ترس مرضی از زایمان زیر ذره بین محققان؛

توكوفوبیا، عامل اصلی فرار از زایمان طبیعی

توكوفوبیا، عامل اصلی فرار از زایمان طبیعی به گزارش آرایش عروس ترس از زایمان، یكی از بزرگ ترین مشكلاتی است كه زنان آبستن با آن مواجه بوده و حتی گاهی آنان را بدون داشتن هرگونه مشكلی برای زایمان طبیعی، به سمت عمل سزارین می كشاند. محققان كشور با بررسی این ترس كه گاهی وضعیت مرضی به خود می گیرد، تلاش در موشكافی آن كرده اند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، به دنیا آمدن کودک برای مادران یـک اتفـاق هیجان انگیز به حساب می آید. اما در کنار احساسـات مثبـت مـادر، حـس تـرس، اضـطراب و نگرانـی از زایمــان و عواقــب آن می تواند باعــث اضــطراب بیشتر مادر شود. ترس از زایمـان توسـط روان پزشکان چنین توصـیف شـده اسـت: «اگر زنان، اولین زایمان خویش را تجربه می کنند، تصــورات آنها از درد نــامعلوم بــوده و ایــن تصـورات آنها را مشـوش می کند و اضـطراب غیرقابــل وصــفی همــه وجــود آنها را در بــر می گیرد، امـا اگـر در حـال حاضـر مـادر هسـتند خاطرات زایمان پیشین و توقعات آنها از زایمـان در پیش رو، آنها را وحشت زده می کند».
به قول محققان، وقتـی این اضطراب و یا ترس از مـرگ در حـین زایمـان خیلی شدید باشد، فوبیایی به وجود می آید کـه بـه آن «توکوفوبیا» اطلاق می شود. کلمه توکوفوبیا یـک کلمـه یونـانی بـوده کـه از دو بخش «توکو» به معنای زایمان و «فوبیا» به معنای تــرس تشــکیل شــده اســت. توکوفوبیــا، در پزشکی بعنوان یـک حالـت پاتولوژیـک شناخته شده که با ترس و پیشگیری از فرزنددار شدن باوجود علاقه به داشتن فرزند توصیف می شود.
تــــرس، مســــتقیماً عامــــل بســــیاری از دشواری های پیشبینی نشده در زایمـان اسـت. تـرس هنگـام زایمـان موجـب ایجـاد حلقـه معیـوب انقباضات و مـداخلات پزشـکی می شود و همـین مساله خـود باعـث ایجـاد تـرس بـیشتـر شـده و احتمال تجربه یک زایمان دشوار را زیاد می کند. همچنــین تــرس باعــث می شود زنان ن درد بیشتری را در حین حـاملگی تجربـه کننـد و ایـن مبحث می تواند تجربـه بـدی از زایمـان به جای بگذارد و خطـر مـداخلات جراحـی حـین زایمـان را افزایش دهد.

در ارتباط با این موضوع، تیمی چهار نفره از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دست به انجام مطالعه ای مروری زده اند که در آن توکوفوبیا یا ترس پاتولوژیک از زایمان به صورت عمیق مورد بررسی واقع شده است.

این مرور سیستماتیک با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی بین المللی PubMed، Scopus، Web of Science، Google Scholar، Science Direct و پایگاه های اطلاعاتی داخلی Magiran و SID به همراه جستجوی دستی در منابع انجام شده است.

نتایج بررسی های فوق نشان داده است که توکوفوبیا، ترسی شدید و پاتولوژیک از زایمان بوده و در طبقه بندی اختلالات روان پزشکی بر مبنای راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، نسخه چهارم (DSM-IV) بعنوان یک فوبیای اختصاصی تقسیم بندی می شود.

دراین باره، کاملیا روحانی، پژوهشگر گروه آموزشی پرستاری سلامت جامعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانش می گویند: «شیوع توکوفوبیا در زنان آبستن در ۱۸ کشور جهان حدود ۱۴ درصد تخمین زده شده است. علایم این اختلال می تواند با بی خوابی، گریه، بی قراری، افسردگی و یا اضطراب و همینطور نگرانی شدید از زایمان ظاهر شود».

برای رفع این اختلال، راهبردهای روان شناسی، درمان های شناختی- رفتاری و دارویی در مطالعات مختلف به کار برده شده است.

به بیان محققان فوق، «تـرس از زایمـان و شـرایط روانی مربوط به آن، می تواند در انتخـاب روش زایمان هم بسیار مهـم باشـد. زنـان بـاردار بـا اخــتلال توکوفوبیــا بــه همکــاری نزدیــک بــین اعضـای تـیم بهداشـتی- درمـانی شـامل مامـا، روان پرستار و روان پزشک نیــاز دارنــد. ایــن همکاری می تواند در زنـانی کـه علایم شـدید اضطراب و دیگر اخـتلالات روانـی را بـه دنبـال توکوفوبیا تجربه می کنند، باعـث جلـوگیری از مشکلات مامایی و روانـی در حـین بـارداری و زایمان شود».

نتایج این مطالعه جالب که در فصل نامه «حیات» متعلق به دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته است، می تواند بعنوان یک راهنما به تیم بهداشـتی - درمـانی در شناسایی و غربـالگری زنـان در معـرض خطـر توکوفوبیا و اجرای مداخلات روانی قبل از حاملگی کمک کنـد و درنهایت شـاید بتوانـد در کـاهش آمــار ســزارین در ایــن گــروه از زنــان نیــز تأثیرگذار باشـد.1399/05/16
23:19:05
5.0 / 5
2261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس