بیماری های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ ها در ایران

بیماری های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ ها در ایران آرایش عروس: مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: بیماری های غیر واگیر مهم ترین معضل نظام سلامت در خیلی از كشورهای جهان و همچون ایران محسوب می شوند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر افشین استوار در مورد وضعیت بیماری های غیرواگیر در كشور با اشاره به اینكه چهار بیماری غیرواگیر اصلی شامل بیماری های قلبی عروقی، مانند حملات قلبی، سكته مغزی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه و آسم و دیابت هستند، تصریح كرد: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی می كند در طول ۱۰ سال آینده بیشترین افزایش مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی، سرطان و بیماری های تنفسی و دیابت در كشورهای در حال توسعه رخ خواهد داد.

مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: درحال حاضر بیماری های غیرواگیر به شكلی نامتناسب كشورهای كم درآمد و با درآمد متوسط را تحت تاثیر قرار داده اند و نزدیك به سه چهارم از مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر ( سالانه ۲۸ میلیون مرگ ) در این كشورها رخ می دهد.

وی با اشاره به اینكه بیماری های غیرواگیر مسئول ۷۶ درصد از مرگ ها در ایران هستند، اظهار داشت: در بررسی علت مرگ در كشور در سال ۱۳۹۴، از ۳۲۷ هزار و ۵۲۵ مورد مرگ ثبت شده برای تمام سنین، بیماری های قلبی عروقی با سهم ۴۴.۱۳ درصد، نخستین علت مرگ در كشور می باشند كه از این میزان حدود ۳۱ درصد مربوط به سكته های قلبی و مغزی هستند.
استوار با اشاره به اینكه دومین علت مرگ با سهم حدود ۱۶ درصد به سرطان ها و سومین علت با سهم حدود ۹ درصد به سوانح و حوادث غیر عمد اختصاص دارد، اضافه كرد: فشارخون بالا یك مشكل همه گیر است و در دنیا حدودا ۴ نفر از هر ۱۰ نفر فرد بزرگسال بالای ۲۵ سال مبتلا به فشارخون بالا هستند و در خیلی از كشورها یك نفر از هر ۵ نفر پیش فشارخون بالا دارند. در ایران هم در افراد ۱۸ سال و بالاتر شیوع فشارخون بالا حدود ۲۶ درصد است.
مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت به اقداماتی كه توسط وزارت بهداشت در جهت پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر صورت گرفته اشاره نمود و اظهار داشت: ماموریت دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، برنامه ریزی و ادغام برنامه های پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر در نظام سلامت و عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به آحاد جامعه بر پایه تعیین وضع موجود بیماری های غیرواگیر و عوامل خطرساز آن ها در كشور، تعیین اولویت های كشوری پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر، تهیه راهنماهای ارزیابی، تشخیص و درمان استاندارد، پایش و مراقبت بیماری های غیرواگیر و عوامل خطرساز آن و طراحی اقدامات مداخله ای برای كاهش بروز و شیوع این بیماری ها با تاكید بر كنترل عوامل خطر آنها برای كل افراد جامعه است. این مهم مستلزم همكاری های درون بخشی و برون بخشی با سایر مدیریت های حوزه معاونت بهداشت و درمان، مراكز پژوهشی، تحقیقاتی و سایر سازمان های برون بخشی و پیشنهاد و پیگیری تصویب قوانین و سیاستگذاری و تدوین آیین نامه های مرتبط می باشد.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون برنام های پیشگیری و كنترل بیماری فشارخون بالا، پیشگیری و كنترل بیماری دیابت و سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی ادغام شده، خاطرنشان كرد: برنامه پیشگیری از تالاسمی و نظام ثبت سرطان از دیگر برنامه های مهم است كه در كل كشور در حال اجرا هستند. برنامه های پیشگیری و درمان فنیل كتنوری و كم كاری تیروئید نوزادان از بدو تولد اجرا می شوند. برنامه هایی هم در مورد بیماری های مزمن تنفسی و آسم، برنامه جامعه ایمن، رتینوپاتی دیابتی و نوزادان نارس، كنترل آب سیاه، سلامت بینایی، مراقبت چشم، توانبخشی ناشنوایی و كم شنوایی، مراقبت گوش، استئوپروز و ژنتیك اجتماعی در وضعیت آزمایشی در حال اجرا هستند.
بنابر اعلام وبدا، استوار ادامه داد: در حوزه عوامل خطر غیرواگیر، برنامه ملی توسعه ارتقای فعالیت بدنی ایرانی ها تهیه شده است كه یك برنامه با همكاری های درون و برون بخشی قوی است. در این حوزه اقداماتی در مورد تدوین استانداردهای باشگاه های ورزشی دوستدار سلامت، ادغام خدمات ارزیابی میزان فعالیت بدنی در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی، فراهم كردن امكان ارجاع افراد به باشگاه های ورزشی، خدمات آموزشی، تهیه بسته های خدمت و مشاوره های ورزشی، تهیه متون آموزشی برای بیماران غیر واگیر و افراد كم تحرك، با هدف افزایش فعالیت بدنی انجام شده است.
وی اضافه كرد: همینطور تفاهم نامه هایی در مورد ورزش همگانی با وزارت ورزش و جوانان، تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) در مورد پیشگیری از حوادث ترافیكی و ارتقای ایمنی ساكنین روستاهای كشور منعقد شده است. در مورد دخانیات و تغذیه ناسالم و مصرف الكل هم اقدامات مهمی توسط واحدهای مرتبط در معاونت بهداشت به عمل آمده است.
وی بیان كرد: به منظور پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در كشور و با عنایت به تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران، كمیته ای با نام كمیته ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر تشكیل شده است كه در جهت اجرای وظایف قانونی وزارت بهداشت و با هدف یكپارچگی در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر تمامی اقدامات در زمینه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران فعالیت می كند. این كمیته با ریاست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و با حضور معاونین ایشان و بعضی از اعضای هیات دولت و هم جمعی از متخصصان حوزه سلامت در كشور جمهوری اسلامی ایران تشكیل شده است، "سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴" كه یك برنامه راهبردی ۱۰ ساله است با همكاری متخصصین و كارشناسان در زمینه بیماری های غیرواگیر تهیه شده و مبتنی بر شواهد و اسناد بین المللی است.
استوار اضافه كرد: برای ارتقای برنامه های غیرواگیر و بر مبنای این سند ملی، برنامه ایراپن كه بسته " مداخلات اساسی بیماری های غیر واگیر در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی در ایران" است با عنایت به برنامه پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت، تدوین و بومی سازی شده و در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی ادغام شده است كه پاسخی به چالش های مذكور است.
مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت یاد آور شد: در این برنامه به صورت یكپارچه و ادغام یافته به پیشگیری و كنترل چهار بیماری دیابت، قلبی - عروقی، سرطان ها و بیماری های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر رفتاری شامل كم تحركی، تغذیه ناسالم، مصرف الكل و دخانیات و چهار عامل خطر بیولوژیكی فشارخون بالا، قندخون بالا، چربی های خون بالا و چاقی كه از مهم ترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر هستند و همینطور خطر سنجی احتمال سكته های قلبی - عروقی بعنوان مهم ترین اقدام برای پیشگیری از حوادث قلبی - عروقی مهم همچون سكته های قلبی و مغزی توجه شده است.
استوار در انتها اظهار داشت: از برنامه های مهم آینده دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر، تقویت برنامه ثبت سرطان، تقویت برنامه های جاری، تكمیل پرونده الكترونیك مراقبت بیماری های غیرواگیر و ادغام برنامه های آزمایشی بیماری های مزمن تنفسی، استخوانی عضلانی، بینایی، شنوایی، ژنتیك و سوانح و حوادث در نظام سلامت و توسعه مطالعات پژوهشی در زمینه بررسی وضعیت این بیماری ها و عوامل خطر آنها و ارزشیابی اثربخشی برنامه های فوق است.
1397/03/18
12:20:42
5.0 / 5
4409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس