مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط دیابت حاملگی با لطمه به عروق خونی در سنین بالاتر

ارتباط دیابت حاملگی با لطمه به عروق خونی در سنین بالاتر آرایش عروس: تحقیقات نشان می دهد بانوانی که در دوران حاملگی به دیابت حاملگی مبتلا می شوند، بیش از یک دهه بعد از زایمان، در معرض خطر مبتلاشدن به کلسیفیکاسیون عروق کرونر قرار دارند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از اِوری دی هلث، کلسیفیکاسیون عروق کرونر زمانی اتفاق می افتد که پلاک در عروق خونی تجمع یافته و جریان خون در عضلات قلب محدود می شود.
براساس مطالعه پژوهشگران، زنان میانسال در صورت داشتن سابقه دیابت بارداری، حتی در صورت بازگشت قند خون به یک حد سالم، بیش از دو برابر با احتمال ابتلاء به کلسیفیکاسیون عروق کرونر روبرو هستند.
در این مطالعه بطور متوسط تقریباً ۱۵ سال ۱۱۱۳ مادر تحت نظر بودند که ۱۳۹ نفر از آنها دارای سابقه دیابت حاملگی بودند. هیچ یک از آنها پیش از حاملگی دیابت نداشته اند.
در آخر دوره مطالعه، حتی در بانوانی که سطح قند خون سالم داشتند، در صورت داشتن سابقه دیابت بارداری، ۲.۳ برابر بیشتر در معرض کلسیفیکاسیون عروق کرونر قرار داشتند.
دیابت حاملگی همین طور احتمال بروز کلسیفیکاسیون عروق کرونر را در زنان مبتلا به پیش دیابت (قند خون کمی افزایش یافته) و زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ تقریباً دو برابر می افزاید.
«اریکا گاندرسون»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه تحقیقاتی کیسر کالیفرنیا، در این زمینه می گوید: «دیابت حاملگی می تواند نشان دهنده شرایط متابولیکی باشد که به مرور زمان با افزایش سن و افزایش وزن، سلامت قلب و عروق زنان را در معرض خطر قرار می دهد.»
وی در ادامه می افزاید: «حتی اگر زنان مبتلا به دیابت حاملگی بعداً به سطح طبیعی قند خون برسند، این تغییرات ظریف در متابولیسم ممکنست به رگ های خونی لطمه برساند و موجب ایجاد پلاک در عروق کرونر وی شود که خطر بیماری قلبی را بیشتر می کند.»
مطالعات قبلی نشان داده است که بیماران مبتلا به دیابت حاملگی در معرض خطر حملات قلبی یا سکته مغزی هستند حتی اگر در کنترل قند خون خود موفق باشند.
اما آنچه که مطالعه حاضر نشان میدهد این است که زنان بدون هیچ نوع علایم بیماری شریانی، در صورت سابقه دیابت بارداری، ممکنست در معرض خطر افزایش تجمع پلاک در رگهای خونی قرار داشته باشند.


منبع:

1399/11/23
22:46:23
0.0 / 5
788
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس