واردات ۱ و شش دهم میلیارد دلاری دارو با ارز ۴۲۰۰

واردات ۱ و شش دهم میلیارد دلاری دارو با ارز ۴۲۰۰ به گزارش آرایش عروس امسال تابحال بیشتر از ۱.۶ میلیارد دلار دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی با ارز ترجیحی وارد ایران شده است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، با وجود محدود شدن فهرست دریافت کنندگان ارز ترجیحی در چند سال گذشته، همچنان بخشی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول دریافت این ارز است و در کنار شش قلم گندم، جو، ذرت، کنجاله سویا، دانه های روغنی و روغن خام با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود.
این در شرایطی است که بررسی آمار گمرک ایران در ارتباط با واردات کالاهای اساسی نشان داده است که در ۹ ماهه سال جاری، ۲۰.۱ میلیون تن به ارزش بیشتر از ۱۱.۱ میلیارد دلار با ارز ترجیحی وارد کشور شده است. از واردات صورت گرفته ۱۶ هزار و ۲۷۴ تن به ارزش بالغ بر یک میلیارد و ۶۷۶ میلیون و ۹۸۰ هزار دلار در ارتباط با دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی است.
میزان واردات دارو در ۹ ماهه سال جاری نسبت به سال قبل ۴۲ درصد از لحاظ وزن و ۳۶ درصد از نظر ارزش افزایش دارد.
در جریان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بارها بحث تداوم پرداخت به دارو مطرح بوده اما آنچه که سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده است، از این حکایت دارد که حتی برای دارو هم در سال آینده پرداخت نرخی با ۴۲۰۰ تومان به وارد کننده وجود نخواهد داشت و این یارانه به شکلی دیگر و از راه بیمه ها در دسترس مردم قرار خواهد گرفت که البته هنوز جزئیات این برنامه دولت معلوم نیست.
منبع:

1400/10/20
13:45:10
5.0 / 5
292
تگهای خبر: بیمه , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس