شیوع ۱۵ درصدی ناباروری در كشور

شیوع ۱۵ درصدی ناباروری در كشور آرایش عروس: معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: پیرو اجرای سیاست های جمعیتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری و با هدف افزایش دسترسی مردم به مراكز درمان ناباروری دولتی خصوصاً در مناطق محروم، برنامه پشتیبانی از درمان ناباروری در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفت.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی درباب ارتقای خدمات ناباروری در كشور اظهار داشت: بر طبق برآوردهای تقریبی وضعیت فعلی، شیوع ناباروری در كشور ۱۵ درصد برآورد شده است. همین طور بر طبق آمار دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت حدود ۳ میلیون زوج ایرانی، سابقه ناباروری اولیه و ثانویه دارند و سالانه حدود ۸۸ هزار زوج نابارور به این تعداد افزوده می شوند.
وی ادامه داد: سالانه حدودا ۳۵ درصد از زوج های نابارور به روش های كمك باروری (ART) نیاز پیدا می كنند و ۷۵ درصد از كل روش های كمك باروری به زوج هایی با ناباروری اولیه نمایش میگردد.
جان بابایی با اشاره به اینكه ۱۸ درصد از سیكل های كمك باروری توسط بخش دولتی و ۸۲ درصد آن توسط بخش خصوصی نمایش می شد، اشاره كرد: تعداد كل سیكل های نمایش شده برای درمان ناباروری اولیه و ثانویه در سال، ۳۳ هزار سیكل در بخش دولتی است.
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه درمان زوج های نابارور یكی از اولویت های وزارت بهداشت است، اضافه كرد: پیرو اجرای سیاست های جمعیتی، ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری و با هدف حفاظت مالی و افزایش دسترسی مردم به مراكز درمان ناباروری دولتی خصوصاً در مناطق محروم، برنامه پشتیبانی از درمان ناباروری در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفت.
وی ادامه داد: با عنایت به اسناد بالا دستی مشتمل بر بند یك سیاست های جمعیتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری مورخ ۳۰ اردیبهشت ۹۳ در خصوص ارتقا، پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری و باز سند بین المللی اهداف توسعه هزاره (منتشره در سال ۲۰۰۰)، دسترسی نیازمندان به خدمات درمان ناباروری ضروری می باشد.
جان بابایی، افزایش نرخ رشد جمعیت، كاهش پرداخت ازجیب مردم برای درمان ناباروری، بهبود كیفیت نمایش خدمت، كاهش پرداخت مردم از راه پوشش ۸۵ درصد از هزینه های درمان ناباروری بر طبق تعرفه دولتی، تقویت نمایش سیكل های ناباروری در بخش دولتی و غیر دولتی، برقراری پوشش صد در صدی هزینه های حفظ باروری در بیماران سرطانی واجد شرایط، افزایش نمایش روش های كمك باروری از ۳۳ درصد به ۵۰ درصد از نیاز جمعیت كشور به سیكل های درمانی و افزایش نمایش خدمات در بخش دولتی از ۱۸ به ۳۰ درصد را از دیگر اهداف اجرای برنامه درمان ناباروری برشمرد و اظهار داشت: در دو سه سال اخیر، اقدامات بسیاری در امتداد تحقق این اهداف به انجام رسیده است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی، تشكیل كمیته اهدا و همكاری با مجلس شورای اسلامی در زمینه بازبینی و ساماندهی قانون اهدای جنین مصوبه سال ۱۳۸۳، همكاری با معاونت توسعه و مدیریت منابع فیزیكی درباب تدوین استانداردهای فضای فیزیكی مراكز نمایش خدمات درمان ناباروری، تدوین لیست داروها و خدمات درمان ناباروری جهت شمول بیمه پایه قرار دادن در امتداد جزء ۲ بند ز تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۷، اصلاح دستورالعمل تاسیس مراكز ART و اهدای جنین، حمایت مالی از زوجین نابارور شامل پوشش ۸۵ درصد هزینه پروسیجرهای لازم شامل یك سیكل IVF یا میكرو اینجكشن و یك سیكل با جنین فریز و دو سیكل IUI در سال، تدوین چك فهرست نظارت بر عملكرد مراكز درمان ناباروری و تشكیل بیشتر از ۶۰ هزار پرونده حمایت مالی از درمان ناباروری زوجین نابارور بر طبق آخرین گزارش از سامانه را همچون اقداماتی برشمرد كه به وزارت بهداشت در امتداد تحقق برنامه پشتیبانی از زوج های ناباروری، كمك كرده است.
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه به منظور احداث زیرساخت درمان زوج های نابارور، بهسازی فضای مراكز درمان ناباروری در مناطق محروم و مراكز آموزشی شروع شده و درحال تكمیل شدن است، اضافه كرد: هم اكنون ۴۰ مركز درمان ناباروری جدید و قدیمی با تجهیزات جدید تخصصی و فوق تخصصی تكمیل و تجهیز شده است. یعنی بیشتر از ۹۰ درصد مراكز درمان ناباروری و اهدای جنین در حال ساخت و بهسازی است.1397/10/01
15:20:15
5.0 / 5
4179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس