رسم و رسومات خواستگاری

رسم و رسومات خواستگاری آرایش عروس: مراسم خواستگاری راه و رسم خاص خودش را دارد. راه و رسمی كه همه كم و بیش از آن اطلاع دارند اما تفاوت های فرهنگی یا كم تجربگی ممكن است باعث گردد خارج از انتظارات طرف مقابل رفتار نمایند. بنابراین این نكات را بخوانید تا جزئیات یك خواستگاری استاندارد را بیاموزید.


بردن گل
در جلسه اول بردن گل را به دو جهت انجام می دهند. اول: اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین كاری انجام نشود به حساب بی احترامی خود بگذارند.
دوم: اثر روانی خوبی بر روی خانواده ی دختر خواهد داشت. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت خلاقیت، لذت و زندگی) از یك نوع به تعداد فرد باشد.
زمان خواستگاری:
بهتر است زمان خواستگاری بعد از ظهر باشد.
افرادی كه به خواستگاری می روند
بهتر است افرادی كه به خواستگاری می روند از بردن عروس خانواده، دختر مجرد خودداری كنند دختر خانم های مجرد قدرت تجزیه و تحلیل كامل فضای خواستگاری را ندارندو ممكن است عملی انجام دهند كه مشكل ساز شود.
لباس خواستگاری
آقا پسر باید لباس سنگین و مناسبی بپوشد و دختر خانم نیز در جلسه هایی كه با مردان حضوردارند باید به این نكته توجه كنندكه از پوشیدن لباس آستین كوتاه و مدل های جلف كه علامت نقص عقل تلقی می شود خودداری كنند.
اضطراب خواستگاری
اگر قرار است سوالاتی از یكدیگر بپرسید قبل از مراسم آن ها را مرور كنند و خوب است كه دختر خانم قبل از آمدن میهمان كمی تمرین كند تا اضطرابش كاهش یابد.
ساعت خواستگاری:
ساعت 4-7 بعد از ظهر زمان مناسبی برای خواستگاری است.
كنترل عروس و داماد
عروس و داماد باید هر لحظه توسط خودی ها تحت نظر باشند تا ایراد های ظاهری لباس وچهره ی خود را بر طرف كنند. اولین دیدار و ملاقات رسمی دختر و پسر به یاد ماندنی و تأثیر گذار است.
زنگ زدن در منزل:
توصیه می شود وقتی زنگ توسط خواستگاران زده شد بلافاصله در را باز نكنید، زیرا علامت عجله و اشتیاق خانواده ی دختر است باید توجه كرد كه در هم از قبل باز نباشد چون معنی خوبی ندارد.
وقت جلسه اول :
بهتر است مدت زمان جلسه اول محدود باشد. 45 دقیقه تا یك ساعت مدت قابل قبولی است.
خوردنی ها و نوشیدنی ها:
در مراسم خواستگاری نباید از شیرینی تر استفاده كرد. همچنین در این میهمانی رسمی بهتر است ظرف میوه حاوی میوه های نظیر سیب، كیوی، گیلاس، زردآلو باشد.
شكستن سكوت:
برای شكسن سكوت می توان سخن را از مسائل فرهنگی، اجتماعی، خبر های داغ صدا و سیما، و مانند این ها آغاز كرد.
پذیرایی:
عروس خانم هنگام پذیرایی به نكات زیر توجه كند:
1- سینی چای یا شربت زیاد سنگین نباشد.
۲- هنگام پذیرایی لبخندی برلب داشته باشد. قبلاٌ نوع لبخند را در مقابل آینه امتحان كند.
۳- هر وقت عروس خانم احساس كرد كه تحت فشار خنده پر سرو صدای است به بهانه درست كردن چادر دهان را باز كند تا خنده اش تمام شود.
۴- در هر سینی باید حاوی شش ظرف نوشیدنی باشد.
۵- اساسا خوردنی ها كمكی است برای كم كردن استرس و اضطراب
معرفی
عروس خانم و آقا داماد باید در اولین جلسه ای كه همدیگر را می بینند، خود را معرفی كنند. پس از این كه ملاقات دختر و پسر پایان یافت، باید در انتظار تلفن خواستگار بود اگر پاسخ مثبت بود زمان جلسه بعدی مشخص می شود. در كشور ما رسم نیست خانواده پسر پاسخ منفی خود را به خانواده دختر اطلاع دهند، عدم پیگیری خانواده پسر پس از گذشت چند هفته به مفهوم پاسخ منفی آنهاست.
كشش و جاذبه ی ظاهری دختر و پسر
زن و مردی كه می خواهند عمری در كنار هم به سر برند، باید جاذبه و كشش لازم را نسبت به یكدیگر داشته باشند و اگر این كشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این كمبود را جبران نمی كند. چون آنچه ادامه زندگی را ممكن می كند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و كمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد.
مكان و تعداد جلسات
پسر و دختر باید چند جلسه با هم صحبت كنند به فرهنگ خانواده، سن آنها، بزرگی و كوچكی شهری كه در آن زندگی می كنند بستگی دارد. برخی مطالب جنبه عمومی داشته و لازم است روی آن بحث شود.
یكی از كارها و شیوه های دیگر، ارایه ی مكتوب مطالب راجع به خود طرف مقابل است. مطالب مكتوب به دلایل زیر دارای مزیت هستند: 1- با تمركز و تفكر بیشتری به رشته تحریر در می آید 2- به دلیل پیوستگی، منطقی تر كم كم تناقص تر هستند. 3- برای هر دو طرف باز خوانی مجدد فراهم می شود 4- در صورت ایجاد شرایط ازدواج، طرفین همواره خود را متعهد به انجام آن دانسته و با مراجعه های بعدی می توانند در اصلاح و تصحیح انحرافات بكوشند.
نوع سوالات
بستگی به عوامل گوناگون مثل اهمیت موضوعات مختلف برای دختر و پسر میزان شناخت آنها از یكدیگر دارند. از طرح پرسش هایی كه جواب آنها از قبل روشن است جدا پرهیز كنید. بهتر است از شیوه های توضیحی- سوالی استفاده كنید به این ترتیب كه ابتدا هریك از طرفین توضیحات كاملی پیرامون خود در همان زمینه ارائه و سپس مشابه آن را از طرف مقابل در خواست كنید.
آغاز گفتگو
هر كدام از طرفین می توانند گفت گو را شروع كنند و باعث كاهش اضطراب طرف مقابل شوند معرفی مجدد خود و خانواده، اطلاعات مربوط به سن، تولد، شغل، سابقه شغلی و غیره را بیان كنند. یك زن و شوهر در دراز مدت بیش تر با وی ‍ ‍ ژگی های اخلاقی و شخصیتی منش ها و باورها یكدیگر زندگی می كنند تا با ویژگی های نظیر موقعیت خانوادگی، اجتماعی، و تیپ و چهره.
و اما یك نكته مهم:
1- الزام شرعی در خواستگاری از طرف مرد وجود ندارد و خواستگاری از طرف زن حرام نیست.
2- رسم خواستگاری مرد از زن، منحصر به ایران، جوامع اسلامی و زمان حاضر نبوده بلكه از دیر باز در میان اقوام و ملل مختلف مرسوم بوده است.
3- انجام خواستگاری از سوی مرد، مطابق راز خلقت انسان و هماهنگ با روحیات و نقش زن و مرد درزندگی است.
4- شكست و ناكامی در خواستگاری، برای مرد قابل تحمل است.
5- خواستگاری مرد، ضامن حفظ تعادل نظام اجتماعی و ایجاد توازن میان قدرت جسمانی مرد و ضعف جسمانی زن است.
6- در مجموع خواستگاری مرد، نوعی ادای احترام به شخصیت زن است.
1396/05/27
00:48:41
5.0 / 5
5841
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس