محققان كانادایی عنوان می كنند؛

فشارخون بالای حاملگی ریسك زوال عقل را سه برابر بالا می برد

فشارخون بالای حاملگی ریسك زوال عقل را سه برابر بالا می برد آرایش عروس: تحقیق جدید نشان داده است فشارخون بالا در دوره حاملگی موسوم به پره اكلامپسی امكان دارد زنان را در مقابل مبتلا شدن به نوع خاصی زوال عقل اسیب پذیرتر كند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، محققان دانشگاه تورنتو دریافتند زنان دارای سابقه فشارخون بالا در دوره حاملگی ۳.۴ برابر بیشتر با مبتلا شدن به زوال عقل عروقی در سنین بالاتر مواجهند. این نوع زوال عقل ناشی از اختلال در جریان خون در مغز است.
دكتر «ژول ری»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این ارتباط نشان داده است كه پره اكلامپسی عارضه ای است كه بر عروق خونی تاثیر می گذارد.»
با این حال مطالعه ای دیگر نشان داده است پره اكلامپسی زنان را در برابر مبتلا شدن به اختلالات شناختی در سنین بالاتر صدمه پذیر نمی نماید. بلكه فاكتورهای پرخطر فیزیكی و اجتماعی دیگری نظیر افسردگی، شاخص توده بدنی و میان تحصیلات در هرگونه زوال عقل تاثیر دارند.
معمولا پره اكلامپسی در اواخر حاملگی روی می دهد. این عارضه معمولا در ۳ تا ۵ درصد حاملگی ها روی می دهد و در صورت عدم درمان، می تواند زندگی مادر و فرزند را به خطر اندازد.
ری در ادامه می افزاید: «فشار ناشی از پره اكلامپسی بر عروق خونی می تواند به گونه ای بر سلامت مغز تاثیر گذارد كه منجر به بروز زوال عقل عروقی شود و با تولید اختلال در جریان خون، به مغز اسیب رساند.»
به گفته ری، «زوال عقل عروقی، نوعی دمانس است كه آشكارا باعث تغییر در عروق خونی كوچك خون می گردد. زمانیكه این اتفاق می افتد روند نزولی در شناخت فرد تولید می گردد.»
در این مطالعه، محققان داده های بدست آمده از بیشتر از یك میلیون زن در دانمارك را كه حداقل یكبار بین سال های ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۵ زایمان داشتند بررسی كردند. هیچ یك از این زنان پیش از نخستین زایمان شان مبتلا به مشكلات قلبی، سكته مغزی، دیابت یا زوال عقل نبودند.
پژوهشگران دریافتند به ازای هر ۱۰۰ هزار زن دچار فشارخون بالا در دوره بارداری، ۱.۴ مورد مبتلا شدن به زوال عقل عروقی وجود داشت، درحالیكه در زنان فاقد چنین عارضه ای، به ازای هر ۱۰۰ هزار زن ۰.۴۷ مورد زوال عقل عروقی گزارش شده بود.
محققان عنوان می كنند رابطه بین پره اكلامپسی و زوال عقل عروقی بویژه در مورد زنان مبتلا به زوال عقل پس از سن ۶۵ سال قوی بود.

1397/07/29
13:23:42
5.0 / 5
4737
تگهای خبر: بارداری , بدن , دیابت , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس