نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی

نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی آرایش عروس: همزمان با چهاردهم ماه نوامبر و روز جهانی دیابت بر نقش خانواده در پیش گیری از این بیماری و مراقبت از مبتلایان به آن تاكید گردیده است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، شعار روز جهانی دیابت در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ "خانواده و دیابت تحت عنوان " انتخاب شده است. این كمپین دو ساله به دنبال افزایش آگاهی از تاثیر بیماری دیابت بر خانواده های بیماران دیابتی و شبكه های حمایتی و همین طور بهبود نقش حیاتی خانواده در پیشگیری و مراقبت در مقابل دیابت بوده است.
مجموع شواهد حاكی از تاثیر مثبت حمایت های خانواده از مبتلایان به دیابت است. دیابت بیماری مزمنی است كه مدیریت آن نیازمند خودمراقبتی طولانی مدت توسط خود بیمار است. همین طور والدین، همسر، دیگر اعضای خانواده و حتی دوستان نزدیك اغلب می توانند نقش حمایتی حیاتی در این زمینه ایفا كنند.
در كودكان مبتلا به دیابت، والدین و پرستاران آنان نقش مستقیم و كلیدی در كنترل بیماری بازی می كنند چونكه بیماری در سنین نوجوانی به روشی چالش برانگیز تغییر و پیشروی می كند.
بررسی روی مبتلایان به دیابت نوع دو نشان میدهد در سنین بزرگسالی، خانواده و دیگر حمایت های اجتماعی می تواند تاثیر مثبتی بر نتایج این بیماری و آرامش روانی فرد داشته باشد.
یكی از جنبه های تاكید شده در نقش اعضای خانواده، تضمین شناسایی و تشخیص بموقع بیماری دیابت است. بررسی ها نشان میدهد چهار پنجم از والدین در تشخیص علایم هشداردهنده بیماری دیابت در فرزندانشان با مشكل روبرو هستند.
پژوهشگران در بررسی های خود بر لزوم تقویت آموزش و آگاهی در عموم مردم تاكید دارند تا این بیماری بموقع تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان قرار گیرد و همین طور به پیش گیری از بروز نتایج ناشی از این بیماری كمك گردد.
ابتلای یكی از اعضای خانواده به بیماری دیابت می تواند نتایج جدی برای سایرین داشته باشد. در بررسی كه روی بیشتر از ۲۰۰۰ نفر از اعضای خانواده بیماران مبتلا به دیابت نوع یك و دو انجام گرفت، حدود یك سوم از این افراد از تاثیرات منفی بیماری دیابت همچون تاثیر این بیماری بر آرامش روانی، وضعیت مالی و سلامت جسمیِ سایر اعضای خانواده شكایت داشتند. همین طور در مطالعه ای دیگر مشخص شد حدودا نیمی از مادرانِ كودكان مبتلا به دیابت نوع یك مجبور به كاهش ساعات كاری یا تغییر محیط كار خود شده اند.
به گزارش مجله تخصصی لنست، گزارش ها حاكی از آنست كه هزینه انسولین و كنترل گلوكز خون در خیلی از كشورها نیمی از میانگین درآمد قابل حصول را به خود اختصاص می دهد. همین طور هزینه های غیرمستقیم برای بیماران و اعضای خانواده از قبیل تاثیر آن بر توانایی كار كردن در بروز نتایج منفی اقتصادیِ این بیماری بر خانواده نقش دارد.
منبع:

1398/08/23
10:17:33
5.0 / 5
4552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس