وزیر بهداشت اعلام كرد

تست های ۲۰ دقیقه ای كرونا بزودی

تست های ۲۰ دقیقه ای كرونا بزودی وزیر بهداشت درباره ضرورت اعمال محدودیت های جدید جهت مقابله با كرونا اظهار داشت: اجرای محدودیتها از اول آذرماه، گرچه دیر است اما مغتنم است كه این وضعیت اورژانسی را هرچه سریعتر دریابیم. اگر مقرر است محدودیت ها درست اجراشود اما با تاخیر، ما ترجیح می دهیم تا اینكه با عجله و شكسته و نیم بند اجرا شود.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم امضای تفاهم نامه با جمعیت هلال احمر، اظهار داشت: ما در یک دوره ای در اسفند و فروردین با تلاش پیگیر و همدلی و وفاق ملی و گرد هم آمدن همه نیروها حول یک محور توانستیم رکورد تاریخی در مبارزه با بیماری کرونا در جهان ثبت نماییم. روز گذشته جلسه ای در خدمت عزیزان وزارت راه و شهرسازی بودم و یادآور آن شدیم که پس از رسیدن این طوفان به کشورهای اروپایی، فوج عظیمی از هموطنان ما به سبب گرفتاری که در کشورهای اروپایی پیش آمد و هنوز مقایسه ای بین آنها و ما پیش نیامده بود، خواهان بازگشت به کشور برای امنیتی که ما در سایه این همدلی در مدیریت کرونا فراهم نموده بودیم، بودند و ما هواپیماهایی می فرستادیم تا این عزیزان را به وطن بازگردانند.
وی اضافه کرد: پس از آن ایام به دلیلهای مختلفی که مهم ترین آن ساده انگاری و رفتار متفاوت ویروس بود، گرفتار امواج دوم و سوم بیماری شدیم. در جلسه ای که در خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان تکالیف جدیدی به عهده دستگاه ها گذاشتند که یک سرفصل بسیار مبارک و مهمی در استمرار مدیریت بیماری بود. یکی از دستورات مهم ایشان تشکیل یک قرارگاه عملیاتی بود برای اجرای مصوبات ستاد که این خلاء در طول این زمان هم احساس می شد. بسیاری از پیشنهادات ما مصوب می شد اما این مصوبات اجرا نمی شد.
وی در ادامه اشاره کرد: یک بالی از مدیریت بیماری که در اختیار ما نبود بال بسته و شکسته ای بود که با تشکیل قرارگاه و حضور وزیر کشور در راس این قرارگاه، عملیات اجرائی سامان جدیدی یافت. تکلیف دومی که مقام معظم رهبری تعیین کردند این بود که بتوانیم بعنوان تعیین مصادیق محدودیت ها در وزارت بهداشت عمل نماییم و این حرکت سبب شد دوستان ما در وزارت بهداشت با هماهنگی همکاران وزارت کشور یک مجموعه ای از پروتکل های جدید تدوین کنند که روز گذشته در جلسه ستاد ملی مورد اقبال رئیس جمهور و اعضای ستاد قرار گرفت.

اجرای محدودیتهای جدید گرچه دیر است، اما مغتنم است
وزیر بهداشت اضافه کرد: گرچه ما به سبب وضعیت بحرانی کرونا در کشور نیازمند تسریع این اعمال محدودیت ها بودیم اما عزیزان به سبب پیش نیازها و ضرورت هایی که باید ایجاد می شد، اجرای آنرا به اول آذرماه موکول کردند. گرچه دیر است اما مغتنم است که این وضعیت اورژانسی را هرچه سریعتر دریابیم و اگر مقرر است درست اجراشود با تاخیر ما ترجیح می دهیم تا اینکه با عجله و شکسته و نیم بند اجرا شود.

طرح تشدید غربالگری کرونا
نمکی افزود: اتفاق دیگری که افتاد و ما معتقدیم اگر این پکیج را با هم اجرا نکنیم با اعمال محدودیت های صرف نخواهیم توانست بیماری را مدیریت نماییم، بحث طرح تشدید غربالگری و تشدید دنبال کردن موارد مثبت است. در این طرح جدید که استمرار شیوه قبلی مدیریت ما در غربالگری بیماری است مانند زمانی که تست های تشخیصی روزانه را از ۱۲۰۰ تست در روز به ۲۵ هزار تست رساندیم و همین طور ۷۸ میلیون شهروند را با کمک نیروهای بسیج و سازمان هلال احمر و سایر دستگاه های اجرائی غربالگری کردیم و اینکار بار بیمارستانی را کم کرد و کمتر از ۶۰ روز توانستیم میزان اشغال تخت بیمارستان را با بیمار مبتلا به کرونا به ۲۰ درصد و میران مرگ و میر را به کمتر از ۴۰ نفر در روز برسانیم. این رکورد در مدت حداکثر ۵۵ روز یک رکورد تاریخی و افتخار ملی برای جمهوری اسلامی ایران در جهان است. حالا مقرر است همین راه را با همت بیشتر دنبال نماییم.

افزایش تستهای کرونا به روزی ۱۰۰هزار تست
وی یکی از محورها را تشدید نظارت ها خواند و اظهار نمود: ما بر اجرای پروتکل ها بیش از پیش نطلرت می نماییم و در مرحله دوم به آموزش همگانی می پردازیم که مقام معظم رهبری محوریت را به وزارت بهداشت سپردند و در وهله سوم بیماریابی زودرس و انجام تست های فراوان است که ما میزان تست ها را از ۲۳ تا ۲۵ هزار تست در روز به حدود روزی ۴۰ هزار رساندیم که همگی با شیوه PCR است و ان شاءلله با تولید کیت های داخلی و احیانا رسیدن کیت های کره ای ما این کار را به روزی ۱۰۰ هزار مورد افزایش خواهیم داد.

بکارگیری تست های ۲۰ دقیقه ای کرونا
نمکی اضافه کرد: تست هایی که به شکل رپید یا سریع هستند، بیش از ۲۰ دقیقه وقت نمی گیرند، تعداد زیادی از گروه هدف را تست می کند و در ظرف ۲۵ دقیقه تکلیف بیمار را چه ورودی به کشور باشد چه گروه های هدف مثل رانندگان ناوگان عمومی، پرسنل دستگاه دولتی و... مشخص می کند. بعد از آن بلافاصله تماسهای نزدیک فرد بیمار شناسایی می شود و به ازای هر کیس مثبت خودرا مکلف می دانیم ۱۰ کیس دیگر را بررسی نماییم و افرادی که با فرد آلوده تماس داشتند را پیدا نماییم.

قرنطینه کرونا مثبتها با کمک وزارت ارتباطات

استفاده از ظرفیت هتل ها و مسافرخانه ها برای قرنطینه مبتلایان کرونا
وی اضافه کرد: مرحله بعد قرنطینه است که قرنطینه این افراد را با کمک وزارت ارتباطات انجام می دهیم و مجهز به ابزارهایی هستیم که افرادی که در قرنطینه قرار می گیرند را رصد نماییم تا اگر کسی از قرنطینه خارج شد او را باردیگر به قرنطینه بازگردانیم. همین طور مقرر است با همراهی وزیر گردشگری و صنایع دستی، به شناسایی محل هایی مثل هتل ها، مسافرخانه ها و اقامت گاه هایی بپردازیم که در اختیارمان قرار گیرد برای قرنطینه کردن افرادی که امکان قرنطینه در منزل ندارند یا از نظر اقتصادی نیازمند نگهداری در محل عمومی تری با حمایت های دوره ۱۴ روزه قرنطینه هستند، استفاده نمائیم.
وزیر بهداشت اشاره کرد: قرنطینه ما دو گونه است، اول قرنطینه افراد با تست مثبت PCR یا آنتی ژن و دوم قرنطینه معکوس افرادی که ممکنست بیمار نباشند ولی بیماری زمینه ای دارند و یا سن بالای ۶۵ سال دارند که باید در محلی نگهداری شوند و تحت حمایت باشند و نیازمندی آنها را برای خروج از منزل چه برای امور اجرائی و چه برای تهیه مایحتاج به حداقل برسانیم. این جمعیت حدود ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند که مرگ و میر ۸۸ درصدی در کرونا مربوط به این افراد است و در نهایت درمان سرپایی و زودرس با پروتکل دارویی موثری که در کمیته علمی تدوین شده باید بتوانیم طول دوره درمان را به حداقل برسانیم و ابتلای بیمار را به فاز التهابی هفته دوم بیماری به حداقل برسانیم، از تعداد افراد بستری در بیمارستان ها بکاهیم و در نتیجه بتوانیم در کاهش مرگ و میرها موفق باشیم.
وی با اشاره به شاخص ها و اهدافی که تدوین شده است، اشاره کرد: در این راستا نیازمند کمک سازمان یافته افراد کاردان هستیم، بدون تردید سیاست گذاری، اجرای قسمت های بهداشتی درمانی و نظارت عالیه و سیاست گذاری وزارت بهداشت است اما دو دستگاه بسیار مهم شامل اول عزیزان بسیجی که برمبنای طرحی که همکاران تدوین کردند و برمبنای تجربیات بسیار گسترده و قدیمی بنده در ریشه کنی فلج اطفال و طرح ملی کنترل فشار خون و مرحله اول مدیریت کرونا از عزیزان بسیج در قسمت اجرائی، حمایتی و قرنطینه کمک می گیریم. اما دستگاه دیگر که مجهز به کمک جوانان هلال احمر است مقرر است به ما کمک نماید تا از جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزارنفری و همین طور نیروهای سازمانی مجموعه در تمام ابعاد به ویژه بحث آموزش استفاده نمائیم.
نمکی اشاره کرد: این حرکت به شیوه محله محور و خانواده محور و استفاده از ظرفیت هرخانه یک پایگاه سلامت خواهد بود. تردید ندارم با به کارگیری این دوبال پرواز در اوج گیری از ویروس و اجرای قوی پروتکل ها و طراحی همکاران بنده در مدیریت بیماری و بیماریابی زودرس و کاهش موارد بستری و در نهایت کاهش مرگ و میر که در یک ماه آتی با رعایت بیشتر مردم و همکاران من و وفاق ملی بیشتر و میانجی گری سازمان های مردم نهاد، خواهیم توانست در کاهش موارد بیماری و مرگ و میر بعنوان یکی از کشورهای پیشتاز جهان باشیم.1399/08/25
20:41:45
5.0 / 5
1865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس