مسوول دبیرخانه ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات:

كاهش قاچاق سیگار به كشور، سیگارهای طعم دار و الكترونیكی مجوز ندارند

كاهش قاچاق سیگار به كشور، سیگارهای طعم دار و الكترونیكی مجوز ندارند آرایش عروس: مسئول دبیرخانه ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت تصریح كرد: سیگارهای طعم دار، الكتریكی و تنباكوهای جویدنی موجود در بازار قاچاق هستند و از سوی وزارت بهداشت مجوز ندارند.


بهزاد ولی زاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به ممنوعیت تولید، توزیع و واردات سیگارهای طعم دار، الكتریكی و تنباكوهای جویدنی، بیان كرد: تمام این محصولات قاچاق هستند و وزارت بهداشت به هیچ وجه آنها را تایید نكرده است. مصرف این نوع دخانیات بسیار پرخطر است و از سال ۸۴ هم ورود، تولید، توزیع و هرگونه فعالیت در رابطه با آنها ممنوع اعلام شده است. وزارت صنعت هم بخشنامه ای در این زمینه صادر كرده است.
ولی زاده با اشاره به اینكه در زمینه تبلیغ این محصولات از فقر اطلاعاتی مردم سوء استفاده می شود، خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه بیشتر این محصولات با استفاده از اینترنت به فروش رسانده می شوند، همیشه با پلیس فتا در این زمینه مكاتبه می نماییم و این موارد را برای پیگیری و برخورد گزارش می دهیم. بررسی بیشتر مواد مورد استفاده در این نوع دخانیات، در دستور كار قرار گرفته است؛ چون امكان استفاده از مواد روانگردان و مخدر در آنها وجود دارد. در عصاره هایی كه برای تولید آنها استفاده می گردد ممكن است هرچیزی وجود داشته باشد. ما این مورد را به ستاد مبارزه با قاچاق كالا هم اعلام نموده ایم.
مسئول دبیرخانه ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت درباره روش های تشخیص سیگارهای قاچاق توضیح داد و اظهار داشت: تصاویر اخطار دهنده بهداشتی همراه با پیام های مصوب و همینطور شناسه كالای وزارت صنعت، دو مشخصه ویژه سیگارهای مجوزدار هستند. در غیر این صورت قاچاق هستند و معلوم می گردد كه هیچ نظارتی روی آنها صورت نگرفته است؛ بنابراین امكان بروز هر نوع عارضه ای وجود دارد. مردم باید از خرید هر نوع محصول قاچاق خودداری كنند. ما نمی گوییم سیگارهای قاچاق خطر بیشتری نسبت به نمونه مجاز آن دارند، اما با عنایت به اینكه محصول قاچاق هیچ مسیر نظارتی را طی نكرده، ممكن است موادی در آن استفاده شده باشد كه سلامتی را به خطر اندازد.
میزان قاچاق سیگار كاهش پیدا كرد ولی زاده با اشاره به اینكه گزارش های وزارت صنعت از كاهش قابل توجه قاچاق سیگار خبر می دهد، اضافه كرد: در برنامه پنجم توسعه، وزارت صنعت برای مبارزه با قاچاق كالای دخانی، سیاست تبدیل میزان واردات به تولید داخل را با هدف كنترل قاچاق در پیش گرفت. با اینكه وزارت بهداشت از طریق اندازی صنعت تولید دخانیات در كشور رضایت ندارد و از ورود صنایع بین المللی تولید دخانیات در كشور ابراز نگرانی كرده است، اما به علت اینكه این بند قانونی بود، وزارت صنعت هم آن را اجرا كرد.
مسئول دبیرخانه ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات ادامه داد: برای اجرای قانون، این حجم از واردات دخانیات به تولید داخلی تبدیل شد؛ بنابر این اگر در بازار داخل، نمونه قاچاق یكی از انواع برندهای سیگاری كه در كشور تولید می شود، پیدا شود، تولیدكننده باید تا ۳۳ برابر ارزش كالای كشف شده جریمه بپردازد؛ یعنی آنها باید نظارت خویش را بر ورود كالای قاچاق در كشور تشدید كنند.

1397/02/11
14:13:27
5.0 / 5
4855
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس