دهند. با یكی از شركت های تولید كننده پانسمان مذاكره كردیم و توضیح دادیم كه خانه «ای بی» یك نهاد غیردولتی و مردمی است و درخواست مراوده داشتیم كه متاسفانه طی مكاتباتی به ما اطلاع دادند كه به دلیل تحریم ها نمی توانند با ما وارد معامله شده و پانسمان در اختیارمان قرار دهند.
وی با اشاره به اینكه علیرغم تمام تلاشهای وزارت بهداشت، باز هم تامین پانسمان با مشكل جدی روبرو است، اظهار نمود: اگر این روند ادامه یابد و تحریم ها همچنان بر تهیه دارو و پانسمان اثرگذار باشد، باز هم شاهد مرگ آواهای دیگر خواهیم بود؛ به صورت مثال در سه روز گذشته یك نوزاد ۸ روزه قمی در بیمارستان جان خویش را از دست داد. فوت این نوزاد در حالی صورت گرفت كه شدت زخم هایش بسیار زیاد بود و علیرغم آنكه توانستیم میزان محدودی پانسمان در اختیارش قرار دهیم، دوام نیاود.
هاشمی یكی از علل بروز بیماری «ای بی» را ازدواج فامیلی دانست و اظهار داشت: از ۷۰۰ نفر بیمار شناسایی شده در ایران، ۹۵ درصد بیماران «ای بی» در خانواده ای متولد شده اند كه ازدواج فامیلی صورت گرفته است و این نشان داده است نقش ژنتیك در مبتلا شدن به این بیماری تا چه حد بالا است.
وی با اشاره به اینكه طبق مطالعات از هر ۵۰ هزار تولد زنده، یك نفر می تواند به بیماری «ای بی» مبتلا باشد، اضافه كرد: بنابر پیشبینی های صورت گرفته و استانداردهای جهانی باید حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بیمار «ای بی» در كشور شناسایی نماییم كه تابحال ۷۰۰ بیمار «ای بی» در ایران شناسایی شده است. چنانچه كسی علایم بیماری «ای بی» داشته باشد، می تواند به خانه «ای بی» مراجعه نموده و بعد از تشكیل كمیسیون پزشكی و احراز بیماری، تحت پوشش خانه «ای بی» قرار می گیرد.
مدیرعامل خانه ای بی تصریح كرد: تمام افراد شناسایی شده خدمات مختلفی شامل پانسمان و دارو و مكمل دریافت می كنند. این بسته حمایتی با ارزشی حدود ۳۰۰ هزارتومان در اختیار بیماران قرار می گیرد و این رقم جدای از سایر حمایت هایی است كه از بچه ها به عمل می آید.
وی با اشاره به اینكه آخرین سری ارسال پانسمان برای بیماران آبان ماه بوده است، اظهار نمود: متاسفانه پانسمان آذرماه را نتوانستیم در اختیار بیماران قرار دهیم، اما داروی مورد نیاز برای این ماه را به دست بیماران رسانده ایم. نكته قابل توجه آن است كه اگر ما پانسمان برای بیماران ارسال نكنیم، خودشان هم نمی توانند از بازار آزاد تهیه كنند و این درحالی است كه تهیه پانسمان هزینه زیادی به دنبال خواهد داشت.
هاشمی افزود: در نبود پانسمان، بیماران می توانند از گاز وازلینه و بانداژهای دیگر استفاده كنند، به صورتی كه بدن را توسط پمادهای تركیبی و ترمیم كننده چرب كرده و بانداژ را روی بدن خود بگذارند؛ البته این روش جایگزین پانسمان اصلی نخواهد بود.1398/10/01
11:52:33
5.0 / 5
4764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس