معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مطرح كرد:

سونامی سرطان در ایران واژه اشتباهی است، 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری می باشند

سونامی سرطان در ایران واژه اشتباهی است، 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری می باشند آرایش عروس: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه میزان شیوع سرطان در ایران بیشتر از متوسط جهانی نیست، اظهار داشت: بر مبنای آمارها میزان شیوع سرطان در ایران 143 مورد در هر صدهزار نفر است كه این آمار در مقایسه با آمار كل دنیا كه 182 در هر 100 هزار نفر است مبین این است كه سرطان در ایران بیشتر از متوسط جهانی نیست و سونامی سرطان واژه اشتباهی است كه بر زبان ها افتاده است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده در همایش پیشگیری از سرطان روده بزرگ كه امروز در تالار ایوان شمس برگزار گردید با تاكید بر اینكه 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری می باشند، اظهار داشت: اگر بتوانیم به مردم آگاهی دهیم كه قادر به پیشگیری از سرطان ها هستند و نسبت به درمان آگاهشان نماییم، گام بزرگی در حوزه سلامت برداشته ایم. در واقع بخش اعظم مرگ بر اثر سرطان در كمتر از 70 سال رخ می دهد كه به آن مرگ زودرس می گویند و این مورد بعنوان یك معضل، نیازمند پیشگیری و پیگیری است و باید تلاش نماییم مردم به علت سرطان دچار مرگ زودرس نشوند.
وی در ادامه اضافه كرد: ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت ایران در سال 93 نشان داد كه در عرض یك سال حدود 113 هزار سرطان در كشور داشتیم، در گذشته كه روش های ثبت سرطان كامل نبود تنها 30 درصد سرطان ها را محاسبه می كردیم و مابقی را به حساب نمی آوردیم كه این آمار به پیشگیری از سرطان هم كمك می نماید و طبق این آمارها می توانیم بگوییم 143 مورد در هر صدهزار نفر در ایران سرطان را شاهد می باشیم و در مقایسه با آمار كل دنیا كه 182 در هر 100 هزار نفر است می بینیم سرطان در ایران بیشتر از متوسط جهانی نیست و سونامی سرطان واژه اشتباهی است كه بر زبان ها افتاده است.
رئیس پژوهشكده گوارش و كبد ایران تصریح كرد: سرطان های دستگاه گوارش با آمار 28 درصد و پس از آن سرطان سینه با 12 درصد از سرطان های شایع در زنان است، سرطان روده بزرگ در مردان سومین و در زنان دومین سرطان شایع است.
وی همینطور با اشاره به آمار 34 درصد در هر 100 هزار نفر؛ سرطان سینه را در زنان از سرطان های شایع دانست و اظهار داشت: با عنایت به آمارها باید مبحث پیشگیری و غربالگری را برای گروه های مختلف جامعه مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
ملك زاده اظهار نمود: سرطان روده بزرگ در زنان با 12 مورد در هر 1000 نفر سرطان شایعی است و این سرطان پس از سرطان ریه و سینه سومین رتبه را به خود مختص كرده است و 7 هزار مورد سرطان جدید روده بزرگ داریم كه بر مبنای ارجاع دیر هنگام منجر به فوت می َشوند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینكه سالانه بالغ بر 7 هزار بیمار جدید داریم، اظهار داشت: با عنایت به اینكه سالانه بالغ بر 7 هزار بیمار جدید داریم باید عوامل خطر را به جامعه معرفی نماییم و از آنجایی كه 90 درصد افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بالای 50 سال هستند باید مبحث غربالگری را تلنگری برای این گروه سنی بدانیم.
به گفته وی، افراد با سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ 2 تا 3 برابر بیشتر از سایرین در معرض بیماری هستند و اگر به سرعت به كلینیك های پزشكی رجوع كنند و غربالگری انجام دهند در مراحل اولیه تشخیص داده خواهند شد و 90 درصد قابل معالجه خواهند بود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار نمود: سن مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ در كشور و بخصوص در افراد با سابقه فامیلی كاهش پیدا كرده است و باید افراد با مشاهده تغییراتی در عادت اجابت مزاج، كاهش وزن ناشناخته، كم خونی، درد مستمر در شكم و لگن و خونریزی از مقعد به پزشك رجوع كنند.
30 درصد ایرانی ها درگیر چاقی و انواع سرطان ها هستند
دكتر ملك زاده تغذیه ناسالم، مصرف زیاد گوشت قرمز و مصرف كم سبزیجات را از عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ دانست و اضافه كرد: 30 درصد خانم ها و 18 درصد مردان ایرانی توده بدنی بیش از 30 دارند این گروه ها در معرض چاقی و انواع سرطان ها هستند، نیمی از ایرانی ها مصرف سبزی و میوه جات پایین دارند.
وی در ادامه نوشیدن الكل و استعمال مواد مخدر را از عوامل مبتلا به سرطان دانست و اظهار داشت: 10 درصد ایرانی ها بالای 40 سال مصرف تریاك دارند و 15 درصد ایرانی ها درگیر دخانیات هستند.
ملك زاده اظهار داشت: با عنایت به اینكه 90 درصد ایرانیانی كه تحرك بدنی كافی ندارند، مستعد بیماری های گوناگون و همینطور سرطان هستند، كم تحركی فیزیكی و چاقی، سن، نژاد و قومیت، سابقه فامیلی پلیپ روده، سابقه فردی، بیماری های التهابی روده، سابقه خانوادگی سرطانی كولن یا پلیپ های پیشرفته، سابقه پیوند اعضا از عوامل خطر سرطان شناخته می شوند.
وی با اشاره به اینكه افراد با كبد چرب 4 برابر سایرین سرطان می گیرند، اظهار نمود: افراد با كبد چرب 4 برابر سایر افراد احتمال مبتلا شدن به سرطان كولون را دارند كه باید این گروه ها با سبك زندگی سلامت و بهره مندی از مواردی كه گفته شد عوامل خطر را كاهش دهند و اگر كسی چند مورد از عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ را داشت پیش از سنین 50 سالگی باید به مراكز درمانی به صورت دوره ای رجوع كند و با آزمایش خون مخفی و كولونوسكوپی كه پزشك معالج پیشنهاد می دهد نسبت به مداخله زود هنگام به درمان اقدام نماید.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: افرادی كه از بهداشت دهان و دندان بهره مند هستند، كمتر در معرض انواع سرطان ها بخصوص سرطان دستگاه گوارش هستند و از سلامت بیشتری در ارگان های قلب و عروق بهره مند خواهند شد.
وی اظهار نمود: هدف غربالگری تشخیص زودرس سرطان كولون است و سن شروع غربالگری كلیه افراد 50 سال و بالاتر است اما افراد با سابقه فامیلی سرطان، 10 سال زودتر باید به غربالگری رجوع كنند و نسبت به درمان روند صحیح را طی كنند.
ملك زاده در ادامه اظهار نمود: افراد با نشانگان ژنتیكی سرطان كولون باید روش های غربالگری را جدی بگیرند و با روش های تشخیصی بنا بر صلاحدیدی پزشك نسبت به درمان اقدام نمایند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در انتها اظهار داشت: با عنایت به اینكه سرطان ها در كشور قبال پیشگیری و درمان هستند باید هرچه زودتر افراد در روند درمان قرار بگیرند كه در این عرصه وزارت بهداشت گام های خوبی را برداشته است و امیدواریم با آگاه سازی جامعه شاهد ارتقای سلامت هموطنانمان باشیم.1397/02/21
18:20:33
5.0 / 5
4662
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس