یك متخصص گوش و حلق و بینی عنوان كرد؛

آشنایی با مهم ترین علائم سینوزیت

آشنایی با مهم ترین علائم سینوزیت به گزارش آرایش عروس یك متخصص گوش و حلق و بینی مهمترین علامت سینوزیت را آبریزش بینی و گرفتگی بینی دانست و اظهار داشت: سردرد جزو علائم نسبتا خفیف سینوزیت است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، دكتر پدرام برقعی در مورد وظایف سینوس ها در بدن اضافه كرد: سینوس ها حفراتی پر از هوا هستند كه اطراف حفره بینی و زیر و اطراف كره چشم قرار دارند و ظاهر صورت را شكل می دهند. داخل سینوس را یك لایه از جنس مخاط می پوشاند. از طرفی سینوس ها مانند یك ضربه گیر عمل و از صدمه به مغز جلوگیری می كنند. چون سینوس پر از هواست، هنگام ضربه به سر و صورت از صدمه به مغز جلوگیری می كند. سینوس به عملكرد تنفس كمك می نماید.
وی با اشاره به اینكه علل عفونی میتواند سبب سینوزیت شود، باكتریها میتوانند سینوزیت حاد یا سینوزیت مزمن تولید كنند. سینوزیت حاد كمتر از ۱۲ هفته طول میكشد. سینوزیت مزمن بیشتر از ۱۲ هفته طول می كشد. ما سینوزیت هایی داریم كه علت آن ویروسی است. همینطور قارچ ها هم می توانند باعث سینوزیت شوند. بعضی سینوزیت ها علل آلرژیك دارند. یعنی در كسی كه زمینه آلرژی دارد سینوس ها دچار التهاب می شوند. آن ماده آلرژی زا ممكن است تنفسی هم نباشد.
این متخصص گوش گلو و بینی ادامه داد: این فرد ممكن است یك خوراكی میل كند یا با مادهای در تماس باشد و دچار سینوزیت شود. برخی سینوزیت ها به دلیل تورم عروق تولید می شوند، یعنی در واكنش به یك اتفاق در بدن به وجود می آیند. به این نوع سینوزیت، سینوزیت وازوموتور می گوییم؛ مثلا كسی كه با ورزش كردن دچار آبریزش از بینی میشود یا كسی كه با مصرف غذای تند و داغ دچار آبریزش بینی می شود، سینوزیت وازوموتور دارد.
وی با اشاره به اینكه در هوای سرد احتمال سینوزیت بیشتر است، بیان كرد: چون جریان هوای سرد، جریان عروق مخاط بینی را كاهش میدهد و در نتیجه احتمال آلرژی بیشتر میشود. دوم این كه در هوای سرد احتمال مبتلا شدن به سرماخوردگی های ویروسی بیشتر است.
برقعی، مهم ترین علامت سینوزیت را آبریزش بینی و گرفتگی بینی دانست و اظهار داشت: خلط بینی، ترشحات پشت حلق و ترشح بینی هم از سایر علائم است. سردرد جزو علائم نسبتا خفیف سینوزیت است. سینوزیت سردرد خیلی شدید ندارد. ما سردرد مكرر و حاد در رینوسینوزیت نداریم.
وی با اشاره به اینكه یك رینوسینوزیت سالم به مراقبت خاص نیاز ندارد، ادامه داد: زیرا سینوس ها دقیق آفریده شدهاند و فرد سالم به انجام كار خاص نیاز ندارد تا از سینوس خود مراقبت كند. مراقبتهای عمومی مثل نرفتن به محیط آلوده بسیار موثر است، زیرا محیطی كه آلودگی شیمیایی یا آلودگی تنفسی دارد، می تواند مخاط سینوس را ملتهب كند.
این متخصص گوش گلو و بینی در ادامه بیان كرد: نرفتن به محیطهای شلوغ كه ویروس آنجا زیاد است، احتمال عفونت ویروسی را بیشتر می كند. از تماس با افراد آلوده خودداری نماییم. شست وشوی مرتب دست ها از عفونت بینی و سینوس جلوگیری می كند. از روبوسی با افراد سرماخورده پرهیزیم و واكسن آنفلوآنزا را در وقت مناسب دریافت نماییم.
وی با اشاره به اینكه در رینوسینوزیت مزمن، اگر كسی در محیطهای آلوده كه گرم و خشك است زندگی میكند، بخور سرد سفارش میشود، خاطرنشان كرد: در مورد رینوسینوزیت آلرژیك، شست وشوی بینی با سرم فیزیولوژیك ولرم سفارش می گردد. نحوه شستوشو هم باید طوری باشد كه مخاط بینی شسته شود.
برقعی در پاسخ به این پرسش كه آیا استفاده از آب نمك را سفارش می كنید، اظهار داشت: خیلی سفارش نمی كنم، چون ممكن است آب، كلر یا مواد دیگری داشته باشد. دما هم باید حدود دمای بدن باشد مثلا ۲۲ تا ۲۳ درجه سانتیگراد باشد.
وی با اشاره به اینكه رینوسینوزیت گوش را هم درگیر می كند، اضافه كرد: علت این مسئله به دلیل وجود یك رابط است كه بین گوش میانی و سینوس ها قرار دارد و عبور ترشحات مكرر سبب التهاب گوش هم می گردد. درمان رینوسینوزیت مشكل گوش را هم برطرف میكند.
این متخصص گوش گلو و بینی در انتها با اشاره به اینكه رینوسینوزیت از ظاهر فرد قابل رویت نیست، اظهارداشت: در این موارد فرد باید معاینه شود. اگر لازم است آندوسكوپی یا سیتیاسكن شود.
 

1396/11/01
13:24:58
5.0 / 5
5304
تگهای خبر: متخصص , بینی , آلرژیك , سینوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس