نماینده وزارت بهداشت در كرمانشاه اعلام كرد

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده، بهره برداری از بیمارستان سرپل ذهاب تا سالگرد وقوع زلزله

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده، بهره برداری از بیمارستان سرپل ذهاب تا سالگرد وقوع زلزله آرایش عروس: نماینده وزارت بهداشت در مناطق زلزله زده كرمانشاه تصریح كرد: اگر روند فعلی نظارت های بهداشتی و جمع آوری فاضلاب ها و آب های رها شده در مناطق زلزله زده ادامه یابد، نگرانی بابت شیوع بیماری های واگیر در این مناطق نخواهیم داشت.دكتر طیب قدیمی در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب های رها شده در مناطق زلزلهزده كرمانشاه، توضیح داد و اظهار داشت: این مشكل از قبل هم وجود داشت، اما با عنایت به دستور اكید استاندار و مدیران واحدهای آبفا، آبفار وشهرداری ها، در حال برطرف شدن است. تصور می نماییم با نظارتی كه حوزه بهداشت كرمانشاه روی این مورد انجام می دهد كار به موقع به اتمام برسد. انجام این كار پیشرفت خوبی در این چندماه داشته است. تاخیراتی كه بوجود آمد هم به علت بارندگی های چند هفته اخیر بودكه مانع انجام كار می شد. پیش بینی می نماییم با قولی كه دستگاههای مسئول داده اند، نظارت های حوزه بهداشت و حمایت مجموعه مدیریتی استان، پیش بینی می نماییم به قولشان عمل كنند.

وی ادامه داد: تعداد موارد فاضلاب های رها شده، آب های سطحی و پسماندها نسبت به سال ۹۷ به شدت كم شده است. در حال نگرانی درباره شیوع بیماری به واسطه این مورد وجود ندارد. رعایت بهداشت توسط مردم، انجام نظارت ها از سوی نیروهای بهداشت محیط، مسئولان محلی، شهرداری ها، آبفا و آبفار تاثیر زیادی در ادامه این روند در آینده دارد.
به شرط ادامه كنترل های بهداشتی، نگران شیوع بیماری نیستیم
نماینده وزارت بهداشت در مناطق زلزله زده كرمانشاه درباره وضعیت تامین آب بهداشتی این مناطق هم توضیح داد و اظهار داشت: همكاری میان تامین كنندگان آب، دانشگاه علوم پزشكی و همینطور مراكز بهداشت شهرستان ها و استان كه وظیفه كلرسنجی را برعهده دارند، خوب پیش می رود. اگر مشكلی در زمینه كلرزنی و بهداشتی بودن آب تولید شود، به سرعت به تامین كننده آب اعلام می گردد. تا الان هم این مورد كنترل شده و نظارت های مستمر ادامه دارد. در شرایط غیر از زلزله هم گاهی در روستاها احتمال دارد آب دچار مشكل شود كه این مورد نیاز به انجام كنترل های مكرر دارد. اهمیت این كار در مناطق زلزلهزده برای ناظر بهداشت آب و تامین كننده آن مشخص شده است.

وی تصریح كرد: به شرط این كه این كنترل ها ادامه داشته باشد و تامین كننده آب هم به تعهدات خود عمل كند، نگرانی بابت شیوع بیماری با استفاده از آب نداریم.

نماینده وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده با اشاره به وظیفه بنیاد مسكن و شهرداری ها برای جمع آوری نخاله های ساختمانی، بیان كرد: به علت بارندگی های اخیر كمی تاخیر در روند این كار بوجود آمد و دستگاه ها از برنامه خود عقب ماندند. قرار شد با دستورات مسئولان محلی از ظرفیت های دیگر هم استفاده گردد. این كار انجام می شود، اما نیاز به فعالیت بیشتری وجود دارد. در كنار این فعالیت ها مراكز بهداشت هم به سم پاشی ادامه می دهند، اما به تنهایی كفایت نمی نماید. جابجایی نخاله ها باید اصولی باشد. طبق تاكید استاندار و مسئولان امیدواریم كار طبق تعهد این دستگاه ها پیش رود. ما نظارت های خویش را در این مورد با قوت انجام می دهیم و كوتاه نمی آییم. اگر مشكلی وجود داشته باشد، پیگیری و نظارت خواهیم داشت.

قدیمی با اشاره به اینكه با شروع فصل گرما انتظار داریم جمعآوری آبهای سطحی و پسماندها و فاضلاب ها از سوی نهادهای مسئول صورت گیرد، اظهار نمود: جمع آوری آب های سطحی و نبود نظارت می تواند سبب بروز برخی بیماری ها مانند سالك شود، بنابراین دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه سم پاشی آب های راكد و نقاطی كه می تواند محل رشد پشه ناقل بیماری سالك باشد، انجام می دهد. علاوه بر آن مراقبان سلامت كار اطلاع رسانی و آموزش به مردم را انجام می دهند. این نگرانی از سال های گذشته به علت گرمسیری بودن منطقه وجود داشته است. اما با عنایت به شرایط فعلی، دقت و دغدغه بیشتری نیاز است؛ بنابراین برنامه ریزی های لازم برای آن انجام شده است و باید نظارت های بیشتری را با شدت فعلی ادامه دهیم.

قدیمی در ادامه با اشاره به اینكه جلوگیری از شیوع بیماری های دیگر نیازمند نظارت های مداوم واحدهای بهداشتی و همكاری مردم و سایر نهادهای مسئول است، خاطرنشان كرد: اگر این همكاری و نظارت ها به همین قوت باقی بماند، پیش بینی نمی نماییم مشكلی به جز آنچه در شرایط معمولی اتفاق می افتد، رخ دهد. در صورت رعایت نشدن بهداشت و جمع آوری نكردن آب های سطحی و فاضلاب، بروز برخی بیماری های واگیر قابل پیش بینی است.
تامین دارو در كرمانشاه مشكلی ندارد
وی با اشاره به تامین اسكان موقت برای مادران باردار، ادامه داد: امیدواریم نهادهای مسئول برای تامین اسكان دائم آنها بتوانند به وظیفه خوشان عمل كنند. وضعیت تامین داروهای خاص و غیرخاص در این استان با سایر استان ها و همینطور آنچه از نظر فارماكوپه كشور قابل تامین است، تفاوتی ندارد. تا الان هم كمبودی در این زمینه نداشتهایم. از نظر تامین واكسن هم از روزهای اول زلزله تا الان مشكلی وجود نداشته است.

قدیمی درباره مهم ترین اولویت های درمانی و بهداشتی فعلی منطقه اظهار داشت: آنچه ما برای خود در این زمینه ترسیم كرده ایم، بازگشت خدمات بهداشتی و درمانی به وضعیت پیش از زلزله است. این كار با در نظر گرفتن میزان اضافه نیازی كه پیش آمده انجام می گردد. برنامه اصلی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه بهره برداری از مراكز بهداشتی و درمانی در موعد مقرر است. كار مقاوم سازی بیمارستان سرپل ذهاب هم در حال انجام می باشد و زمانبندی شده است كه تا سالگرد زلزله به بهرهبرداری برسد.

وی تصریح كرد: تعداد مراكز بهداشتی و درمانی نسبت به پیش از زلزله هیچ تغییری نكرده است. در مواردی كه مركزی تخریب شده و مقرر است دوباره احداث شود، مركز جایگزینی كار عرضه خدمات را انجام می دهد. حتی به جای بیمارستانی كه صدمه دیده بود، از ۱۶ آذرماه عرضه خدمات درمانی در ساختمان بیمارستان دیگری كه از نظر تعداد تخت و بخش تفاوتی با بیمارستان قبلی نداشت، انجام شد.

نماینده وزارت بهداشت در مناطق زلزلهزده كرمانشاه، دغدغه وزارت بهداشت را بازسازی و مقاوم سازی بیمارستان اصلی اعلام نمود و اظهار داشت: هم اكنون تعداد تخت های دیالیز در سرپل ذهاب بیشتر شده و متخصص ارتوپد هم در این شهر مستقر شده است. شهر ثلاث باباجانی هم روانپزشك نداشت كه هم اكنون این تخصص هم در آنجا تامین شده است. علاوه بر این برخی تیم های داوطلب در ایام تعطیل با هماهنگی دانشگاه در منطقه حضور پیدا می كنند. سطح خدمات نسبت به پیش از زلزله نه تنها كم نشده، بلكه بیشتر هم شده است.
1397/03/04
13:56:03
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس