علت حساسیت دندان ها چیست؟

علت حساسیت دندان ها چیست؟ آرایش عروس: اگر هنگام مصرف خوراكی های گرم یا سرد در دندان هایتان احساس ناراحتی و درد می كنید باید بدانید كه این فقط نشانه پوسیدگی دندان نیست!به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، در صورتی كه احساس درد در دندان بعد از خوردن خوراكی های گرم یا سرد نشانه ای از پوسیدگی است این درد همینطور در بین افرادی كه دندان های حساس دارند شایع است.

حساسیت دندان ها حالتی است كه دندان ها هنگام واكنش به محرك مشخصی از قبیل دمای گرم یا سرد احساس درد یا ناراحتی می كنند. این مشكل می تواند مزمن یا موقت باشد و همینطور یك یا چندین دندان درگیر آن می شوند.

حساسیت دندانی می تواند عوامل مختلفی داشته باشد اما بیشترین موارد دندان های حساس به راحتی و با تغییر در نوع بهداشت دهان و دندان قابل درمان است.

افراد دارای دندان های حساس در واكنش به محرك های مشخص احساس درد را تجربه می كنند. فرد این احساس را در ریشه های دندان های صدمه دیده دارد. همچون شایع ترین عوامل محرك در بروز این درد می توان به موارد زیر اشاره كرد:

- نوشیدنی و خوراكی های داغ/سرد

- هوای سرد

- نوشیدنی و خوراكی های شیرین/حاوی اسید

- آب سرد بخصوص هنگام شست و شوی دندان ها

- مسواك زدن و كشیدن نخ دندان

برخی از افراد به صورت طبیعی نسبت به دیگران دندان های حساسی دارند كه ناشی از داشتن مینای دندان نازك است. مینای دندان بخش بیرونی دندان است كه از آن حفاظت می كند.

در خیلی از موارد مینای دندان بر اثر عوامل زیر از بین می رود:

- شست و شوی شدید دندان با مسواك

- استفاده از مسواك سفت

- به هم ساییده شدن دندان ها هنگام شب

- مصرف مرتب خوراكی ها و نوشیدنی های اسیدی

همچنین در بعضی مواقع، شرایط دیگری هم می تواند به حساسیت دندانی منجر شود. به صورت مثال رفلاكس اسید معده سبب می گردد اسید از معده و مری بالا آمده و با گذشت زمان دندان ها را پوسیده می كند. همینطور بیماری هایی كه باعث استفراغ های مختلف می شوند می توانند به مینای دندان صدمه وارد كنند.

پوسیدگی، شكستگی دندان و از بین رفتن مواد مورد استفاده در پر كردن دندان های خراب می توانند باعث حساسیت دندانی شوند. برخی مواقع حساسیت دندانی موقتی است و به دنبال پر كردن دندان اتفاق می افتد. در این شرایط حساسیت تنها به یك یا چند دندان اطراف دندان ترمیم شده محدود می گردد و بعد از چند روز بهبود پیدا می كند.

به گزارش هلث لاین، در صورتیكه حساسیت دندانی خفیف باشد می توان با روش های ساده ای همچون استفاده از خمیر دندان های مناسب، مصرف دهان شویه های فاقد الكل و استفاده از مسواك های نرم این مشكل را برطرف كرد.
1396/12/01
16:11:30
5.0 / 5
5363
تگهای خبر: دندان , مسواك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس