اعلام آمادگی وزیر بهداشت برای گسترش همكاری ها با تایلند در حوزه سلامت

اعلام آمادگی وزیر بهداشت برای گسترش همكاری ها با تایلند در حوزه سلامت آرایش عروس: وزیر بهداشت نسبت به گسترش همكاری ها با وزارت بهداشت تایلند اعلام آمادگی كرد.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر سیدحسن هاشمی در نشستی كه با وزیر بهداشت كشور تایلند داشت، اظهار داشت: با قدمت تاریخی بیش از ۴۰۰ سال، زمینه های مشترك فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زیادی بین دو كشور وجود دارد. خوشبختانه اراده سیاسی قوی بین سران دو كشور برای توسعه روابط و استفاده از ظرفیت های موجود وجود دارد.

وی اضافه كرد: ما از مقامات تایلند به علت حمایت هایی كه بویژه پس از برجام، از ارتقای روابط دو كشور داشته اند و تلاش هایی كه در حوزه مبادلات تجاری میان دو كشور انجام شد، تشكر می نماییم.

هاشمی ادامه داد: خوشبختانه نظام سلامت دو كشور ایران و تایلند اشتراكاتی دارند و بنابراین امكان تجربیات دو كشور برای طرفین فراهم است و حتما با امضای اسناد همكاری بین دو كشور فرصتی فراهم می گردد تا طی شش ماه آینده تجربیات دو كشور را عملا در نظام سلامت طرفین مشاهده نماییم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه در دو دوره ریاست جمهوری آقای روحانی، اقدامات خوبی در زمینه اجرای پوشش همگانی سلامت در كشور انجام شد، اظهار داشت: به طوریكه امروز حدودا بیش از ۹۲ درصد مردم ایران تحت پوشش بیمه قرار دارند و ۵۰ درصدشان به صورت كاملا مجانی بیمه شده اند. همینطور ما در قالب ۹۰۰ بیمارستان در كل كشور خدمات مورد نیاز مردم را عرضه می نماییم و علاوه بر بیمارستان، ۳۰ هزار خانه بهداشت و ۶۰۰۰ پایگاه و مركز جامع خدمات سلامت در سراسر كشور داریم.

هاشمی با اشاره به اینكه نزدیك به ۸۰ درصد خدمات سلامت در ایران توسط دولت عرضه می شود، اظهار داشت: این مورد یكی از نقاط ضعف ماست و تلاشمان بر این است كه به سمت خرید راهبردی خدمات از بخش خصوصی رویم و بدین سان بتوانیم به جای تصدی گری در حوزه سلامت سیاستگذاری كرده و نظارت مان را تقویت نماییم.

هاشمی با اشاره به اینكه در ایران ۶۰ دانشگاه علوم پزشكی فعالیت می نمایند و ۲۵۰ هزار دانشجو در این حوزه داریم، اظهار داشت: همینطور ۶۰۰ مركز تحقیقاتی در این حوزه در كشور فعالند و مقام اول تولید علم را در حوزه نشر مقالات در منطقه به خود اختصاص داده ایم. همینطور مقام شانزدهم بر مبنای نمایه بین المللی ISI متعلق به ایران است.

وی با اشاره به اینكه ۹۶ درصد داروی مورد نیاز كشور را خودمان تولید می نماییم، اضافه كرد: همینطور ۳۵ درصد تجهیزات پزشكی مورد نیازمان هم ساخت داخل است و بقیه آن را با استفاده از واردات تامین می نماییم.

هاشمی ضمن تشكر از مسئولان وزارت بهداشت كشور تایلند به علت همكاری های دو جانبه كه طی چهار سال قبل با وزارت بهداشت ایران داشته اند، اظهار داشت: همكاران من درس های خوبی را از نظام سلامت تایلند آموختند و توانستند بخشی از آنان را در كشور پیاده كنند. مطمئنم سفر جناب وزیر بهداشت تایلند و همكاران شان در توسعه روابط دو كشور در حوزه بهداشت و درمان بسیار موثر خواهد بود. مطمئنا ما برای توسعه این روابط آمادگی كامل داریم و مطمئنم این كار به سود تایلند و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

هاشمی با تاكید بر ضرورت استفاده بهتر از پروژه های مشترك، اظهار داشت: در عین حال باید از تجربیات سازمان بهداشت جهانی هم استفاده نماییم تا با كنترل هزینه ها استفاده بهتری از منابع مان داشته باشیم.
هاشمی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره جزئیات اسناد همكاری امضا شده میان ایران و تایلند اظهار داشت: خوشحالم كه وزیر بهداشت تایلند و همراهانشان در ایران هستند. باید توجه كرد كه تایلند نظام بهداشتی و درمانی بسیار خوبی در منطقه خود دارد و باید از تجربیات شان بیاموزیم.
وی اضافه كرد: امضای این تفاهم نامه در جهت ارتقای نظام بهداشتی و درمانی دو كشور بسیار موثر است. خوشبختانه هر دو كشور در زمینه خدمات اولیه بهداشتی تجربه طولانی دارند و الان كه سازمان بهداشت جهانی چهلمین سالگرد تولید خدمات اولیه بهداشتی را جشن می گیرد، خوشحالیم كه بگوییم ایران این كار را از 45 سال قبل آغاز كرد و تایلند هم در این حوزه جزو بهترین هاست. ازاین رو می توانیم از تجربیات مشترك در این حوزه استفاده نماییم و این حوزه یكی از بندهای تفاهم نامه مشترك میان ایران و تایلند است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه كشور تایلند در زمینه درمان هم تجربیات خوبی دارد، اظهار داشت: در زمینه تولید دارو و صنایع پزشكی هم دو كشور تجربیات خوبی دارند و امیدوارم بتوانیم در حوزه های مربوط به سلامت دو ملت گام های خوبی برداریم. همینطور در زمینه همكاری در حوزه بهداشت، درمان، آموزش و فناوری در برنامه عملی كه بزودی تنظیم می شود، شاهد ثمربخشی حضور این هیات در كشور باشیم. مطمئنا با عرضه قوی مسئوولین دو كشور گام های بلندتری را در حوزه سلامت در آینده بر می داریم.
در ادامه این نشست وزیر بهداشت كشور تایلند هم با اشاره به اینكه ایران و تایلند از گذشته همكاری های زیادی با یكدیگر داشته اند، اظهار داشت: دو كشور اشتراكات فراوانی دارند مانند جمعیت شان كه سلامت آنها هم بر عهده ماست.
وی اضافه كرد: این تفاهم نامه فرصتی هم برای تایلند اعلام می كند تا چیزهای زیادی را بیاموزیم و بتوانیم از تجربیات یكدیگر در حوزه سلامت استفاده نماییم. كشور ایران در حوزه سلامت موفقیت های خوبی به دست آورده و توانسته 90 درصد مردمش را تحت پوشش بیمه قرار دهد. در عین حال ایران برنامه های سازمان بهداشت جهانی را هم در كشورش اجرا می كند. در حوزه فناوری و تولیدات دارویی هم می توانیم با یكدیگر همكاری داشته باشیم.

در ادامه این دیدار اسناد همكاری میان وزرای بهداشت ایران و تایلند در جهت توسعه همكاری های مشترك در حوزه سلامت دو كشور، به امضای دو وزیر رسید.

1396/12/16
18:09:33
5.0 / 5
4583
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس