درد مزمن باعث زوال عقل می شود؟

درد مزمن باعث زوال عقل می شود؟ به گزارش آرایش عروس، خراسان رضوی افراد مبتلا به درد مزمن در بخش های مختلف بدن در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به زوال عقل و تسریع زوال شناختی هستند.به نقل از نوروساینس، گروه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر تی یو یی هنگ از موسسه روان شناسی آکادمی علوم چین دریافته اند که افراد مبتلا به درد مزمن در بخش های مختلف بدن، بیشتر در معرض خطر زوال عقل هستند و زوال شناختی گسترده تر و سریع تری همچون حافظه، عملکرد اجرایی، یادگیری و توجه را تجربه می کنند.

درد مزمن چند موضعی که درد در چندین مکان آناتومیکی تجربه می شود، حدود نیمی از بیماران درد مزمن را تحت تاثیر قرار می دهد و مشخص شده که بار بیشتری بر سلامت کلی بیماران وارد می نماید. با این وجود روشن نیست که آیا افراد مبتلا به درد مزمن چند موضعی از تشدید ناهنجاری های عصبی شناختی رنج می برند یا خیر.

در این تحقیق بعد از تحلیل و بررسی سوابق ۳۵۴ هزار و ۹۴۳ نفر در گروه بانک زیستی بریتانیا، محققان دریافتند که خطر ناهنجاری عصبی شناختی با هر جای درد اضافی افزایش خواهد یافت و به آتروفی(کوچک شدن اندازه سلول به علت از دست رفتن ماده سلولی) در هیپوکامپ، بخشی از مغز مسئول حافظه مرتبط می باشد.

از آنجاییکه حجم هیپوکامپ با افزایش سن کاسته می شود، محققان میزان تاثیر آتروفی هیپوکامپ را در بیماران مبتلا به درد مزمن چند موضعی با تاثیر پیری در افراد سالم با میانگین سنی ۶۰ برابر دانستند.

دکتر تی یو، محقق مسئول این تحقیق، اظهار داشت: درد مزمن چندگانه امکان دارد تا هشت سال پیری سریع هیپوکامپ را ایجاد نماید، اثری که زمینه ساز مجموعه ای از بارهای شناختی باشد.

این تحقیق اطلاعات چندانی در رابطه با تأثیر درد مزمن بر عملکرد شناختی و خطر مبتلا شدن به زوال عقل عرضه می دهد و اساس مهمی را برای تحقیقات آینده در مورد رابطه بین درد مزمن و اختلال شناختی بوجود می آورد.

نتایج این تحقیق همینطور بر بار بیش از اندازه درد مزمن چند موضعی روی شناخت و مغز بیماران تاکید می کند و احتیاج به پرداختن به ماهیت همپوشانی شرایط درد در تحقیقات پایه و مطالعات بالینی را برجسته می کند.

یافته های این تحقیق به صورت آنلاین در مجله PNAS منتشر گردید.
1401/12/04
12:15:54
5.0 / 5
402
تگهای خبر: آنلاین , بدن , بیمار , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس