رویای مادر شدن،

چاقی و دخانیات چگونه سبب ناباروری می شوند؟

چاقی و دخانیات چگونه سبب ناباروری می شوند؟ قم مشاور مامایی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم اظهار داشت: شایع ترین علل ناباروری در ارتباط با چاقی، کم تحرکی و استفاده از دخانیات است.


زینب یزدان پناه، مشاور مامایی با اشاره به اینکه زوج های رجوع کننده به این مرکز در انتظار بچه دار شدن هستند، اظهار داشت: علل متفاوتی در فاکتور های زنانه و مردانه برای ناباروری وجود دارد، که ۲۰ درصد آن در ارتباط با علل مردانه است.
وی با اشاره به اینکه ناباروری در زنان می تواند به عوامل مختلف مانند لوله رحمی، تخمدان و... وابسته باشد؛ اظهار نمود: شایع ترین علل ناباروری در خانم ها در ارتباط با تنبلی تخمدان pco بوده که علت آن هم چاقی وکم تحرکی افراد است که متاسفانه این مشکل در میان خانم های قمی به علت کم تحرکی بسیار شایع است.
یزدان پناه با بیان نامنظم بودن دوره قاعدگی در میان خانم ها می تواند زنگ خطری برای ناباروری باشد، تصریح کرد: سفارش می شود که افراد بویژه دختران جوان قبل ازدواج به این مسائل اهمیت دهند و برای درمان نامنظمی قاعدگی آغاز به درمان کنند تا با ناباروری و درمان های طولانی مدت مواجه نشوند.
وی ادامه داد: شایع ترین علل ناباروری در میان آقایان در ارتباط با عدم تحرک اسپرم بوده که این امر هم تا حد زیادی نشات گرفته از مصرف دخانیات است و در میان آقایان زنگ خطر محسوسی برای ناباروری وجود ندارد و تا زمانی که مبادرت به حاملگی و یا انجام آزمایش نکنند، متوجه این مشکل نمی شوند.
وی با اشاره بر اینکه در خیلی از مواقع مشکلات ناباروری با مصرف دارو قابل درمان است، خاطرنشان کرد: گاهی ناباروری به علت مشکلات تیروئیدی بوده که افراد از آن بی خبر هستند که در این موارد با مصرف دارو درمان می شوند؛ اما در بعضی اوقات مشکلات حاد و پیچیده تر بوده که در این صورت احتیاج به درمان های مختلف و یا عمل جراحی است.
مشاور مامایی مرکزناباروری جهاد دانشگاهی قم تصریح کرد: استرس ناباروری برای افرادی که برای فرزند اول اقدام می کنند بسیار بیشتر از افرادی است که برای فرزندان دوم و... اقدام می کنند وهمچنین استرس ناباروری از عوامل بسیار مهم وموثری است باآنکه توجه چندانی به آن نمی گردد.
وی افزود: غالبا مراکز ناباروری تمهیداتی برای کاهش استرس ناباروری در نظر نمی گیرند و به مباحث پزشکی و درمانی توجه بیشتری می کنند؛ اما خوشبختانه مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قم با راه اندازی بخش مشاوره و روانشناسی گامی در حل این مشکل برداشته است؛ چونکه افرادی که با آرامش و آسودگی خاطر به نتایج فکر نمی کنند و با توکل بر خدا تلاش شان را می کنند و معتقد هستند آنچه که خیر است رخ می دهد، نسبت به افراد بدبین و ناامید نتایج بهتری می گیرند.
وی در ارتباط با تأثیر کرونا در باروری و سلامت جنین اظهار نمود: کرونا از مسائل نوین دنیا است که اطلاعات و تحقیقات کاملی از آن وجود ندارد، بر همین مبنا داده هایی که مبین تأثیر منفی ویروس کرونا بر روی سلامت جنین باشد هم وجود ندارد؛ باآنکه بررسی های زیادی هم در این حوزه انجام نشده است.
یزدان پناه با اشاره به اینکه رجوع کنندگان به مرکز با غربالگری های گوناگونی همچون برسی میزان اکسیژن خون و دمای بدن که از علایم مهم این ویروس می باشد چک می شوند تا درصورت بروز این علایم به پزشک عفونی ارجاع داده شوند تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود، اظهار داشت: البته با عنایت به این که مرکز ناباروری جز مکان های عمومی محسوب می شوند و به دلیل انتشار کرونا هم مردم از حضور در اماکن عمومی دوری می کنند، تعداد رجوع کنندگان کاهش یافته است.
وی در سفارش به مادران آبستن اظهار داشت: مادران آبستن باید با کاهش ترددهایشان درمکان های عمومی و رعایت تغذیه مناسب در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، از خود مراقبت کنند، همینطور به مادران آبستن سفارش می شود که مصرف سبزیجات تازه، میوه های فصل، ویتامین c( موجود در میوه های زرد رنگ)، ورزش رورانه (حدقل ۳۰دقیقه پیاده روی در محیط خانه) و مصرف روزانه حداقل هشت لیوان آب را در رژیم روزانه خود داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر مردم از شیوه های کمک حاملگی اطلاعی ندارند و برای ناباروری به طب سنتی و گیاهی پناه می برند که نتیجه آن زمانی طولانی و از دست رفته است، اظهار نمود: خیلی از مردم استان قم از وجود این مرکز در شهر بی خبر هستند و برای درمان به سایر شهرها همچون تهران رجوع می کنند و یا اینکه مراکز تهران را معتبرتر می دانند؛ در صورتی که کادر درمانی مرکز قم هم مجرب بوده و خیلی از پزشکان مرکز هم در تهران هم فعالیت دارند یا از تهران به قم می آیند.
یزدان پناه بیان نمود: رجوع کنندگان در ابتدا مشاوره و بررسی می شوند که آیا گرفتار ناباروری هستند یاخیر؟ چونکه خیلی از زوجین جوان بعد از چند ماه که در مبادرت به حاملگی ناموفق بوده اند، تصور می کنند که نابارور هستند، درحالیکه تعریف نازایی بیان میکند که اگر زوجین پس از یکسال مبادرت به بارداری، موفق به حامله شدن نشوند نابارور قلمداد می شوند.
وی با اشاره به اینکه اگر زوجین نابارور تشخیص داده شوند؛ مرد تحت نظر پزشک مردان، آزمایش اسپرم میدهد و در صورت نیاز دارو، عمل و یا نمونه برداری تجویز می شود، افزود: خانم هم تحت نظر پزشک زنان آزمایشات هورمونی مانند پروداکتیو، تیروئید و...، عکس رنگی جهت بررسی رحم و لوله رحم از جهت پولیپ و فیبرم و...، پاپ اسمیر برای تائید سلامت دهانه رحم را انجام می دهد.
این مشاور مامایی بیان نمود: بعد از پیمودن این مراحل با اتفاق نظر پزشک زنان و مردان، شیوه درمانی مشخص می گردد که این شیوه می تواند ازتجویز یک داروی ساده برای تخمک گذاری تا تزریق اسپرم و کاشت جنین متفاوت باشد.
وی با اشاره به اینکه برخلاف باور عموم، شیوه های کمک حاملگی هیچ گونه تأثیر منفی برروی سلامت جسم، ذهن و هوش جنین ندارد، تصریح کرد: اگر در میان خانواده ای احتمال بروز مشکلات ژنتیک باشد در این شیوه ها هم احتمال بروز وجود دارد، درغیر این صورت این حاملگی هم بی خطر خواهد بود و تفاوتی با حاملگی های طبیعی ندارد.1399/10/18
23:58:59
0.0 / 5
1246
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس