اهدای جنین آخرین ایستگاه در راه اختتام ناباروری

اهدای جنین آخرین ایستگاه در راه اختتام ناباروری آرایش عروس: اهدای تخمك و جنین یكی از روش های پیشرفته درمان ناباروری است كه با استفاده از تكنولوژی های جدید زیستی انجام می شود. در این روش از تخمك یا جنین یك زوج، برای باروری زوج دیگر استفاده می شود.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، ایران در زمینه ارائه این خدمت درمان ناباروری در منطقه پیشرو بوده است و مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب قانون «نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور» در سال ۱۳۸۲ آنرا قانونی اعلام نموده است.
مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا یكی از مراكزی است كه نقش مهمی در انتقال این فناوری به كشور و آموزش آن به متخصصان داشته و الان نیز كلینیك درمان های جایگزین مركز درمان ناباروری ابن سینا كه متصدی ارائه‌ی خدمات اهدای تخمك و جنین در این مركز است، توانسته با تأسیس اولین بانك جنین اهدایی در كشور و دستیابی به آمار بالای موفقیت درمان، مركز درمان ناباروری ابن سینا را بعنوان یك مركز ممتاز و مرجع در این زمینه در كشور و منطقه مطرح كند.
دكتر فرهاد یغمایی_متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری و مدیر كلینیك درمان های جایگزین مركز ابن سینا درباره این روش درمان ناباروری، موارد كاربرد، پیچیدگی ها و شرایط و چگونگی ارائه‌ی آن در مركز درمان ناباروری ابن سینا توضیح داد و درباره علل ناباروری و روش اهدای جنین اظهار داشت: بطور خلاصه، یكی از علل مهم ناباروری نبودِ تخمك یا اسپرم مناسب یا هر دو برای باروری است؛ یعنی بعد از بررسی های مختلف مشخص می شود خانم به دلیلهای مختلف، مثلاً یائسگی زودرس یا اختلالات كروموزومی، تخمك مناسب برای تشكیل جنین ندارد و درمان های دیگر برایش بی نتیجه است. در این موارد ما می توانیم از تخمك خانم دیگری برای تشكیل جنین استفاده نمائیم. یا آقا گرفتار اختلالات اسپرم است، یعنی به دلایلی مثل واریكوسل شدید یا لطمه به بیضه اسپرم مناسب برای بارور كردن تخمك ندارد. در این موارد هم به سبب ممنوعیت شرعی اهدای اسپرم، از جنین اهدایی استفاده می نماییم. همچنین، مواردی هست كه زوجین مشكل ناباروری ندارند، یعنی امكان دارد به صورت طبیعی هم بتوانند بچه دار شوند، اما خطر انتقال بیماری های ژنتیكی به جنین وجود دارد. در این موارد هم استفاده از جنین اهدایی روشی است كه با استفاده از آن می توان از تولد یك نوزاد مبتلا به بیماری یا ناهنجاری شدید ژنتیكی جلوگیری كرد.

چگونگی تامین تخمك و جنین اهدایی
وی درباره چگونگی تامین تخمك و جنین اهدایی اظهار داشت: خانم ها با یك ذخیره تخمدانی مشخص به دنیا می آیند و بعد از بلوغ، تقریباً هر ماه یك تخمك آزاد می كنند و تعداد زیادی تخمك از دست می دهند. اما اگر از داروهای تحریك تخمك گذاری استفاده نمائیم كه موجب افزایش فعالیت تخمدان ها می شود، خانم در یك سیكل، چند تخمك آزاد می كنند. خانم هایی كه برای درمان ناباروری بازگشت می كنند و برایشان از داروهای تحریك تخمك گذاری استفاده می شود، امكان دارد تخمك مازاد داشته باشند كه ما در صورت رضایت فرد، آنها را فریز می نماییم و به خانم دیگری اهدا می نماییم. البته در مواردی هم خانم ها به صورت داوطلبانه و نوع دوستانه مبادرت به اهدای تخمك می كنند.
یغمایی در این زمینه اضافه كرد: در مورد جنین هم همچنین است. زوجین برای IVF بازگشت می كنند و چند جنین از تخمك و اسپرم شان تشكیل می شود و حداكثر سه جنین منتقل و بقیه فریز می شوند. اگر در همان سیكل یا سیكل های بعد حامله شوند، می توانند با امضای رضایت نامه، جنین های مازاد خودرا اهدا كنند. در واقع با عنایت به پیچیدگی های این روش درمانی، می توان اظهار داشت كه اهدای جنین آخرین ایستگاه در راه اختتام ناباروری است.

محرمانگی، مهم ترین اصل در روش اهدای جنین
او همینطور درباره قانون و آیین نامه‌ی اجرایی اهدای جنین مصوب دولت و مجلس و همین طور چهارچوب هایی كه باید در كلینیك اهدا رعایت شود، اظهار داشت: این قانون و بخشنامه اجرایی آن بااینكه در پذیرش و ترویج این روش درمان در كشور مؤثر و راهگشا بوده و حتی می توان گفت پیشروتر از بسیاری كشورهای پیشرفته‌ی جهان بوده است، اما به هر حال كلی است و حتی ابهاماتی دارد. بنابراین، ما در این زمینه دستورالعمل های خاصی داریم كه با تأیید وزارت بهداشت، طبق آنها عمل می نماییم. مهم ترین ركن رویكرد مركز ابن سینا به روش اهدای جنین، محرمانگی است. یعنی دو طرف اهداكننده و دریافت كننده نباید یكدیگر را بشناسند. نظریه محرمانگی در جهان طرفداران و مخالفانی دارد، اما در مجموع بعد از بحث ها و پژوهش های گسترده از منظر حقوقی، اجتماعی و روانی، سیاست مركز درمان ابن سینا بر این قرار گرفت كه محرمانگی بطور كامل رعایت شود.
یغمایی اضافه كرد: دلیلهای مهم مختلفی برای محرمانگی بودن اهدای جنین وجود دارد، اما مهم ترین نكته آرامش و صلاح فرزند حاصل از این روش است. اگر زوج اهداكننده، دریافت كنندگان را بشناسند، امكان دارد به هر دلیلی بخواهند طفل را ببینند، از احوال او مطلع شوند و … این وضعیت امنیت روانی كودك را به خطر می اندازد و امكان دارد او را در معرض لطمه های اجتماعی، مثل برچسب زنی و تحقیر اطرافیان قرار دهد. از طرف دیگر اگر محرمانگی رعایت نشود، زوج دریافت كننده جنین اهدایی همواره باید بیم آنرا داشته باشند كه فرزندشان از آنها گرفته شود یا طفل گرفتار گسست عاطفی شود یا با فهمیدن نابهنگام واقعیت، آنها را ترك كند و مشكلاتی از این دست. در مجموع، از نظر ما برآیند منافع محرمانگی برای طرفین بیشتر است.
وی درباره همخوانی خاصیت های فرزند حاصل از اهدا با والدین نیز اظهار داشت: این مبحث نكت بسیار مهمی است كه جزو اصول كار ماست. در واقع معیار ما در انتخاب جنین، تطابق حداكثری اهداكنندگان و دریافت كنندگان است. منظور از تطابق حداكثری این است كه ما نه تنها دقت می نماییم كه خاصیت های ظاهری و فیزیولوژیك دو خانواده شبیه باشد، بلكه به تطابق فاكتورهای دیگر، مثل سطح تحصیلات، طبقه اجتماعی و فرهنگی، باورهای مذهبی و … نیز اهمیت می دهیم. در خیلی از موارد فرزندان یك خانواده نه از نظر ظاهر نه از نظر خاصیت های روانشناختی و شخصیتی شبیه به هم و شبیه والدین خود نیستند. بنابراین، حتی اگر زوجین دریافت كننده جنین، اهداكنندگان و فرزند آنها را هم ببینند، تضمینی وجود ندارد كه فرزند حاصل از جنین اهدایی شبیه آنها باشد. بدین سبب ما به نكات كلی دقت می نماییم، مثلاً اینكه جنین زوجی با پوست سبزه و موهای تیره را به زوجی كه پوست و موی روشن دارند، ندهیم. فراموش نكنیم پدر و مادرها در حاملگی های طبیعی هم نمی توانند جزئیات ظاهری فرزند خودرا پیش بینی كنند.
مدیر كلینیك درمان های جایگزین مركز ابن سینا درباره آمار بالای موفقیت درمان در كلینیك اهدای ابن سینا، اظهار داشت: ما در مركز درمان نابروری ابن سینا همواره اهتمام كرده ایم مطابق با آخرین راهنماها و دستورالعمل های علمی جهان عمل نماییم و همه روندها در كلینیك مطابق بالاترین استانداردهای جهانی باشد. متخصصان این كلینیك نیز از بین زبده ترین های این حوزه انتخاب شده اند كه همواره برمبنای جدیدترین یافته های علمی و به روزترین پروتكل های معتبر جهان رویكردهای تشخیصی و درمانی را انتخاب می كنند. به همین دلیل، نرخ موفقیت در هر سیكل درمان، نزدیك به ۵۰ درصد است كه این آمار هم طراز معتبرترین مراكز درمان ناباروری جهان است.
وی افزود: به جز نكاتی كه به آنها اشاره كردم، عوامل گوناگون دیگری نیر وجود دارند كه می توانم آنها را بعنوان وجوه متمایز كننده خدمات اهدای تخمك و جنین در مركز برشمارم. ابتدا، باید به روند دقیق انتخاب جنین های اهدایی در این كلینیك اشاره كنم. حدود دو سال است كه ما موفق شده ایم اولین بانك جنین اهدایی را در كشور تأسیس كنیم. این كار دو مزیت مهم داشته است؛ طول مدت انتظار متقاضیان از چند سال، به شش ماه كاهش یافته و همین طور جنین ها از نظر سلامت و كیفیت با دقت بسیار بررسی و سپس وارد این بانك می شوند. همین دقت درباب احراز صلاحیت زوجین كاندیدای درمان به روش اهدا هم وجود دارد. یعنی سلامت جسمی و روانی متعارف و صلاحیت اجتماعی آنها (نداشتن سابقه كیفری و اعتیاد) به دقت بررسی می شود و بنابراین، اهداكنندگان می توانند آسوده خاطر باشند كه جنین اهدایی آنها در اختیار والدین شایسته ای قرار می گیرد. در صورت احراز صلاحیت متقاضیان، ما جلسات گوناگون مشاوره برای آنها برگزار می نماییم تا متخصصان و مشاوران مركز، همه‌ی ابعاد پزشكی، روانشناختی، اجتماعی و حقوقی این روش درمان را برای آنها توضیح دهند و زوجین متقاضی جنین اهدایی بتوانند با حداكثر آگاهی ممكن درباره‌ی انتخاب این روش تصمیم بگیرند.
یغمایی درباره هزینه های درمان ناباروری اظهار داشت: نمی توان گفت این خدمات در كشور ما گران است. حتی هزینه درمان ناباروری در كشور ما از مراكز مشابه منطقه و حتی جهان، ارزان تر است. به این علت است كه ما مراجعان زیادی از كشورهای منطقه و كشورهای اروپایی داریم، چون آنها می توانند در ایران خدماتی با كیفیت بالا و قیمت پایین تر دریافت نمایند. اما شاید به سبب نبود پوشش بیمه ای برای خدمات درمان ناباروری، همین هزینه هم برای خیلی از هم وطنان مان سنگین باشد. بنابراین، ما این امكان را فراهم نموده ایم كه مراجعان كلینیك اهدا بتوانند هزینه را به صورت اقساطی پرداخت كنند.
او در آخر صحبت هایش اظهار داشت: مایلم به لزوم حمایت بیشتر از زوج های نابارور اشاره كنم. بحران سالخوردگی جمعیت در دهه های آینده جامعه‌ی ما را تهدید می كند و به همین دلیل، هدف اصلی سیاست های جمعیتی كشور ترویج فرزندآوری است. حدود بیست درصد از زوج های كشورمان نابارورند و پشتیبانی از آنها، بوسیله اقداماتی مثل ملزم كردن بیمه ها به پوشش دادن خدمات درمان ناباروری، فراهم كردن تسهیلات بانكی برای هزینه های درمان و كمك به مراكز درمان ناباروری كشور، می تواند یكی از محورهای اصلی سیاست های جمعیتی باشد.
منبع:

1398/03/20
11:29:54
5.0 / 5
4597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس