جزئیات سوءقصد به جان فوق تخصص كلیه در یكی از بیمارستان های پایتخت

جزئیات سوءقصد به جان فوق تخصص كلیه در یكی از بیمارستان های پایتخت آرایش عروس: سوء قصد به دو پزشك در تهران و نجف آباد و دستور ویژه وزیر بهداشت برای رسیدگی و پیگیری آن، این سوال را مطرح می كند كه چرا پزشكان بعنوان حامی سلامت انسان ها، باید مورد چنین خشونت هایی قرار گیرند؟به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر احمد تارا - پزشك فوق تخصص بیماری های كلیه، همان پزشكی است كه در پایتخت و در كلینیك بیمارستان مدرس از جانب فردی مورد حمله و ضربات چاقو قرار گرفته است؛ ضرباتی كه بر پهلو و گردنش فرود آمدند و فقط چند میلی متر با مرگ فاصله داشت. هرچند هم اكنون وضعیت عمومی وی پس از انجام اعمال جراحی، مناسب می باشد، اما باید پرسید چرا چنین اتفاقاتی برای پزشكان، آن هم در محل خدمت رسانی شان رخ می دهد و راهكار حفاظت و یا به شكلی امنیت آنها به واسطه شغل شان، چیست؟

برای روشن شدن ماجرا با دكتر احمد تارا تماس گرفتیم و وی با وجود احوال نه چندان مساعد، پاسخ داد. وی با اشاره به اتفاقی كه برایش در كلینیك بیمارستان مدرس رخ داده، اظهار داشت: در ساعات پایانی فعالیت كلینیك من در كلینیك بودم و فرد ضارب بعنوان آخرین بیمار وارد كلینیك شد. این فرد با من مواجه گردید و ابتدا اسپری اشك آور به صورتم زد؛ به طوریكه دیگر چشمانم نمی دید و بعد هم با یك ضربه چاقو به گردنم زد كه البته خوشبختانه ضربه اش دو میلی متر با رگ گردنم فاصله داشت. پس از این اتفاق تلاش كردم از محیط دور شوم، اما دوباره دو ضربه عمیق چاقو به پهلوهایم وارد كرد.
پلیس امنیت در حال بررسی ماجرا
وی با اشاره به اینكه متاسفانه بیمارستان ها از نظر مسائل امنیتی ضعیف هستند، اضافه كرد: روز گذشته عمل جراحی برایم انجام شد و ترجیح دادم به خانه منتقل شوم و هم اكنون در منزل در حال استراحتم. در زمان حادثه وضعیتم نزدیك به مرگ بود و هوشیاریم داشت مختل می شد، اما چون در بیمارستان بودم، سریع مورد جراحی قرار گرفتم.

تارا با اشاره به اینكه هم اكنون فرد ضارب بازداشت شده و پلیس امنیت هم مشغول بررسی انگیزه این فرد است، افزود: البته پلیس در جیب فرد ضارب مواد روانگردان هم پیدا كرده بود. اكنون پلیس در حال بررسی این مورد است كه آیا این فرد خودش عامل این اقدام بوده یا از كسی پولی گرفته و این اقدام را انجام داده است.
گلایه از حراستی كه نیست
وی در ادامه صحبت هایش با گلایه از عدم حساسیت مسئولان بیمارستان ها نسبت به بروز چنین مسائلی، اظهار داشت: باید در كلینیك های بیمارستانی كه معمولا در فضایی متفاوت از فضای اصلی بیمارستان قرار می گیرند، تا زمانیكه آخرین بیمار از درمانگاه بیرون می آید، نیروی انتظامی و حراست در آنجا مستقر باشد. بنده یك پزشك بیمار محور هستم و تابحال از سوی بیماران و همراهان شان كوچك ترین اهانتی به من نشده، اما این اتفاق غیر از بحث بیمار و پزشك بود. ازاین رو تا زمانیكه آخرین بیماران در درمانگاه ها حضور دارند، باید محافظ هم در درمانگاه حضور داشته باشد. در زمانی كه این اتفاق برای من افتاد، حراست و انتظاماتی حضور نداشت.

تارا تصریح كرد: متاسفانه نیروهای حراست طی چند سال قبل در بیمارستان ها افت زیادی كرده اند كه باید این مورد مورد توجه قرار گیرد. در زمان مسوولیت من در بیمارستان مدرس، ما با نیروی انتظامی قرارداد داشتیم و نیروی انتظامی در بیمارستان حضور داشته و در تامین امنیت بیمارستان نقش بسزایی ایفا می كردند. نمی دانم چرا این اقدامات هم اكنون كمرنگ شده است. كار حراست بیمارستان عموما راهنمایی همراهان و بیماران است و نقشی در این اتفاقات ندارند. از طرفی سرعت مداخله در این اتفاقات هم مهم می باشد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا باره عرضه تجهیزات دفاع شخصی به پزشكان از جانب سازمان نظام پزشكی هم اظهار داشت: اگر افراد برای دریافت این تجهیزات پیگیری كنند، شاید بتوانند این تجهیزات را از نظام پزشكی بگیرند، اما باید توجه كرد كه وسایل دفاع شخصی شاید در ۱۰ درصد موارد كاربرد داشته باشند. در حوادث چند سال اخیر می بینیم كه اصلا این تجهیزات به كار نمی آیند. ازاین رو فرد باید خودش را از محیط حادثه دور كند و بهتر است كه نیروهای محافظ در بیمارستان ها حضور داشته باشند.

دكتر نازنین شیرزادخان - مشاور اداره پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت و مدیر واحد مراقبت از اهداكنندگان زنده در بیمارستان مدرس هم در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: به صورت كلی در درمانگاه بیمارستان مدرس فقط یك نیروی انتظامی بدون سلاح تا ساعت پنج عصر حضور دارد. از ساعت پنج به بعد هم كسی برای محافظت در درمانگاه نیست و فقط چند پزشك و یك منشی تا ساعت ۹: ۳۰ الی ۱۰ شب در درمانگاه كار می كنند و تنها هستند.

وی با اشاره به اینكه كلینیك ما در حوزه پیوند اقدام می كند، عنوان كرد: آقای دكتر تارا یك سرمایه بزرگ اجتماعی برای كشور به حساب می آید. چطور می گردد كه فردی وارد درمانگاه شود، درب درمانگاه را ببندد و هیچكس هم هیچ عكس العملی نشان ندهد. این اصلا درست نیست. متاسفانه نه از سوی دانشگاه، نه از سوی وزارت بهداشت هیچ اقدامی برای كمك به دكتر تارا انجام نشد. در روز حادثه من یك نفره دنبال كارهای آقای دكتر بودم. این درحالیست كه آقای دكتر اقدامات زیادی را در حوزه سلامت انجام دادند و به خاطر مردم ایران از آمریكا به كشور بازگشتند، اما حالا این اتفاق برایشان رخ داده است.

شیرزادخانی همینطور اظهار نمود: پلیس امنیت كه پیگیر این قضیه است، اعلام نموده این فرد قصد كشتن آقای دكتر تارا را داشته و شاید هنوز هم به تهدیداتش ادامه دهد. دكتر تارا بیشترین آمار پیوند زنده را دارند و خدمات زیادی را به كشور انجام داده اند. نباید اجازه دهیم چنین اتفاقاتی رخ دهد.
1397/05/19
22:39:51
5.0 / 5
4620
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس