كرونا سبب نارسایی كلیه می شود

كرونا سبب نارسایی كلیه می شود به گزارش آرایش عروس رئیس انجمن اورولوژی ایران اظهار داشت: ویروس كرونا علاوه بر اینكه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ كرده و نارسایی كلیه بوجود می آورد.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، عباس بصیری در بیست و سومین کنگره (وبینار) انجمن اورولوژی اضافه کرد: گزارش هایی وجود دارد که ویروس کرونا کلیه ها را نیز تخریب کرده و بعضی از افراد مبتلا به این بیماری گرفتار نارسایی کلیه می شوند.
وی با اعلان اینکه سه نفر از پزشکان اورولوژی بر اثر مبتلاشدن به کرونا در حین خدمت شهید شدند، گفت: تعداد زیادی نیز از متخصصان اورولوژی به کرونا مبتلا شده و تحت درمان قرار گرفتند.
بصیری از تدوین راهنمای بالینی برای کرونا توسط انجمن اورولوژی ایران آگاهی داد و اظهار داشت: این راهنما توسط اعضای انجمن تهیه و به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شده و در آن همه موارد لطمه کرونا، پیشگیری و مقابله با آن اشاره شده است.
وی اشاره کرد: رعایت اصول بهداشتی و پروتکل های وزارت بهداشت مربوط به فاصله گذری اجتماعی در زمینه پذیرش بیمار در بیمارستان و اتاق عمل الزامی است و فقط در حضور آنها امکان انجام اعمال جراحی وجود دارد.
بصیری افزود: بیماران نیازمند به عمل جراحی باید با آگاهی از امکان مبتلاشدن به ویروس کرونا رضایت کتبی و آگاهانه به انجام درمان داشته باشند و به تعویق افتادن عمل جراحی در فرد مبتلا به کرونا ضروری بوده مگر در موارد اورژانس که با هنماهنگی متخصص عفونی و بیهوشی باید صورت گیرد.
وی اشاره کرد: مسئولیت اقدامات حرفه ای پزشکی بر عهده پزشک معالج بوده و تصمیم گیری دراین زمینه مبتنی بر مشارکت بیمار و پزشک در این امر است.
این اورولوژیست با اعلان اینکه ایران در زمینه درمان سرطان های پروستات، مثانه و پیوند کلیه پیشگام است، اضافه کرد: امیدواریم تحریم ها ما را تهدید نکند برای اینکه پیشرفت در دنیا با تکنولوژی هم راه است و نباید از امکانات بی تصیب بمانیم.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن اورولوژی ایران، بصیری اشاره کرد: سالانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۳۵ نفر به بیماران سنگ کلیه اضافه می شود و ایران یکی از کشورهای سنگ خیز در دنیا است و سرطان های مثانه و پروستات از شایع ترین بیماریها در مردان بوده و رتبه چهار و سه را در میان سرطان ها دارد.
وی با اعلان اینکه سرطان مثانه به آسانی قابل پیشگیری است، اظهار داشت: مصرف سیگار و اشتغال در کارخانه های رنگ سازی و لاستیک سازی از عوامل محیطی در بروز سرطان مثانه هستند و مسئولان بهداشتی باید به این مسئله بیشتر توجه نمایند.
رئیس انجمن اورولوژی ایران، بیماری مادرزادی دستگاه ادراری را نیز شایع دانست و گفت: این بیماری بیشترین اختلال را در اعضای بدن بوجود می آورد و علل نارسایی کلیه در اطفال ناشی از این بیماری است و والدین به این مساله اشراف کاملی ندارند.
بگفته بصیری، لازم است والدین دراین زمینه دقت بیشتری داشته و برای کودکان خود سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهند.
منبع:

1399/06/10
11:06:36
5.0 / 5
1716
تگهای خبر: بدن , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس