مسئولیت نظارت در حوزه تجهیزات پزشكی و مواد آرایشی و غذایی

مسئولیت نظارت در حوزه تجهیزات پزشكی و مواد آرایشی و غذایی به گزارش آرایش عروس هرچند نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد مسئولیت نظارت در حوزه تجهیزات پزشكی، مواد غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی به سازمان ملی استاندارد قطعی به نظر می رسید اما كماكان سرنوشت صدور مجوز تولید، واردات، مدیریت و نظارت بر حوزه مواد غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی مشخص نیست.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، در حالی مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از ورود به مبحث اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان پیرامون ماده ۳ طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد، نظر مجلس را مورد تایید قرار داد تا بر این اساس سیاستگذاری، نظارت و هدایت نظام استاندارد در حوزه تجهیزات پزشكی مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران باشد، اما گویا مجددا تصمیم بر این است كه در این مسئله تجدیدنظر شده و نظارت بر حوزه مواد غذایی به سازمان غذا و دارو محول شود، هر چند كماكان هیچ چیز در این خصوص نهایی و ابلاغ نشده است.

مجلس شورای اسلامی به باعث تبصره یك بند یك ماده هفت طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد تصمیم گرفت تا سازمان ملی استاندارد را متولی نظارت در حوزه تجهیزات پزشكی، مواد غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی تعیین كند. موضوعی كه با رای مخالف شورای نگهبان مواجه شد و این شورا اعلام نمود كه نظارت عالیه باید بر عهده دستگاه دیگری باشد. ازاین رو در نهایت تصمیم در این خصوص به علت رای اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

این مجمع در ابتدای امر با تایید نظر مجلس شورای اسلامی اعلام نمود كه صدور مجوز تولید، واردات، مدیریت و نظارت بر تجهیزات پزشكی، مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی بر عهده سازمان ملی استاندارد است، مسئله ای كه گویا بعد از چالش های به وجود آمده با تغییر رای مجمع تشخیص مصلحت نظام همراه شده و مقرر است مسئولیت نظارت در حوزه مواد غذایی همچنان بر عهده سازمان غذا و دارو باشد.

حوزه تجهیزات پزشكی، دارو، مواد غذایی، مواد آرایشی و بهداشتی و چهار بخشی هستند كه تصمیم گیری در مورد صدور مجوز تولید، واردات، مدیریت و نظارت با آنها مورد بحث و رای اختلافی قرار گرفته و آنچه تابحال قطعی به نظر می رسد این است كه نظارت در حوزه تجهیزات پزشكی بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران و نظارت در حوزه دارو بر عهده سازمان غذا و دارو است. مسئله پیش آمده این است كه در بخش مواد غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی چالش های مختلفی وجود دارد و هرچند به نظر می رسد مجمع تشخیص مصلحت نظام مسئولیت نظارت در حوزه مواد غذایی را به سازمان غذا و دارو محول كند اما در ارتباط با مواد آرایشی و بهداشتی تصمیم گیری نهایی صورت نپذیرفته و مشخص نیست كه چه سرنوشتی در انتظار این مسئله اختلافی خواهد بود. 

1396/09/28
14:57:34
5.0 / 5
4953
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس