وزیر بهداشت:

تلخ ترین رخداد سال ۹۶، بداخلاقی های انتخابات بود

تلخ ترین رخداد سال ۹۶، بداخلاقی های انتخابات بود آرایش عروس: در آخرین شنبه سال ۹۶ با دكتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت كشورمان در دفتر كار ایشان واقع درطبقه شانزدهم ساختمان وزارت بهداشت در بلوار ایوانك كه منظره ای چشمنواز و رو به سمت كوه های سربه فلك كشیده البرز دارد، دیدار كردم. آن هم در ازدحام كاری آخر سال كه دكتر باید مدام از این جلسه به آن جلسه می رفت و مسئول دفترش هم با متانت و صبوری به رجوع كنندگان و همچون من توضیح می داد برنامه‎های دكتر چقدر فشرده است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مدتی كه منتظر ملاقات با ایشان بودم با خود می گفتم چه روز پر ازدحامی آمده‎ام؛ دكتر احیانا خسته است و وقت زیادی برای گفتگوی با من نمی گذارد، اما بر خلاف تصورم او سرحال و قبراق و مثل همیشه با طمانینه پاسخگوی پرسش‎هایم شد. از طرح تحول سلامت گفت و تلخ ترین حوادث سال ۹۶ و حتی نظراتش در باره برخی شخصیت‎ها. همین جا لازم می دانم اعتراف كنم او اصلا دوست نداشت در باره كسی جمله ای بگوید، ولی در برابر خواهش و اصرار من با تامل، جملاتی كوتاه بر زبان راند. این گفتگو را بخوانید:
ـ دكترمی دانم برنامه های تان در آخرین روزهای سال خیلی فشرده است، تلاش می كنم سوالاتم را خلاصه تر كنم؛ پیش از هر چیز بفرمایید سال ۹۶ چگونه گذشت؟
خب سال ۹۶ هم مانند بقیه سال‎ها تمام شد و آنچه سبب شادمانی و مسرت من است این كه با همه خوبی ها و بدی هایش، ما اجازه ندادیم در خدمت رسانی كادر درمان اعم از پزشكان و پرستاران و مدیران ستادی وزارت بهداشت خللی وارد شود؛ اما از اینكه به دلایل مختلف نتوانستیم سبب خشنودی همكاران خود در حوزه دارو، بخش تجهیزات پزشكی و مطالبات عقب افتاده كادر درمان كه از دل و جان برای مردم زحمت كشیده و می كشند، باشیم خیلی متاسفم.
ـ سال ۹۶ شاهد حوادث تلخی در كشورمان بودیم، كدام حادثه برای وزیر بهداشت بیش از دیگر حوادث تلخ و آزاردهنده بود؟
درست است كه در سال ۹۶ ما حوادث تلخی مانند ریزش معدن یورت، زلزله سرپل ذهاب، حادثه كشتی سانچی و سقوط هواپیمای آسمان را داشتیم و طی این وقایع تلخ و جانگداز، عده زیادی از هموطنان مان جان شیرین خویش را از دست دادند، اما حادثه ای كه برای من دردناك تر و تلخ تربود، اتفاقاتی بود كه قبل و پس از انتخابات ریاست جمهوری رخ داد. وقایعی كه ازماه های پایانی سال قبل آغازشد و اوج آن را دو سه ماه منتهی به انتخابات شاهد بودیم. مسائلی كه ازحقوق های نجومی شروع شد، بعد هم در جریان انتخابات و مناظره ها و حواشی آن، دل دلسوزان انقلاب و میهن را به درد آورد. چون كه شایسته نبود برخی برای مناصب دنیوی از دین و امام رضا (ع) و... هزینه كنند.
در حالی كه هم در داخل و هم در خارج كشور تلاش می گردد مردم را از بهبود اوضاع ناامید كنند، ما نباید خودمان هم به تكمیل پازل دشمنان كمك نماییم. باید در كنار نقایصی كه شجاعانه اعلام می شود، خوبی ها را هم منعكس نماییم و در كنار كاستی‎ها، نیمه پر لیوان را هم ببینیم. این روش نقد منصافه است.
ما انقلاب اسلامی را به خاطر ارزش های آن می خواستیم و می خواهیم كه در صدر این ارزش ها چیزی نیست جزآنچه پیامبرعظیم الشان ما به خاطرش مبعوث شد؛ یعنی اخلاق. اما آنچه در جریان مناظره ها دیدیم بی اخلاقی هایی بود كه هیچ سنخیتی با ارزش های انقلاب اسلامی نداشت. روزهای خیلی بدی بود، در حالیكه می توانست روزهای نشاط آفرین و شادی بخشی باشد. باورم این است كه عصاره انقلاب اسلامی را باید در قامت این روزها كه روزهای سرنوشت ساز كشور و تبلور اراده ملت است، ببینیم. وقتی كه مشاهده می نماییم قدرت شیرین تراز خدمت است و برای دستیابی به آن از دین هم هزینه می شود، برای كسانی كه روزهای سخت انقلاب را دیده اند و شاهد فداكاری های این ملت در طول چهار دهه گذشته بوده اند، این روزها سخت ترین و تلخ ترین روزها می شود، روزهایی كه می توانست خیلی شیرین باشد و برای من هم دقیقا این گونه بود.
ـ می توانم نتیجه بگیرم كه شما بر این باورید ما با این رفتارها از آرمان های انقلاب فاصله گرفته ایم؟
بله، تعارف كه نداریم. ما با آنچه مدعی بودیم وهستیم كه همانا اسلام است، خیلی فاصله داریم. ما از ارزش های دینی بیش از آنچه به دست آورده ایم، هزینه كرده ایم، و این اصلا شایسته نیست.
ـ شما همواره تاكید دارید كه مردم را نباید ناامید كرد. باید به داشته های مان افتخار نماییم. باید از كارهای انجام شده حرف زد و به آنها بالید و منفی نگری نكرد. به نظر شما آیا اقدامات انجام شده، به انتظارات مردم در دهه چهارم انقلاب پاسخ می دهد؟
خوب هیچ نظامی نیست كه مدعی شود همه آنچه را می خواسته انجام دهد، به مرحله اجرا درآورده است. آنچه من بر آن تاكید دارم این است كه اولا باور نماییم هیچ كس جز خدا و سپس غیر از خودمان به ما كمك نخواهد كرد. بویژه از خارج مرزها؛ آنها اگر برای ما شر نخواهند، بطور قطع خیر ما را نمی خواهند. خوشبختانه مردم ایران از این بابت هوشیارند و باور دارند باید هم انتطاراتشان را كاهش دهند و هم مطالباتی در جهت منافع خود داشته باشند كه به اصلاح بیشتر امور منجر شود و توفیق بیشتر در جهت پیشرفت كشور و معیشت خود داشته باشند. به این منظور باید هر اقدام مثبتی فارغ از اینكه كدام دولت و مجلس در راس كار است، بعنوان گام مثبت دیده شود.
الان اما همه می خواهند مطالبه گر باشند و در عین حال وظیفه خویش را متوجه دیگری كنند. این روش خوبی نیست در حالیكه طی چهل سال قبل كارهای زیادی انجام شده است.
خب ما پیش از انقلاب را هم دیده ایم، جوانان ما آن دوران را ندیده اند و فكر می كنند آن زمان چه خبر بوده است. ما روستاها و جاده ها و حاشیه شهرها و نبود امكانات و فقر مردم را دیده ایم و از نزدیك مشكلات را لمس كرده ایم. بالاخره آن موقع كه ما دانشجو بودیم و حتی سال های پس از انقلاب در روستاها خبری از آب و برق و تلفن نبود. نمی خواهم بگویم اگر جمهوری اسلامی نیامده بود، نظام پهلوی می گذاشت اوضاع به همان شكل بماند، ولی آنها می توانستند و انجام ندادند، چون اراده ای برای رفع محرومیت ها وجود نداشت. پس از انقلاب اما كارهای مهمی انجام شد كه كم هم نیست، خب اینها را به زبان بیاوریم و شاكر باشیم و البته به حداقل ها هم بسنده نكنیم. بگوییم این كارها انجام شده ولی این كارها هم مانده، اینكه می گویم درهمه حوزه ها اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صادق است. باور دارم معنای انصاف همین است، نه اینكه كارهای انجام شده را نادیده بگیریم ومدام از كمبودها سخن بگوییم.
ـ مبحث فساد در دستگاه های اداری و اخبار اختلاس‎ها، ذهن مردم را درگیر كرده و خود همین اخبار سبب ناامیدی مردم می گردد. اینطور نیست؟
من همین مبحث را هم یك پروژه می دانم كه از داخل و خارج اداره و دنبال می گردد. به اعتقاد من بیش از آن كه فساد واقعی باشد، احساس می گردد. اگر به جایی برسیم كه هر كس در هر پستی كه دارد، مثلا از وقتش بدزدد چون معتقد می باشد همه دستگاه ها فاسد هستند. این نشان داده است طراحان ماجرا در پروژه افترا فساد به جمهوری اسلامی موفق بوده اند.
حال چه كسانی مقصرند در این ماجرا؟ مشخص است آنهایی كه باید چشم و گوش شان باز می بود و چشمان شان را بستند، آنهایی كه ناظر بودند و خوب نظارت نكردند؛ آنهایی كه قاضی بودند و خوب قضاوت نكردند و مجازات شان بازدارنده نبود؛ آنهایی كه قانونگذار بودند و قوانین خوبی وضع نكردند و یا اگر قوانین خوبی بوده، مجریان قانون آنها را درست اجرا نكردند.
تاكید می كنم متهم شدن جمهوری اسلامی به فساد یك پروژه بیرونی بود كه در داخل هم یارگیری های خوبی برای آن شد و احیانا ادامه هم خواهد داشت و به نظر من دلیل عدم موفقیت كامل ما هم این مورد است كه مردم در طول این سال ها شاهد برخورد های شدید با مفسدان نبوده اند. متاسفانه این احساس در مردم وجود دارد كه فاسدان توانسته اند بارشان را به منزل برسانند و این خیلی بد است.
برگردیم به طرح تحول سلامت بعنوان طرحی كه سال ها قبل باید اجرایی می شد و معطل مانده بود و شما در دوران وزارت خود آن را طراحی و اجرا كردید.
البته طرح دولت آقای روحانی و شخص حسن روحانی بود.
ولی شما طراح آن بودید.
من طرح را پیشنهاد دادم و اگر اراده دولت نبود و چنانچه دكتر لاریجانی و مجلس محترم حمایت نمی كردند، این طرح به انجام نمی رسید. البته بعدا این طرح به مطالبه عمومی تبدیل شد و مقام معظم رهبری، ائمه جمعه، برخی گروه های سیاسی و بویژه رسانه ها هم پشتیبانی كردند و تا اینجا همه كمك حال ما بوده اند و من از همه سپاسگزارم.
ـ برخی منتقدان به اجرای طرح تحول ایرادهایی دارند، خود شما مهم ترین ایرادها را چه می بینید و آیا برنامه ای برای رفع آنها در سال آینده دارید؟
در باره طرح تحول سلامت و ایرادهای آن كلی گویی می شود؛ خب به هر طرحی می گردد اشكال هایی گرفت؛ ولی چه در طراحی و چه در اجرا باید اشكالات را دقیق بیان كرد. در طرح تحول سلامت هم مانند هر طرح بزرگ دیگری می تواند اشكالاتی وجود داشته باشد، تردیدی در این نیست. به هر حال كسانی هم كه این طرح را پیشنهاد دادند، انسان هستند و مانند همه انسان ها دانش و تجربه شان محدود است، بویژه اینكه در اجرا هم ممكن است اشكالاتی وجود داشته باشد. خوب است اینها را با جزئیات بگوییم و راه حل هم را پیشنهاد بدهیم. دوستان عزیز منتقد هم از اینكه گوش شنوایی هست، تردید نكنند.
یك سری اشكالات به نظام سلامت ما وارد است كه تا اراده ای قوی در دولت و مجلس و نظام پزشكی و نظام پرستاری و بقیه گروه ها و انجمن های علمی وجود نداشته باشد، حل نمی گردد و سامان نمی یابد و خارج از اراده وزارت بهداشت است. همچون اینها می توان به نظام پرداخت‎ها اشاره نمود كه خیلی مهم است، تولیت حوزه سلامت هم باید با وزارت بهداشت باشد كه اینك چند پارچه است، مبحث الكترونیك شدن خدمات هم اراده ای فراتر از وزارت بهداشت می طلبد، احترام وتشویق بخش خصوصی و اولویت بهداشت بر درمان هم واقعا اراده ملی می خواهد و به وزارت بهداشت منحصر نمی گردد.
با اجرای طرح تحول سلامت دو گام مهم برداشته ایم كه البته هنوز كامل نیست؛ یكی افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی و دیگری كاهش هزینه های درمان از جیب مردم. فكر نمی كنم هیچ انسان منصفی با این دو كار مخالف باشد. حالا ممكن است در شیوه اجرا اشكالاتی وجود داشته باشد كه باید اصلاح شود؛ یا ممكن است افراد تخلفات و ناكارآمدی هایی داشته باشند كه آنها هم باید اصلاح شود وگرنه هیچ كسی نیست كه بگوید مردم نباید به خدمات درمانی دسترسی داشته باشند و یا بگوید مردم باید هزینه بیشتری پرداخت كنند.
نكته مهم دیگر این است كه اشكالات مزمن حوزه سلامت را هم نباید گردن طرح تحول سلامت انداخت، این دامی است كه كسانی كه با رفاه مردم ایران مخالف هستند و به سلامت مردم فكر نمی كنند، گسترانیده اند تا دولت و حكومت برای سلامت مردم هزینه نكنند. یك وقت گفته می گردد بی حساب و كتاب هزینه می گردد در حالیكه می توان صرفه جویی كرد، خوب من همه اینها را تایید می كنم، حتی در زندگی شخصی ما هم ممكن این اتفاق بیفتد؛ اما باید بگوییم كجا اسراف می گردد و با چه روشی باید صرفه جویی كرد.
از زمان شروع كار دولت دوازدهم ما دائم در حال بررسی هستیم كه چگونه و از چه راهی می گردد هزینه ها را كنترل كرد. توفیقاتی هم داشته ایم ولی هنوز كارهای زمین مانده زیادی داریم كه باید دنبال نماییم. ازاین رو با كلی گویی زمینه را برای كسانی كه مخالف رفاه اجتماعی مردم ایران بویژه در حوزه سلامت هستند نباید فراهم نماییم و به جای كنار گود نشستن و بهانه جویی و نقدهای غیرمنصفانه همه در كنار هم به اصلاح امور كمك نماییم.
ـ منتقدان طرح تحول كه معمولا در رسانه ها به همین كلی گویی ها بسنده می كنند، تاكنون با شما جلسه ای داشته اند و یا نقطه نظراتی عرضه كرده اند؟
در این سطح مشكل كشور ما این است كه همه خویش را انسان كامل و عقل كل می بینند. من نمی خواهم بگویم فقط در حوزه سلامت این چنین است؛ در سیاست هم همین گونه است. در اقتصاد و مسائل اجتماعی هم، چنین است. این یكی از مصیبت های مردم ایران است كه برخی فكر می كنند همانی كه خودشان تشخیص می دهند درست است و بس. حاصل این طرز تفكر می گردد «لجبازی» و لجبازی عناد و دشمنی هم به همراه می آورد وبه نظر من زیانی كه امروز كشورما از لجاجت و خودشیفتگی افراد می خورد، بیش از هر زمان دیگر است؛ به‎ویژه انقلاب اسلامی از این معضل خسارت زیادی دیده است.
ما هم درهمین فضا فعالیت می نماییم، تصور من این است آنهایی كه خیلی پر سر و صدا هستند، فكر می كنند باید حرفشان حتما اجرا شود، تازه راضی هم نمی شوند، چون با این مسیر، با این تیم، حتی با این دولت مخالف هستند و قصدشان به ظاهر اصلاح است ولی در عمل می خواهند به مقاصد خود دست پیدا كنند. این ممكن است پیشداوری هم باشد اما من در طول زندگی ام دیده ام آنهایی كه پرهیاهوترند كمتر دنبال اصلاح هستند. به اسم مردم خیلی حرف می زنند ولی وقتی كار دست خودشان است، بدترین رفتار را در حق مردم انجام می دهند، چون هدف‎شان منافع شخصی و گروهی است.
ـ سال قبل كه با شما صحبت می كردم گفتید دوران وزارت گرچه ناخواسته بوده، ولی زیباترین دوران زندگی شماست، هنوز هم همین نظر را دارید و از مشكلات خسته نشده اید؟
مشكلات كه خیلی زیاد است و متاسفانه سال به سال هم بیشتر می شود، اما خسته نشده ام وهنوزهم بر این باورم كه این دوران یكی از زیباترین قطعات پازل زندگی من است و فكر می كنم خدا اینگونه خواست كه بخشی از زندگی من این گونه صرف خدمت به مردم شود.
ـ دكتر یك سوال شخصی، شما پزشك هستید و همسرتان هم پزشك متخصص و فرزندانتان هم پزشك هستند. زندگی پزشكان با هم چگونه می گذرد؟
زندگی پزشكان هم مانند دیگر مردم است و ما كه از این زندگی لذت می بریم و زندگی شیرین و بسیار طبیعی و روانی مثل بقیه مردم داریم. در هر حال برخی از همین عزیزان ما در دانشگاه ها و بیمارستانها و دیگر مشاغل مجبورند ساعت ۴ بامداد سركار بروند و ساعت ۱۰ شب به خانه برگردند. ما نبایستی گلایه داشته باشیم؛ من هم راضی ام و خداوند را شاكر.
ـ پزشكان زیادی در مناطق محروم و در شرایط سخت و نبود امكانات كار می كنند و گاه دچار سانحه می شوند، مانند دكترمحسن قربانی و یا دكتر شیده واعظی. در آستانه سال نو چه پیامی برای شان دارید؟
من فكر می كنم بهترین های ما در جامعه پزشكی، همین هایی هستند كه در مناطق محروم و دور افتاده خدمت می كنند و در عین حال می توان گفت نظام سلامت در ۴۰ یا ۵۰ سال قبل به نحوی طراحی شده كه كمترین توجه را به این پزشكان داشته است. ما هم طی سال های اخیر فقط توانستیم مقدار كمی از نظر محل زیست و دریافتی شان - نه آن چیزی كه علاقه داشتیم بشود- به آنها توجه نماییم كه دیدید چقدر هم حاشیه ساز شد. در این روزهای آخر سال هم نتوانستیم به رغم قولی كه در دولت داده شده بود، حق و حقوق شان را پرداخت نماییم، من از همه شان پوزش می‎خواهم و می توانم بگویم آنها با خدا و مردم معامله كردند نه با دولت و وزارت بهداشت. بخش عمده ای از آرامش این پزشكان و پرستاران به خاطر این است كه می بینند مثمر ثمر هستند و دست مستمندان و مردم محروم را می گیرند. محرومانی كه در عین نداری، بسیار سخاوتمندند و از هیچ محبتی نسبت به كسانی كه به آنها خدمت می كنند، دریغ نمی ورزند.
من بعنوان یك ایرانی از همه آنها سپاسگزارم و به آنها می گویم كه بدانید من همه تلاشم را انجام می دهم ولی توفیق برای تغییر نگاه ها متاسفانه چندان آسان نیست.
ـ سال قبل كه با شما گفتگو كردم، گفتید ۵۰۰ هزار عمل جراحی چشم انجام داده اید، این آمار الان چقدر است؟
الان دیگر به این آمار فكر نمی كنم و به روزش نكرده ام، آن اعداد و ارقام مربوط به پیش از وزارت بود.
ـ حسی كه هنگام جراحی چشم یك بیمار دارید شیرین تر است یا حس پشت میز وزارت نشستن؟
در این دو دولتی كه من دیده ام، جنبه های اجرایی وزارت تلخ است و جنبه های ایمانی و انسانی آن البته شیرین. ولی شاید برای من كه ایمانم قوی نیست تلخی هایش بیشتر است، برای كسی كه فكر می كند با خدا معامله كرده، ممكن است همه اش شیرین باشد. ولی برای ما پزشكان بخصوص ما جراحان، بطور قطع لذتبخش ترین لحظات زندگی مان در اتاق عمل می گذرد.
سوالی كه مردم همچنان می پرسند در باره محصورین و رفع حصر آنهاست و اینكه شما به صورت منظم با آنها دیدار دارید، در این باره اتفاق تازه ای افتاده است؟
موضوع رفع حصر مربوط به ما نیست و در اختیار دستگاه قضایی است، ولی من از نظر پزشكی آنها را مرتب می بینم و هیچ كمبودی در این زمینه برای ایشان وجود ندارد و هیچ كوتاهی ای صورت نمی گیرد، ولی در هر حال مبحث حصر ممكن است روی سلامتی آنها بی تاثیر نباشد. البته هر وقت خودشان بخواهند یا من اراده كنم، به دیدارشان می روم وهیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد و گزارش آن را دائما به رئیس جمهور و یا رئیس قوه قضائیه اگر بخواهند می دهم.
دكتر من چند اسم می گویم شما در چند كلمه آنها را توصیف كنید؟
امام خمینی؟
مظهر باور و بندگی خداوند
رهبر معظم انقلاب؟
نیم قرن آشنایی و ارادت
دكتر حسن روحانی؟
سیاستمدار عاقل
شهید بهشتی؟
شیفته خدمت وانقلابی تمام عیار و مخلص
شهید مطهری؟
همشهری واسلام شناس بی نظیر
مرحوم آیت الله طالقانی؟
مفسرقرآن ومعلم انقلاب
دكتر محمود احمدی نژاد؟
آینه عبرت
دكتر مسعود پزشكیان؟
پزشك دلسوز و مردمی
دكتر لیلی كوچك زاده؟
شریف ترین و محبوب ترین
محمد رضا شجریان؟
صدای ماندگار
مرحوم علی اصغر خدادوست؟
پزشك ومعلم دانا ومردم دوست
دكتر محمد جواد ظریف؟
كاردان و انقلابی
دكتر علی ربیعی؟
برادر عباد
سردار سلیمانی؟
محبوب مظلومان و ستمدیدگان
رحوم آیت الله رفسنجانی؟
مظلومترین شاگرد امام خمینی
شهید رجایی؟
بی ریاترین وبهترین رئیس جمهوردنیا
دكتر علی شریعتی؟
نابغه تكرارناپذیر كه سهم فراوانی در پیروزی انقلاب داشت.
1397/01/02
11:00:24
5.0 / 5
4595
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بینی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس