دبیر شورای امر به معروف و نهی از منكر سازمان بیمه سلامت ایران:

استفاده از دفترچه بیمه دیگران، خلاف شرع و قانون است

استفاده از دفترچه بیمه دیگران، خلاف شرع و قانون است آرایش عروس: دبیر شورای امر به معروف و نهی از منكر سازمان بیمه سلامت ایران استفاده از دفترچه دیگران و تجویزهای غیر ضروری و غیر واقعی از جانب تعداد معدودی از پزشكان را همچون منكرات قانونی و شرعی در حوزه تخصصی سلامت عنوان نمود.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر فرهاد فیروزبخت با اشاره به اینكه علاوه بر حوزه های عمومی، امر به معروف و نهی از منكر در بخش های تخصصی مثل حوزه سلامت از اهمیت بسزایی برخوردار است، به برخی منكرات شایع در حوزه سلامت پرداخت و اظهار داشت: حدود ۴۰ میلیون نفر در كشور تحت پوشش سازمان بیمه سلامت و حدود ۴۰ هزار موسسه با این سازمان طرف قرارداد هستند كه به این تعداد بیمه شده خدمت عرضه می كنند. با عنایت به طرح تحول سلامت و افزایش هزینه ها در این بخش، بحران جدی در تامین منابع مالی پایدار وجود دارد. بنابراین ما باید از سرمایه های كشور حفاظت و از هدر رفت منابع جلوگیری نماییم.
وی اضافه كرد: متاسفانه در جامعه شاهد می باشیم كه افراد به راحتی از دفترچه درمانی كه متعلق به خودشان نیست، خدمت دریافت می كنند؛ در حالیكه خلاف شرع و قوانین است. این اقدام غیر قانونی حتی در عرضه دهندگان خدمت هم مشاهده می گردد كه این معضل به خصوص در مورد دارو موضوعیت دارد.
فیروزبخت ادامه داد: مصادیق معروف در حوزه سلامت در میان پزشكان و عرضه كنندگان خدمات فراوان است و این مورد زمینه خدمت را چنان سفید و درخشان كرده است كه هر گونه آلودگی و نقاط سیاه، زشتی خویش را بسیار بزرگ نمایان می كند. به عبارتی انجام عمل منكر در این حوزه غیر قابل تحمل و بخشش است.
دبیر شورای امر به معروف و نهی از منكر سازمان بیمه سلامت ایران بیان كرد: تخلفاتی كه در حوزه سلامت و بیمه ای شاهد می باشیم، از مصادیق بارز منكر است كه هم در میان عرضه دهندگان و برخی گیرندگان خدمت مشاهده می گردد.
وی به تخلفات عرضه دهندگان خدمت هم اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی از عرضه دهندگان خدمت به خصوص پزشكان باید به مساله امانت داری توجه بیشتری داشته باشند. مشاوره های اضافه و غیر ضروری به بیماران و خدمات القایی همچون مواردی هستند كه در خدمات سرپایی و همینطور بستری بخش های خصوصی و دولتی، شیرینی موفقیت های چشمگیر طرح تحول نظام سلامت را در كام همگان تلخ می كند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت ایران، فیروزبخت همینطور اضافه كرد: تاسف بارترین شكل این منكرات زمانی است كه روابط ناسالمی بین موسسات بوجود آمده است كه به معنای سوء استفاده از بیت المال و پایمال كردن حق الناس بوده و خلاف شرع و قوانین است. همینطور تجویزهای اضافه اعم از دارو، پرتوپزشكی، آزمایش ها، بستری ها و جراحی های اضافه سبب می گردد افرادی كه واقعا به درمان باكیفیت نیاز دارند، از آن محروم شوند.
دبیر شورای امر به معروف و نهی از منكر سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: مسائلی كه به آن اشاره شد، منكراتی است كه در حوزه سلامت بوجود آمده و ما بعنوان نماینده و یا وكیل بیمه شدگان به این مسائل توجه داریم.
وی تصریح كرد: در شرایطی كه با چنین ناملایمات فرهنگی مواجه هستیم، اگر چاره ای اندیشیده نشود با كمبود منابع و ضعف در خدمت رسانی مواجه می شویم به صورتی كه قشر ضعیف جامعه از دریافت خدمات كم بهره می شوند.
فیروزبخت در انتها اظهار داشت: ما باید بتوانیم در مورد برخی مسائلی كه در حوزه سلامت و بیمه وجود دارد، با استفاده از روش های اثرگذار، كوتاه مدت و میان مدت فرهنگ سازی كنیم؛ چون كه خیلی از افراد خاطی از نتایج مخربی كه نحوه عملكرد آنان به بار می آورد، بی خبر هستند. ما باید با معرفی و ترویج الگوهای رفتاری صحیح و هم نمایان ساختن نتایج زیان بار عملكردهای نامطلوب، اینگونه ناهنجاری های رفتاری را از ساحت پاك و زیبای حوزه سلامت كشور بزدائیم.1397/03/02
15:56:55
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: بیمه , پزشك , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس