هدف از ایجاد قرارگاه در سازمان غذا و دارو با فرماندهی وزیر بهداشت

هدف از ایجاد قرارگاه در سازمان غذا و دارو با فرماندهی وزیر بهداشت آرایش عروس: وزیر بهداشت امسال را یكی از سخت ترین سال های پس از انقلاب و با هجمه های اقتصادی بسیار خواند و درباره ایجاد قرارگاه در سازمان غذا و دارو اظهار داشت: نخستین هدف از ایجاد این قرارگاه این بود كه با سرعت بیشتر و با آرایشی مناسب تر در مقابل هجمه ها عمل نماییم و خود نیز فرماندهی این قرارگاه را بر عهده گرفتم و با تمام اختیاراتم بعنوان وزیر بهداشت در این حوزه عمل می كنم.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث و در مراسم رونمایی از ۲۳ كالای پزشكی تولید داخل، اظهار داشت: نخستین روزی كه وارد وزارت بهداشت شدم، ابلاغ كردم كه حتما باید از تولید داخلی حمایت نماییم و اعلام كردم كه اجازه ورود هیچ محصولی كه تولید داخلی اش وجود دارد را نخواهیم داد و امروز هم بر همان عهد و میثاق ایستاده ایم و هم اكنون شاهد رشد و شكوفایی این رویداد عظیم ملی هستیم.
وی اضافه كرد: در ادبیات توسعه جهان تعاریف زیادی از توسعه وجود دارد. یكی از تعاریف توسعه این است كه می گویند كشوری توسعه یافته نشد مگر اینكه از مسیر اتكا به تولید ملی گذشت و این مساله به مدلول صنعتی شدن است. آن هم بعنوان فرآیند گذار از توسعه نیافتگی به توسعه یافتگی و یكی از مواردی است كه همه كشورهای توسعه یافته آنرا طی كرده اند. البته باید توجه كرد كه صنعتی شدن با صنعت دار شدن دو مقوله متفاوت می باشد. ما می توانیم صنعت دار شویم اما صنعتی نباشیم. كشورهایی هستند كه ماشین آلات صنعتی دارند اما فرهنگ تولید ملی را تجربه نكرده اند و به صورتی سوار موج توسعه یافتگی با ابزار دیگران شده اند.
امسال از سخت ترین سال های پس از انقلاب استوزیر بهداشت افزود: كشور ما روزهای سخت جنگ را طی كرده است و امروز هم در یكی از سخت ترین برهه های این مملكت هستیم. من مدیر روزهای سخت نفت شش و هفت دلاری بوده ام، اما به شما می گویم كه امسال یكی از سخت ترین سال هایی است كه پس از انقلاب و با هجمه های اقتصادی بسیار آنرا تجربه می نماییم. البته تردید ندارم كه با تاكید بر توانمندی های درون مرزهای این مملكت ما از این ایام با سرافرازی خواهیم گذشت و به دنیا ثابت می نماییم كه ایرانی ها مردمانی نیستند كه بتوان آنها را به راحتی به زانو درآورد. ما در بدنه دولت و دستگاه های اجرایی به همین توانمندی ها تكیه كرده ایم.

علت تغییر رئیس سازمان غذا و دارونمكی همین طور اظهار داشت: بنده در وزارت بهداشت ساز و كاری را در پشتیبانی از تولید داخل برای همكارانم تعریف كرده ام. بر همین مبنا هم یكی از پاكیزه ترین دوستان و برادرانم را یعنی آقای دكتر پیرصالحی را بر مسند سازمان غذا و دارو منسوب كردم؛ چونكه یكی از بهترین، پاكیزه ترین و خوش سابقه ترین مدیرانی هستند كه می شناسم، اما در ادامه كار فكر كردم ساز و كارهای مناسب برای مقابله با این هجمه ها به دست این عزیزان فراهم نشده است و باید مجدداً با یك ساز و كار جدید و با یك آرایش مناسب جدید اقدام نماییم كه این كار را آغاز كردیم و در مجموعه سازمان غذا و دارو و اداره كل تجهیزات پزشكی بعنوان یك قرارگاه عمل كردیم كه چندین هدف را دنبال می كند.
هدف از ایجاد قرارگاه در سازمان غذا و دارونمكی اضافه كرد: نخستین هدف از ایجاد این قرارگاه این بود كه با سرعت بیشتر و با یك آرایش مناسب تر در مقابل این هجمه ها عمل نماییم و بنده خودم فرماندهی این قرارگاه را بر عهده گرفتم و با تمام اختیاراتم بعنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این حوزه عمل می كنم. همین طور آقای دكتر شانه ساز را بعنوان سرپرست و مدیر اجرایی سازمان غذا و دارو منصوب كردم تا با آرایش جهادی جدید سازمان غذا و دارو را برای مقابله با این شرایط بسیج نماییم.
وی اشاره كرد: هم اكنون در شرایط پیچیده ای به سر می بریم و برای شرایط پیچیده هم باید سازماندهی مناسبی داشته باشیم. در عین حال دومین هدف مان در این قرارگاه این بود كه درب ها را به روی همه افرادی كه می خواهند در این عرصه گام های مثبتی بردارند شامل تولید كننده و وارد كننده باز نماییم و اجازه ندهیم كه افراد از پیچ و خم های بروكراتیك خسته شوند. ما در سازمان غذا و دارو در صددیم كه شفافیت كامل برقرار نماییم تا هیچ كسی نتواند چیزی را كم یا زیاد كرده و یا نوبت پرونده ای را جلو بیندازد.
قفل ها را باز خواهیم كردنمكی افزود: یكی از دلیلهای خستگی و كوچ جوانان ما این است كه احساس بی عدالتی می كنند. ما قفل ها را باز خواهیم كرد. در عین حال یكی دیگر از اقدامات مان ایجاد یك مدیریت مشاركتی در این راستا برای نخستین بار در سازمان غذا و دارو است و از ذینفعان این حوزه دعوت كرده ایم كه یك شورای مشورتی ایجاد كنند و ماهانه یك جلسه با آنها برگزار می نماییم.
پیگیری وصول طلب ۹هزار میلیاردی از تامین اجتماعیوزیر بهداشت با اشاره به اینكه در عین حال بطور قطع مطالبات تولید كنندگان، توزیع كنندگان و بیمارستان ها را هم پیگیری می نماییم، اظهار داشت: از زمانی كه وزارت بهداشت را تحویل گرفتم با حجم زیادی از مطالبات روبرو بودم. هم اكنون هم تنها ۹۰۰۰ میلیارد طلب از سازمان تأمین اجتماعی داریم و پیگیر وصول این مطالبات هستیم.
محصولات بی كیفیت پروانه نمی گیرندوی با تاكید بر اینكه درب های سازمان غذا و دارو را به روی همه تولید كنندگان و وارد كنندگانی كه درست كار كنند، باز می گذاریم، اظهار داشت: همین طور اهتمام می نماییم گره ای بر گره های قبلی نزنیم و تلاش می نماییم كه در تشكیلات ما رانتی به كسی داده نشود و از كسی هم درخواست باج نكنند، اما همانطور كه به واردات رانت نمی دهیم، قرار نیست به تولید كنندگان داخل هم رانت دهیم. بنده متولی سلامت شهروندان این كشور هستم. حتی سلامت گردشگر هایی هم كه وارد كشور می شوند بر عهده ماست. بدین سبب قرار نیست اجازه ورود محصول و فرآورده كم كیفیت و یا بی كیفیت به بازار را بدهیم. چونكه باید پاسخگوی سلامت مردم باشیم. بدین سبب تولید كنندگان از ما انتظار نداشته باشند كه به محصولات بی كیفیت پروانه دهیم.
وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش درباره قیمت گذاری تجهیزات پزشكی نیز اظهار داشت: درباره قیمت ها به همكارانم اعلام نموده ام كه قیمت ها را بهتر ببینند و حتی آنها را برمبنای ارز نیمایی محاسبه كنند، اما تا زمانی كه تولید كننده بتواند بازار رقابتی و صادراتی پیدا كرده و قیمت تمام شده را كم كند. به هر حال ما بعنوان دولت و خریدار عمده تجهیزات پزشكی باید قدرت چانه زنی داشته باشیم و بیمه ها باید بتوانند خرید راهبردی انجام دهند. بدین سبب تولید كنندگان باید قیمت تمام شده و هزینه های سرباری را كاهش دهند. در عین حال شركت های دانش بنیان هم بدانند كه وزارت بهداشت خانه آنهاست و وزیر بهداشت هم كارگزار آنهاست و درب های سازمان به روی شما باز است. بنده افتخارم این است كه اثبات نماییم كه ما توانمندترین نیروهای خلاق را در كشور داریم و با تاكید بر تولید داخل و سرمایه های ملی و وارد كنندگان منصف می توانیم آینده ای روشن را رقم زنیم.
به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث با حضور در جمع خبرنگاران نیز اظهار داشت: ما در شرایط تحریم با تاكید بر توان تولید داخلی و با حمایت تولیدكنندگان می توانیم مشكلات را به حداقل و یا حتی به صفر برسانیم.
صادرات ۳۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشكی در سال گذشتهوی از صادرات ۳۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشكی در سال قبل آگاهی داد و اضافه كرد: تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی محصولات با كیفیت مطلوب و دارای استانداردهای بین المللی را در بازارهای جهانی به فروش می رسانند.
نمكی در پاسخ به سوالی درباره تفاهم نامه ایران با كشور عراق در زمینه صادرات دارو و تجهیزات پزشكی به این كشور، اظهار داشت: از دو ماه آینده طی تفاهم نامه ای كه با كشور عراق منعقد كرده ایم، صادرات دارو و تجهیزات پزشكی از ایران به عراق صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به ایجاد قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشكی در سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: بنا نداریم نظام كنسرسیومی راه بیندازیم، بلكه در قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشكی مدیریت به صورت مشاركتی و با نظر شورای مشورتی سازمان غذا و دارو انجام می شود.
نمكی اشاره كرد: در نمایشگاه ایران هلث امسال تعداد تولید كنندگان نسبت به سال قبل افزایش قابل ملاحظه ای پیدا كرده و از ۲۳ كالای تجهیزات پزشكی تولید داخل نیز رونمایی شده است.
منبع:

1398/03/19
14:32:08
5.0 / 5
4522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس