رییس بسیج جامعه پزشكی خبر داد

آموزش پزشكان بسیجی جهت مقابله با كرونا و آنفلوآنزا در ماه های آتی

آموزش پزشكان بسیجی جهت مقابله با كرونا و آنفلوآنزا در ماه های آتی رئیس بسیج جامعه پزشكی با اشاره به همكاریهای صورت گرفته با وزارت بهداشت در جهت مقابله با كرونا، اظهار داشت: برای ماه های آینده كه امكان دارد همزمانی كرونا و آنفلوآنزا پیش رو باشد، مذاكراتی داشته ایم تا برخی نیروها را به شكل ضربتی آموزش دهیم كه برای كار در ICU و CCU آمادگی لازم را داشته باشند و در صورتیكه موج بزرگتری از كرونا را داشتیم این افراد آموزش دیده به كمك كادر درمان روند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دکتر شاهین محمد صادقی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس ضمن تبریک این ایام اظهار داشت: برای این هفته با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و استانداری ها در نظر داریم برنامه های با اولویت مناطقی که بیشترین درگیری را در زمان دفاع مقدس داشتند، انجام دهیم، ازاین رو از استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی که بیشترین درگیری را طی ۸ سال دفاع مقدس داشتند، مقرر است برخی از افراد معاینه شوند. البته اولویت بعدی ما مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان هم هست.
وی با اشاره به این که حداقل ۴۰ هزار نفر طی دو هفته مورد معاینه قرار خواهند گرفت؛ اظهار نمود: شیوه کار به این صورت است که تمامی کسانی که توسط شبکه های بهداشت و درمان در استان های مذکور شناسایی شدند، کارت مشخصی دریافت نمایند و در زمان مخصوص با رعایت پروتکل های بهداشتی برای معاینه به مراکز درمانی ارجاع داده شوند.
وی اضافه کرد: این کارها علاوه بر تمام تلاشهای بسیج جامعه پزشکی بعنوان بازوان وزارت بهداشت است. در بحران کرونا ما اقداماتی در زمینه کارهای تحقیقاتی در مورد گیت های تشخیصی و واکسن کرونا انجام دادیم. همینطور اعزام تیم هایی برای کمک به مردم، برگزاری قرنطینه هایی در سرتاسر کشور برای مراقبت از بیماران بعد از ترخیص و غیره از اقدامات موثر ما بود.
محمدصادقی افزود: در مجموع با همکاری ما و وزارت بهداشت گام های بلندی برداشته شد؛ گرچه باید بیشتر از اینها اقداماتی صورت گیرد که در برنامه های آتی خود امیدواریم خدمت رسانی از استان های ذکر شده به کل شهرهای کشور توسعه پیدا کنند. در زمینه اقدامات صو رت گرفته از دوستانمان در قرارگاه محرومیت زدایی سپاه، بنیاد مستضعفان، کادر درمان وغیره تشکر می نماییم.
وی اضافه کرد: بنا داریم بعضی از نیروهایمان را طی یک یا دو هفته آینده باردیگر به مناطق قرمز اعزام نماییم. دقت کنیم این خدمات همگی با یاری دانشگاه های علوم پزشکی استان ها صورت می گیرد. و خودمان راسا اقدامی انجام نمی دهیم، امیدواریم کارهای این چنینی گسترش یافته و کمک های انسان دوستانه هم توسعه پیدا کند. حدود ۱۸۰ هزار عضو بسیج جامعه پزشکی آماده جانفشانی هستند. البته هیچ محدودیتی وجود ندارد، ملت ایران ملت بسیجی هستند و درب های بسیج جامعه پزشکی به روی همه اعضای کادر درمان باز است.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره سایر اقدامات و تهمیدات بسیج جامعه پزشکی برای هفته ها و ماه های آتی و در موج جدید کرونا، اظهار نمود: نخستین نهادی که در زمان انتشار کرونا با وزارت بهداشت تفاهم نامه ای امضا کرد، سازمان بسیج و سپاه پاسداران بود که ما هم در بسیج جامعه پزشکی نقش واسطه را برای اقدامات انسان دوستانه اجرا کردیم. همه سیاست های ما در جهت سیاست های وزارت بهداشت خواهد بود. برای ماه های آینده که امکان دارد همزمانی کرونا و آنفلوآنزا پیش رو باشد، مذاکراتی داشته ایم تا برخی نیروها را به شکل ضربتی آموزش دهیم که برای کار در آی سی یو و سی سی یو آمادگی لازم را داشته باشند تا اگر خدای نکرده موج بزرگتری از کرونا را داشتیم این افراد آموزش دیده به کمک کادر درمان بروند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا می توان گفت ویروس کرونا نوعی حمله بیولوژیک بوده است یا خیر، اظهار داشت: نمی توان به صورت دقیق اظهار داشت که ویروس کرونا طبیعی بوده و یا حمله بیولوژیک است. عده ای معتقدند که ویروس مورد دستکاری قرار گرفته و در یک مقاله ای که در سال ۲۰۱۵ انتشار یافته هم به این مورد اشاره شده، اما هیچ سند معتبری برای اثبات این که حمله بیولوژیکی صورت گرفته است، وجود ندارد؛ اما بالاخره همه عقلای قوم ها به شکلی احتمال حمله بیولوژیک را هم می دهند.
محمدصادقی ضمن تشکر از وزیر بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی خاطرنشان کرد: هیچ اقداماتی در هیچ زمینه ای بی نقص نخواهد بود. ما هم می گوییم که اگر هماهنگی های بیشتری وجود داشت، اقدامات بهتری صورت می گرفت. البته در زمینه مقابله با ویروس کرونا نمی توان تنها فقط به نقش وزارت بهداشت اکتفا کرد؛ بلکه سایر دستگاه های سیاسی و اقتصادی هم در این حوزه موثر خواهند بود. زمان هایی وجود داشت که وزارت خانه نظراتی داشت که باوجود آنها خود دولت تصمیمات دیگری می گرفت. در این حوزه تصور می کنم اگر بیشتر به مقامات استانی و سفارش آنها در تصمیم گیری دقت کنیم، موفق تر خواهیم بود. شاید تفویض اختیار به استان ها سبب شود همین ایرادات کوچک هم رفع گردد. البته در مجموع اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با کرونا عملکردی قابل دفاع است.
وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا بسیج جامعه پزشکی اقداماتی برای عرضه واکسن آنفلوآنزا در مناطق محروم داشته یا خیر، تصریح کرد: در مورد واکسن بیشتر اختیارات با وزارت بهداشت است و ما هم بنای موازی کاری و دخالت نداریم؛ بلکه تلاش می نماییم برنامه های وزارت بهداشت بهتر محقق شود. البته مذاکراتی با سازمان غذا و دارو داشتیم و می دانیم خریدهایی صورت گرفته و محموله هایی از واکسن وارد کشور می شود. در مورد مناطق محروم تاکید ما برای تأمین واکسن برای کسانی است که امکانات لازم برای دسترسی به واکسن را ندارند. در مورد حاشیه شهرها و عرضه خدمات هم تفاهم نامه ای امضا کردیم تا به ویزیت بیماران و عرضه خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی و غیره بپردازیم.
محمدصادقی با اشاره به این که کرونا یک بیماری همه گیر است و هیچ نقطه ای عاری از کرونا وجود ندارد، اظهار نمود: در طرحی که برای عرضه خدمات به نقاط مرزی و محروم کشور داریم با اورژانس هماهنگی هایی داشته ایم که تا جایی که می شود از آمبولانس های زمینی استفاده نماییم، اما به هر علتی مانند صعب العبور بودن منطقه مورد نظر نتوانیم از آمبولانس زمینی استفاده نماییم، اورژانس هوایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به این که برای تهیه ماسک یکی از نخستین نهادهایی که آغاز به تولید ماسک کردند، مراکز بسیج بودند، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از نیاز کشور از این طریق تأمین شد. امروز هم واحدهایی از نیروهای مسلح در تهیه، تولید و توزیع ماسک برای مبارزه با این ویروس منحوس در تلاش هستند. تمرکز بسیج و سپاه بر روی تولیدات داخلی است.
رییس بسیج جامعه پزشکی اضافه کرد: برای انجام خدمات در مناطق محروم مذاکراتی با بخش های خصوصی که تولید کیت های تشخیصی را برعهده دارند و یا آزمایشگاه های خصوصی صورت گرفته است که قرار شده بخش خصوصی برخی آزمایش ها را به شکل مجانی انجام دهد.
وی با اشاره به این که آمار دقیقی از تعداد مبتلایان اعضای بسیج جامعه پزشکی به کرونا وجود ندارد، اظهار داشت: این افراد دائما در حال خدمت رسانی هستند و احتمال مبتلا شدن به کرونا هم وجود دارد. خود بنده در یکی از سفرها به این بیماری مبتلا شده و مدتی را هم در بخش مراقبت های ویژه بستری بودم.1399/06/30
22:12:08
5.0 / 5
1467
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس